Vizuál

Negyven éve nyílt az első tárlat a Vigadó Galériában

2020.04.02. 10:00
Ajánlom
1980. április 2-án a „Mesterségünk krónikája” című kiállítással nyitott a népszerű intézmény.

ÁPRILIS 2-ÁN NYÍLIK MEG A VIGADÓ GALÉRIA

„Holnap, április 2-án, első kiállításának ünnepélyes megnyitásával megkezdi működését az újjáépült Duna-parti épületben a Vigadó Galéria. … A cél, mint megfogalmazódott: kulturális műhellyé, kultúrpolitikai fórummá tenni a Vigadó Galériát, mely négy termével, 700 négyzetméternyi alapterületével a legnagyobb galéria a Belvárosban, s a Nemzeti Szalon lebontása óta a vizuális művészetek első lényeges térnyerése a főváros szívében. Ami az új galéria első bemutatóját, a Mesterségünk krónikája című grafikai kiállítást illeti – értékelésére természetesen visszatérünk – fórumán negyvennégy művész harminckilenc grafikai technikát mutat be a tárlatra készített kompozíciókon."

Magyar Nemzet, 1980. április 1., 4. oldal

ÚJ GALÉRIA A BELVÁROSBAN

„Az újjáépített és üzembe helyezett Vigadó épületében április elején megnyílt a főváros legújabb kiállítási intézménye, a Vigadó Galéria. A Művészeti Alap felügyelete alatt működő kétszintes kiállítóterem 700 négyzetméternyi alapterületével a legnagyobb ilyen jellegű intézmény a Belvárosban, a Nemzeti Szalon lebontása óta. … a galériában a szokványos képző- és iparművészeti tárlatok mellett fotóművészeti, ruházati, lakberendezési stb. bemutatók is lesznek."

Népszava, 1980. április 12., 7.oldal

Már a Redoute és a Pesti Vigadó közös, gazdag történelmi előzményei között is jelentős kiállítások nyomaira bukkanhatunk. Elég, ha 1842-ben megnyíló első iparműkiállításra gondolunk, amely létrejötte összefonódott Kossuth Lajos nevével. Talán e történelmi előzmények is köszönhető, hogy a Nemzeti Szalon épületének 1960-as bontásakor egyből megfogalmazódott, hogy kiállítási helyszínként a Vigadónál ideálisabbat keresve sem találhatnának.

NegyvenevenyiltazelsotarlataVigadoGaleriaban-121455.jpg

A Vigadó Galéria előcsarnoka, középen a Wörner J. és társa Gépgyár egyik muzeális terméke – Budapest, 1980. április 2. (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó / Schichmann Béla, MTI)

Az eredeti tervek alapján néhány év múlva meg kellett volna nyílnia a Pesti Vigadónak, végül erre csak 1980 márciusában került sor, a „Mesterségünk krónikája" címet viselő első kiállítás pedig 1980. április 2-ától várta látogatóit az újonnan megszülető Vigadó Galériában, amelyre már a megszületésekor különböző művészeti ágak otthonaként tekintettek.

 

Forrás: arcanum.hu

Támogatott tartalom

Nemzeti Szalonból a Vigadó Galériába

Kapcsolódó

Nemzeti Szalonból a Vigadó Galériába

Érdekességek a Pesti Vigadó történetéből.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

El Greco, Ország Lili és Weöres Sándor előtt is tiszteleg új kiállításán Keserü Ilona

Hommage – Tiszteletadás címmel nyílt kiállítás Keserü Ilona festőművész alkotásaiból a Műcsarnokban. A tárlat a művész számára fontos mesterek, pályatársak, barátok emléke előtt tiszteleg, miközben az életmű legfőbb motívumait is a látogatók elé tárja.
Vizuál hír

Ismét lehet jelentkezni az Esterházy Art Awardra

A kiállítással egybekötött díjátadó 2025. június 5-én lesz, a Ludwig Múzeumban. A pályázat kiírója az Esterházy Privatstiftung. Pályázni online úton, 2025. január 31-ig lehetséges.
Vizuál ajánló

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?