Vizuál

Negyven hatalmas lószobrot állítanak ki Rómában

2016.08.17. 14:54
Ajánlom
A monumentális alkotásokat a római Colosseum és a Traianus piac előtt helyezik el szeptemberben - adta hírül a theartnewspaper.com. Gustavo Aceves, mexikói művész a menekültek kétségbeejtő helyzetére kívánja felhívni a figyelmet.

Gustavo Aceves többféle anyagból hozta létre alkotásait; bronzból, márványból, fából, fémből és gránitból. A lovak töredékesek; vannak, amelyek egy csónakban állnak, másokat klasszikus oszlopok tetején helyeznek majd el.

lo

lo (Fotó/Forrás: youtube.com)

„A célja ennek a kiállításnak az, hogy megragadja a tömeges migráció okozta problémákat, és ráirányítsa a figyelmet arra a több millió szenvedő emberre, akik kénytelenek elhagyni az otthonukat az életben maradásért.” - mondta Francesco Buranelli, a kiállítás kurátora, a Vatikáni Múzeum egykori igazgatója, most a Pápai Bizottság kultúráért felelős titkára.

Látogatható lesz a Colosseum arénája

Egyelőre kísérleti jelleggel megnyitják a látogatók előtt a római Colosseum arénáját, vagyis a turisták az ókori amfiteátrum közepén lévő színpadra is kimehetnek az egykori gladiátorok útját követve.

Aceves-t részben az a négy római lószobor ihlette, amelyek a Szent Márk-bazilika homlokzatát díszítik Velencében. A négy ló egyébként Konstantinápolyból származik, és azután kerültek Velencébe, hogy 1204-ben a keresztes lovagok kifosztották a várost. „Aceves lovai emlékeztetnek bennünket saját, viharos történelmünkre, és arra, hogy a mai nyugati világ értékei és kulturális vívmányai – részben - mások kizsákmányolásából származnak - tette hozzá Buranelli.

Aceves egy évtizede dolgozik az alkotáson. 2006-ban Pietrasantába költözött, hogy közelebb legyen a város újranyílt kőbányájához és azokhoz a helyi mesteremberekhez, akik megmunkálják a márványt. „Ez a hagyomány évszázadokra nyúlik vissza” - nyilatkozta a művész a The Art Newspapernek – kiemelve, hogy Michelangelo volt az első a művészek közül, aki felfedezte a toszkán kövek szépségét. Sokkal később a kolumbiai művész, Fernando Botero is vett is egy házat magának.

Aceves lovait tavaly a brandenburgi kapu előtt állították ki a második világháború végének 70. évfordulója alkalmából, Róma után pedig ismét továbbutazik a kiállítás Párizsba, majd Mexikóvárosba.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál hír

Magyar múzeum először nyerte el a rangos iF Design Awardot

A Néprajzi Múzeum új állandó gyűjteményi kiállítása a legjobb kiállítási design és megvalósítás kategóriában diadalmaskodott: az egyik legrangosabb designelismerést, az iF Design Awardot nyerte el. A magyar intézmény több mint tizenegyezer pályázó közül került a nyertesek közé.
Vizuál ajánló

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.
Vizuál ajánló

Ismeri a szandi mandit? – visszatérnek a Kino moziba a Kádár-korszak szatírái

A Kádár-korszak szatírái elnevezésű vetítéssorozat során Gyarmathy Lívia, Tímár Péter, Sára Sándor, Rózsa János és Gazdag Gyula klasszikus alkotásait élhetjük újra át nagyvásznon.
Vizuál ajánló

Újra láthatjuk nagyvásznon Till Attila első nagyjátékfilmjét

Március 24-én Till Attila Pánik című filmje kerül terítékre a Filmrendezők Klubjában. A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete mesterkurzusán, a vetítést követően Kocsis Ágnes beszélget a rendezővel a Művész Moziban.