Vizuál

Nemes Csaba az idei Leopold Bloom-díjas

2013.09.09. 14:00
Ajánlom
A második alkalommal odaítélt, 10 ezer euróval (mintegy 3 millió forinttal) járó Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat szeptember 7-én adták át a Ludwig Múzeumban. GALÉRIA!

Az ír Maurice Ward Group a Ludwig Múzeum ACAX Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Irodájával együttműködésben 2011-ben alapította a kortárs képzőművészeti díjat. Szándékaik szerint a Leopold Bloom-díj a kortárs magyar képzőművészet progresszív alkotóit és nemzetközi megjelenésüket támogatja, kortól és médiumtól függetlenül. Az elismerésre egy külföldi kiállítás tervével pályázhattak Magyarországon alkotó művészek egy általuk választott, elismert európai művészeti intézménnyel, illetve rangos nemzetközi eseménnyel együttműködésben.

Nemes Csaba Budapesten élő és alkotó művész. A kilencvenes évek művészeti útkeresését követően figyelme egyre inkább a társadalom aktuális kérdéseire, a közelmúlt eseményeire irányult. Műveiben olyan, a társadalomban állandó feszültség forrását képező témákra hívja fel a figyelmet, mint az etnikai alapú diszkrimináció és az ebből származó, sokszor a tettlegességig fajuló konfliktusok, vagy a szélsőjobb fokozott jelenléte a közéletben és a hétköznapokban. Festményeken, stroy board-okon, animációs filmeken és videomunkákon keresztül eleveníti fel a történések pontos, tényszerű részleteit az élmények komplexitásának visszaadását célozva meg.

Műveiben a valóság lenyomatának létrehozására törekszik, annak értelmezését azonban a nézőre bízza. Az őt körülvevő társadalmi közegen túl, munkáiban rendszeresen visszatérő téma a történelmi múlt, és személyes múltja, amelyet hasonló módon, tárgyszerű emlékek felidézése és bemutatása révén közelít meg.

A Leopold Bloom-díj így hazai alkotók és rangos külföldi kiállítóhelyek együttműködéséhez, művészek nemzetközi bemutatkozásához, karrierépítéséhez, a kortárs magyar szcéna nemzetközi művészeti életbe történő még intenzívebb bekapcsolódásához kíván hozzájárulni. Ezért a 10 ezer euró értékű díj a nyertes művész munkásságának elismerése mellett egy nemzetközi kiállításának létrejöttét is segíti.

Az elismerésről idén is nemzetközi szakmai zsűri döntött, melybe Katia Baudin (művészettörténész, kurátor, a kölni Ludwig Múzeum igazgatóhelyettese), Annie Fletcher (az eindhoveni Van Abbemuseum kurátora, az amszterdami De Appel oktatója) és Tihomir Milovac (művészettörténész, a zágrábi Kortárs Művészeti Múzeum Kísérleti és Kutatási Osztályának a vezetője) kapott meghívást.

A beérkezett pályázatok alapján a zsűri kilenc művészt, Adamkó Dávidot, Alpern Bernadettet, Fabricius Annát, Kerekes Gábort, Nemes Csabát, Péter Ildikót, Puklus Pétert, Szabó Esztert és Szigethy Esztert juttatta tovább a második fordulóban, az ő munkáikból szeptember 7. és 29. között időszaki kiállítás is látható a Ludwig Múzeumban.

A díj nevét a modern irodalom egyik legjelentősebb alkotásának, James Joyce Ulyssesének magyar származású főhőséről kapta. Összhangban a díj és az ír alapító számára fontos értékekkel, Leopold Bloom a paradigmaváltó művészet, az utazás, a nemzetköziség és nem utolsó sorban az ír-magyar kapcsolatok szimbóluma.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Anyámnak meg kellett ígérnie, hogy nem bánik velem csodagyerekként” – olvasson bele Arthur Rubinstein memoárjába

Június 11-én jelent meg az Európa Kiadó gondozásában Arthur Rubinstein Ifjúi éveim című memoárja, amelyben a művész életének a legmélyére leshetünk be, mintha csak társunk volna. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Klasszikus

Vivalditól a Coldplayig – Sturcz Quartet a Benczúr Kertben

A nyári esték varázslatos hangulatával és páratlan ízeivel várja a közönséget június 23-án a Benczúr Ház kertjében a Music & Wine, azaz Zene és bor című rendezvény.
Klasszikus

Vezető karnagyot keres a Magyar Rádió Énekkara

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) nyílt pályázatot hirdetett a Magyar Rádió Énekkara vezető karnagyi pozíciójának betöltésére. A jelentkezés határideje július 30. 
Klasszikus

Jótékonysági koncerttel segítik a székelyföldi árvízkárosultakat

Június 22-én, vasárnap 16 órától Budapesten, a Kálvin téri református templomban jótékonysági koncertet hallhat a közönség. Az eseményre a belépés díjtalan, a helyszíni adományok teljes összegé a székelyföldi árvízkárosultak megsegítésére ajánlják fel.
Színház

Évadot zárt a Budaörsi Latinovits Színház

Több mint 31 ezren voltak kíváncsiak a Budaörsi Latinovits Színház előadásaira. Berzsenyi Bellaagh Ádám az évadzárón elmondta, a színház rendkívül sikeres szezont tudhat maga mögött.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény A vaskapu

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy festőivé rozsdásodott vaskapu történetéről, illetve a hozzá fűződő személyes emlékeiről ír. 
Vizuál hír

Meghirdették az ARC közérzeti pályázatot

A 25. ARC közérzeti pályázat idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat, ismét Újbuda Önkormányzatával együttműködve, a Bikás parkban mutatják be a kiállítást szeptember elejétől. A pályázatok leadási határideje: július 25. 12 óra.
Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.
Vizuál ajánló

5+1 kihagyhatatlan program a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg a Moz.Go – Magyar Mozgókép Fesztivált. A vetítések mellett számos különleges kísérőprogram is várja a vendégeket, ezekből választottuk ki azokat, amelyeket szerintünk semmiképp sem érdemes kihagyni.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.