Vizuál

Négy izgalmas zenei témájú film a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon

2024.01.25. 09:30
Ajánlom
Egy süket táncosnő, aki váratlanul eltűnik a világ szeme elől. Egy nyolcvannégy éves lemezlovas, akinek szembe kell néznie az idő múlásával. Egy török énekesnő, aki azért küzd, hogy az igazság hangját meghallja a világ. A közelgő Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál programjából ezúttal olyan alkotásokat ajánlunk, amelyek a zene és a művészet szempontjából tárnak fel fontos társadalmi kérdéseket.

Január 27. és február 4. között rendezik meg a 10. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált, amely során több mint kétszáz vetítéssel, közönségtalálkozókkal és szakmai programokkal várják az érdeklődőket a fővárosban, illetve tíz nagyvárosban. Korábbi cikkünkben már bemutattunk tíz izgalmas, társadalmi, illetve emberi jogi kérdésekkel foglalkozó alkotást, ezúttal pedig a szemle zenei témájú filmjeit ajánljuk olvasóinknak.

La Singla, a flamenco-királynő rejtélye (r.: Paloma Zapata)

Antonia Singla, aki tizenhét évesen forradalmasította a flamenco világát, Barcelona külvárosában született cigánylány. A tükör előtt kezdett el táncolni, erősen, szinte dühödten kopogva a lábával, hogy érezze a vibrációt – mert semmit sem hallott. A kislány születése után nem sokkal ugyanis megsüketült. Tekintetében valami tragikus dolog rejlik, lénye olyan szenvedélyt sugároz, amely messze túlmutat a táncon. Felfigyeltek rá, a művészvilág segíteni próbálta, harmincéves korában azonban nyomtalanul eltűnt a színpadról. Ötven évvel később egy fiatal nő talál Antoniáról néhány régi archív anyagot, amely lenyűgözi őt. Kutatni kezd, amelynek során kiderül, hogy La Singla nagy sikereket aratott Németországban, ahol a világ legjobb flamenco táncosának tartották. Mégis mi történhetett vele? Hogy tűnhetett el a világ szeme elől?


A nevem: Boldogság (r.: Nick Read, Ayse Toprak)

A tizenöt éves, gyönyörű és tehetséges popsztár lány, Mutlu Kaya (a Mutlu törökül boldogot jelent) éppen egy TV show döntőjére készül, amikor halálosan megsebesíti egy férfi, minden ok nélkül. Mutlu megmenekül, de sok ezer nőtársa a környezetében és az egész világon nap mint nap esik áldozatául az értelmetlen, gyilkos erőszaknak. Az életét megváltoztató, maradandó sérülések ellenére Mutlu nemcsak azért küzd, hogy énekhangját visszanyerje, hanem családjával együtt azért is, hogy az igazság hangját meghallja a világ.


Vika, a DJ nagyi (r.: Agnieszka Zwiefka)

A nyolcvannégy éves Vika a varsói klubélet sztárja. Karizmatikus DJ és színes egyéniség, aki kiáll az emberi jogokért is. Fiatalokkal veszi körül magát, akik mind ilyen nagyit szeretnének. Az életkor pusztán egy szám – mondja nekik. Az életet a végsőkig kívánja ünnepelni, életörömét másokkal is megosztani, és mindenkit arra bátorít, hogy teljes életet éljen. Vika igazi inspirációt jelent a fiatal és idős generációnak egyaránt. Az idő múlását azonban ő sem tagadhatja. Amikor egészsége hirtelen romlani kezd, kérdés, hogy saját családja körében is ilyen népszerű-e, mellette állnak-e?

Lazaro és a kollaboráns Cápa (r.: William Sabourin O’Reilly)

Santiago de Cuba városában évszázadok óta minden évben fergeteges karnevált rendeznek, ahol a környék kongás csapatai versenyeznek. Az egyik ilyen csapat, a Conga de Los Hoyos vezetője Lazaro, aki egyedül neveli hármasiker kisfiait, mert feleségének a kormány utasítására két éve orvosként Venezuelában kell dolgoznia. Pénzt hoz Kubának a munkája. Lazaro eltökélt szándéka, hogy sok-sok év után végre elnyerje a karnevál hőn áhított fődíját. Haladó szellemű, őszinte és kritikus dalszövegeikkel azonban soha nem ők nyerik a versenyt, hanem fő vetélytársuk, a „Cápa”, aki a kormányhoz, a forradalomhoz és Fidelékhez hű, a hatalom kollaboránsa. Az évek telnek, újabb és újabb versenyek jönnek, a kérdés pedig mindig ugyanaz: mi kell a győzelemhez?

Fejléckép: Jelenet A nevem: Boldogság című dokumentumfilmből (Fotó/Forrás: Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Jazz/World

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Vizuál

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Klasszikus

Ősbemutatóval ünnepli születésnapját a Budapesti Filharmónia Társaság Zenekara

Ünnepi hangversennyel jubilál a 171 éves Budapesti Filharmóniai Társaság november 18-án a Zeneakadémián, Marco Comin olasz karmester vezényletével. A klasszikus kedvencek mellett egy kortárs magyar ősbemutató is helyet kap ezen az esten.
Vizuál

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Vizuál ajánló

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.
Vizuál hír

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.