Vizuál

Nem szabadott nagyobb fület rajzolni Sztálinnak, mint az etalon – FényképTár

2019.03.21. 16:35
Ajánlom
A vezetők képmásán minden apró részletet ellenőriztek, központilag kiadott portrékról dolgoztak az állami ünnepségek transzparenseinek festői.

A Szabad Nép című napilap 1949. október 21-i számában adta hírül, hogy a fővárosban grafikus, tervező és dekorációs nemzeti vállalat alakul.

A cég feladatai közé tartozott, hogy a nagy állami ünnepségek, megemlékezések alkalmából épületek, gyárak utcai homlokzatára hatalmas transzparenseket készítsen.

A kommunista szimbólumok (sarló, kalapács, vörös csillag stb.) mellett a személyi kultusz éveiben elengedhetetlen részei voltak ezeknek a dekorációknak a szovjet vezetők (Lenin, Sztálin) festett arcképei, valamint Rákosi Mátyás (Magyarország első számú vezetője, a Magyar Dolgozók Pártja főtitkára) portréi.

Sztalinfule01-224419.jpg

A Dekorációs Nemzeti Vállalat május elsejei ünnepi dekorációja a Corvin Áruház épületén. Budapest, 1950. április vége. Ismeretlen fotóriporter felvétele a Szabad Nép számára. A riportnak ez a képe nem jelent meg a napilapban. (eredeti 6×6 cm-es fényképnegatív, TF_ME_II_A 2017.135.4.) (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár)

Szász Endre festő egy 1983-ban kiadott interjúkötetben így emlékezett vissza a vállalatnál végzett munkájára:

„Dekorációs Nemzeti Vállalatnak hívták azt az intézményt, amely kiszolgálta az akkori propagandaigényeket. A Dekor NV-ben havi 2400 forintot kerestem, ami nagyon nagy pénz volt abban az időben. Egyszer csak azt mondták, hogy csináljak egy Sztálint. Odaadtak egy rajzot, amelyen olyan szép volt, mint egy grúz menyecske. Geraszimov munkája. Én felnagyítottam egy kicsit a fülét, a gallérját a helyére tettem, koponyát csináltam neki. Még élveztem is, hogy olyan markáns, szép feje lett.

A főnök rettenetesen letolt, mondván, hogy jövök én ahhoz, hogy Geraszimov elvtárs rajzát átrajzoljam. Azonnal rakjam vissza a fülét oda, ahol volt. Visszaraktam. Ekkor rájöttem, hogy mi is az én feladatom a Dekor NV-nél. A nagy Sztálinokat a Hősök terére mindig nálam rendelték. Már úgy csináltunk Sztálint, hogy megfordítottuk a képet, és fejjel lefelé festettük, így oda tudtunk figyelni. Később normában akarták csináltatni velünk a képeket. Azt akarták, hogy legyen kabátfestő, fejfestő, bajuszfestő, ki mit tud a legjobban.

Az éberség éveiben például az etalon Rákosit, amelyről másoltuk a Rákosikat, mindig be kellett tenni a páncélszekrénybe. Három évig bírtam ki.”

Sztalinfule02-224419.jpg

Készül az ünnepi dekoráció Sztálin születésnapjára. Budapest, 1949. december eleje. Ismeretlen fotóriporter felvétele a Szabad Nép számára. A riportnak ez a képe nem jelent meg a napilapban. (eredeti 6×9 cm-es fényképnegatív, TF_ME_II_A 2017.179.8.) (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár)

A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára őrzi a Szabad Nép című napilap (a Népszabadság elődje) fényképnegatív-archívumának 1948 és 1956 közötti részét. A fényképriportok között több olyan sorozat is található, amely a dekorációk készítésének egy-egy jelenetét és a már elkészült utcai dekorációkat örökíti meg. A Corvin Áruház homlokzata 1950-ben például a munka ünnepe (május 1.) alkalmából kapta az 1. képen látható ünnepi díszt.

Sztálin 70. születésnapjának megünneplésére (1949. december 21.) készülnek a 2. képen látható festők. Sajnos a rendelkezésre álló források nem írnak arról, hogy hol, melyik vállalatnál festik a szovjet vezető portréit. Március 9-re (Rákosi Mátyás születésnapja), április 4-re (Magyarország második világháború végi felszabadításának ünnepe), május elsejére, november 7-re („a nagy október szocialista forradalom” ünnepe), és december 21-re nemcsak a Dekorációs Nemzeti Vállalat kapta feladatként, hogy a vezetőket és a kommunista eszméket dicsőítő dekorációkkal lássa el a köztereket, hanem minden üzemnek, termelőszövetkezetnek, iskolának is kellett készítenie szöveges-képes összeállításokat saját tereik díszítésére (3. kép).

Sztalinfule03-224420.jpg

Magyar zászlóval, Sztálin portréjával és orgona ágakkal készül az ünnepi dekoráció a munka ünnepére valahol Magyarországon. 1952. április vége. Ismeretlen fotóriporter felvétele a Szabad Nép számára. A riportnak ez a képe nem jelent meg a napilapban. (eredeti 6×6 cm-es fényképnegatív, TF_ME_II_A SZN 2235/76.) (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár)

Sztálin füle nem csak Szász Endre életének fent idézett epizódjában kapott főszerepet. Az 1956. október 23-án a budapesti Felvonulási téren (ma: Ötvenhatosok tere) ledöntött hatalmas Sztálin szobor bal füle országos (sőt: nemzetközi) hírnévre évtizedekkel később tett szert. A forradalom napjaiban ledöntött majd feldarabolt szobornak ezt a testrészt formázó töredéke 2010-ben került a Magyar Nemzeti Múzeumba, és több magyarországi és egy külföldi kiállításon szerepelt.

Az itt látható fényképekhez hasonló, a kommunista személyi kultusz témakörébe tartozó további felvételt, valamint a Sztálin szobor töredékét is megtalálhatják a Magyar Nemzeti Múzeum online adatbázisában.

Szerző: Bognár Katalin

FÉNYKÉPTÁR

Mi ez a sorozat?

Hogyan, milyen elvek szerint épül fel, majd gyarapodik egy történeti fényképgyűjtemény? Mit jelent, hogy az analóg fényképek nemcsak képi tartalmak hordozói, hanem tárgyak is? Mire tanít egy fotóarchívum testközelből? A fénykép vajon elválasztható-e a tértől, időtől és attól a társadalmi környezettől, amelyben keletkezett, vagy kimondhatjuk: a fényképek története egyúttal használatuk története? Milyen forrásokkal dolgozunk? Mihez kezd – és mihez kezdhet még – egy történész a fényképekkel?

Sorozatunk írásaiban a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának történész-muzeológusai – többek közt – e kérdésekre keresik a választ egy-egy konkrét példán keresztül.

Magyarország legrégibb és legnagyobb történeti fényképgyűjteménye több mint százesztendős múltra tekint vissza. Munkatársai gyűjtik, rendszerezik, és feldolgozzák a magyar történelemre vonatkozó fényképfelvételeket, emellett a tár fotótörténeti és fotótechnika-történeti fényképanyaga is jelentős. Jelenleg összesen több mint 1 millió felvételt őriz, ebből több mint 200 ezret egyedileg nyilvántartva, a többit időrendi, tematikus rendszerezésben. A gyűjtemény műtárgynak számító fényképei kutathatók és a folyamatos digitalizálásának hála, egyre több kép érhető el a Nemzeti Múzeum online adatbázisában.

További érdekességeket olvashatsz a Fényképtárról sorozatindító cikkünkben.

A sorozat korábbi részeiért KATTINTS>>>

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.