Vizuál

Nézegesse a „térhajlító” M.C. Escher varázslatos grafikáit!

2018.05.19. 15:41
Ajánlom
Biztos mindenkinek ismerős a lehetetlen térbeli viszonyrendszereket láthatóvá tevő M.C Escher munkássága, akinek litográfiai közül most több tucatot digitalizált, és tett online elérhetővé a Boston Public Library.

A XIX. század végén született holland grafikus, Maurits Cornelis Escher művészetét nem értékelte nagyra saját kora. Voltak, akik „túl intellektuálisnak” találták, és hiányolták belőle az érzelmi töltetet, mások az alábecsült 60-as évekbeli pszichedelikus művészet alkotóját látták benne, megint mások egy újabb „illuzionistának” gondolták, aki nem tett többet, minthogy a papír kétdimenziós felületén megkérdőjelezte a perspektíva és térbeliség ismert szabályrendszerét. Mára megváltozott a megítélése, és tudjuk, hogy művei nem öncélú érzéki becsapások, jóval túlmutatnak a perspektivizmus egyszerű ujjgyakorlatain.

Litográfiái mögött összetett gondolatiság van, az egzisztencialista filozófia geometriai ábrázolásának egyik kizárólagos képviselőjét, bonyolult matematikai elméletek pontos ábrázolóját tisztelhetjük személyében.

M.C. Escher: Relativitás M. C. 1953

M.C. Escher: Relativitás M. C. 1953

Escher – bár nem végzett magas szintű matematikai tanulmányokat – örökölte a fejlett térbeli gondolkodást. Apja építészmérnök volt, így szinte magától értetődő módon ő maga is építészeti stúdiumokkal kezdte pályáját. A haarlemi Építészeti és Iparművészeti Iskolában figyeltek fel fejlett grafikus képességeire tanárai, minek hatására a képzőművészet felé fordult. Szinte kizárólag fametszettel foglalkozott egy időben. Későbbi olaszországi utazásai során a mór építőművészet volt rá nagy hatással: lenyűgözte a régi mór művészek geometriai tudása és az arabok absztrakt síkelemekkel operáló tevékenységét megkísérelte a figurativitás irányába bővíteni.

Életében több kiállítást rendeztek neki tudományos kongresszusokon, mint művészeti kiállítóhelyeken – ilyenkor a tudósok hosszasan elemezték képeit, és előszeretettel használták a feloldhatatlan geometriai problémákról szóló elméleteik szemléltetésére.

Ez a különös művész ösztönösen, minden gyakorlati tanulás nélkül ismeri a matematikai törvényeket, és alkalmazza is az ellenkezőjüket”

– írta róla egy helyen Roger Penrose angol matematikus, aki az ő hatására fejlesztette ki kizárólag két dimenzióban ábrázolható, háromszögre emlékeztető térbeli alakzatát, a Penrose-háromszöget, más néven tribádot.

M. C. Escher: Víz és levegő I. 1938.

M. C. Escher: Víz és levegő I. 1938.

Hogy mennyire megkésett Escher művészettörténeti elismertsége, jól mutatja, hogy Pablo Picasso hallott ugyan a Penrose-tribádról, nem volt azonban tudomása M.C. Escher művészetéről. Életében kizárólag az ellenkultúra művészei respektálták őt:  Mick Jagger a Rolling Stones számára szeretett volna vele lemezborítót terveztetni, Stanley Kubrick pedig a 2001 Űrodüsszeia című film sokdimenziós látványvilágához kért tőle tanácsot.  Ezekből az együttműködésekből azonban nem lett semmi, Escher ugyanis következetesen távol tartotta magát ettől a kultúrától is és a műkritikusok sznob világától. Most azonban a Boston Public Library-n digitalizált formában nézegethetjük az ő nagyszerű, korát megelőző műveit. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők az idei Prima Primissima-jelöltek

A korábbi éveket jelentősen meghaladó számú jelölés érkezett az idei Prima Primissima díjra. A tudomány, művészet, sport, oktatás és ismeretterjesztés terén kiemelkedő munkássággal bíró jelölteknek odaítélt elismerést december elején adják át a Müpában.
Zenés színház

Ismét díjazta a legjobb előadásokat az Opernwelt

Idén is összegyűjtötte az évad legjobb művészi produkcióit a rangos német operamagazin, az Opernwelt. A legjobb operajátszó intézmény hetedik alkalommal a Frankfurti Opera lett.
Plusz

Riccardo Muti, Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Diana Damrau – 2024-ben is sztárok érkeznek a Müpába

Bővül a Müpa 2023/24-es évadának programja: nemcsak Riccardo Muti és a Chicagói Szimfonikusok, Maria João Pires és Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Francesco Corti és a Freiburgi Barokk Zenekar érkezik, de fellép a bluegrasslegenda Béla Fleck is.
Könyv

Könyvfóliázás: vesszőhiba miatt nyerhet pert a Líra

Minden jel szerint nem követett el jogsértést a Líra Kereskedelmi Kft., amikor homoszexualitást tartalmazó könyveket árusított az ifjúsági részlegen, az érintett rendelet ugyanis egy fogalmazási hiba miatt nem azt jelenti, amit a jogalkotó vélhetőleg mondani szeretett volna.
Jazz/World

Ezekre az albumokra esküszik a fúziós zene nagyágyúja, Gary Husband

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatának legújabb részében a nemzetközi hírű dobos, zongorista és billentyűs, Gary Husband kedvenceibe hallgathatunk bele.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Így etesd a sirályaidat

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt szemlélteti, hogyan dobhatjuk fel a fényképeinket némi street food, a turisták, valamint a sirályok segítségével. 
Vizuál gyász

Elhunyt Szirtes András filmrendező

Az operatőrként, vágóként, színészként és zenészként is ismert művészt nagyon személyes hangulatú alkotásai tették híressé. Hetvenkét éves korában érte a halál.
Vizuál hír

Siket, vak és néma Leninek, megnőtt orrú Sztálinok – Sam Havadtoy kiállítása a Terror Házában

„Nagy bűntetthez nagy eszme kell!” címmel nyílt meg szeptember 27-én Sam Havadtoy amerikai-magyar képzőművész időszaki kiállítása a Terror Háza Múzeumban.
Vizuál gyász

Elhunyt Sir Michael Gambon

Az ír-angol színész, aki a Harry Potter-filmekben Dumledore alakját öltötte magára, nyolcvankét éves korában hunyt el tüdőgyulladás következtében.