ÁPRILIS 2-ÁN NYÍLIK MEG A VIGADÓ GALÉRIA
„Holnap, április 2-án, első kiállításának ünnepélyes megnyitásával megkezdi működését az újjáépült Duna-parti épületben a Vigadó Galéria. … A cél, mint megfogalmazódott: kulturális műhellyé, kultúrpolitikai fórummá tenni a Vigadó Galériát, mely négy termével, 700 négyzetméternyi alapterületével a legnagyobb galéria a Belvárosban, s a Nemzeti Szalon lebontása óta a vizuális művészetek első lényeges térnyerése a főváros szívében. Ami az új galéria első bemutatóját, a Mesterségünk krónikája című grafikai kiállítást illeti – értékelésére természetesen visszatérünk – fórumán negyvennégy művész harminckilenc grafikai technikát mutat be a tárlatra készített kompozíciókon."
Magyar Nemzet, 1980. április 1., 4. oldal
ÚJ GALÉRIA A BELVÁROSBAN
„Az újjáépített és üzembe helyezett Vigadó épületében április elején megnyílt a főváros legújabb kiállítási intézménye, a Vigadó Galéria. A Művészeti Alap felügyelete alatt működő kétszintes kiállítóterem 700 négyzetméternyi alapterületével a legnagyobb ilyen jellegű intézmény a Belvárosban, a Nemzeti Szalon lebontása óta. … a galériában a szokványos képző- és iparművészeti tárlatok mellett fotóművészeti, ruházati, lakberendezési stb. bemutatók is lesznek."
Népszava, 1980. április 12., 7.oldal
Már a Redoute és a Pesti Vigadó közös, gazdag történelmi előzményei között is jelentős kiállítások nyomaira bukkanhatunk. Elég, ha 1842-ben megnyíló első iparműkiállításra gondolunk, amely létrejötte összefonódott Kossuth Lajos nevével. Talán e történelmi előzmények is köszönhető, hogy a Nemzeti Szalon épületének 1960-as bontásakor egyből megfogalmazódott, hogy kiállítási helyszínként a Vigadónál ideálisabbat keresve sem találhatnának.
Az eredeti tervek alapján néhány év múlva meg kellett volna nyílnia a Pesti Vigadónak, végül erre csak 1980 márciusában került sor, a „Mesterségünk krónikája" címet viselő első kiállítás pedig 1980. április 2-ától várta látogatóit az újonnan megszülető Vigadó Galériában, amelyre már a megszületésekor különböző művészeti ágak otthonaként tekintettek.
Forrás: arcanum.hu
Támogatott tartalom