Január 27. és február 4. között rendezik meg a 10. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált, amely során több mint kétszáz vetítéssel, közönségtalálkozókkal és szakmai programokkal várják az érdeklődőket a fővárosban, illetve tíz nagyvárosban. Korábbi cikkünkben már bemutattunk tíz izgalmas, társadalmi, illetve emberi jogi kérdésekkel foglalkozó alkotást, ezúttal pedig a szemle zenei témájú filmjeit ajánljuk olvasóinknak.
La Singla, a flamenco-királynő rejtélye (r.: Paloma Zapata)
Antonia Singla, aki tizenhét évesen forradalmasította a flamenco világát, Barcelona külvárosában született cigánylány. A tükör előtt kezdett el táncolni, erősen, szinte dühödten kopogva a lábával, hogy érezze a vibrációt – mert semmit sem hallott. A kislány születése után nem sokkal ugyanis megsüketült. Tekintetében valami tragikus dolog rejlik, lénye olyan szenvedélyt sugároz, amely messze túlmutat a táncon. Felfigyeltek rá, a művészvilág segíteni próbálta, harmincéves korában azonban nyomtalanul eltűnt a színpadról. Ötven évvel később egy fiatal nő talál Antoniáról néhány régi archív anyagot, amely lenyűgözi őt. Kutatni kezd, amelynek során kiderül, hogy La Singla nagy sikereket aratott Németországban, ahol a világ legjobb flamenco táncosának tartották. Mégis mi történhetett vele? Hogy tűnhetett el a világ szeme elől?
A nevem: Boldogság (r.: Nick Read, Ayse Toprak)
A tizenöt éves, gyönyörű és tehetséges popsztár lány, Mutlu Kaya (a Mutlu törökül boldogot jelent) éppen egy TV show döntőjére készül, amikor halálosan megsebesíti egy férfi, minden ok nélkül. Mutlu megmenekül, de sok ezer nőtársa a környezetében és az egész világon nap mint nap esik áldozatául az értelmetlen, gyilkos erőszaknak. Az életét megváltoztató, maradandó sérülések ellenére Mutlu nemcsak azért küzd, hogy énekhangját visszanyerje, hanem családjával együtt azért is, hogy az igazság hangját meghallja a világ.
Vika, a DJ nagyi (r.: Agnieszka Zwiefka)
A nyolcvannégy éves Vika a varsói klubélet sztárja. Karizmatikus DJ és színes egyéniség, aki kiáll az emberi jogokért is. Fiatalokkal veszi körül magát, akik mind ilyen nagyit szeretnének. Az életkor pusztán egy szám – mondja nekik. Az életet a végsőkig kívánja ünnepelni, életörömét másokkal is megosztani, és mindenkit arra bátorít, hogy teljes életet éljen. Vika igazi inspirációt jelent a fiatal és idős generációnak egyaránt. Az idő múlását azonban ő sem tagadhatja. Amikor egészsége hirtelen romlani kezd, kérdés, hogy saját családja körében is ilyen népszerű-e, mellette állnak-e?
Lazaro és a kollaboráns Cápa (r.: William Sabourin O’Reilly)
Santiago de Cuba városában évszázadok óta minden évben fergeteges karnevált rendeznek, ahol a környék kongás csapatai versenyeznek. Az egyik ilyen csapat, a Conga de Los Hoyos vezetője Lazaro, aki egyedül neveli hármasiker kisfiait, mert feleségének a kormány utasítására két éve orvosként Venezuelában kell dolgoznia. Pénzt hoz Kubának a munkája. Lazaro eltökélt szándéka, hogy sok-sok év után végre elnyerje a karnevál hőn áhított fődíját. Haladó szellemű, őszinte és kritikus dalszövegeikkel azonban soha nem ők nyerik a versenyt, hanem fő vetélytársuk, a „Cápa”, aki a kormányhoz, a forradalomhoz és Fidelékhez hű, a hatalom kollaboránsa. Az évek telnek, újabb és újabb versenyek jönnek, a kérdés pedig mindig ugyanaz: mi kell a győzelemhez?
Fejléckép: Jelenet A nevem: Boldogság című dokumentumfilmből (Fotó/Forrás: Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál)