Szeptember 6. és 14. között rendezték meg a 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált. A szemle zárónapján került sor a díjátadóra, amelyen Lilja Ingolfsdottir norvég rendező Szerethető című filmje három díjat is nyert, köztük az esemény fődíját, a Pressburger Imre-díjat is.
A szervezők szombati közleménye szerint a zsűri indoklásában kiemelte, azért ítélték a norvég alkotásnak a díjat, mert az „nemcsak egy problémát, egy drámai helyzetet ábrázol, hanem az abból való kiutat is képes megmutatni az embereknek”. Az alkotás a fődíj mellett elnyerte az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és a Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díját is.
A CineFest nagydíját, azaz a Zukor Adolf-díjat az amerikai Dídi nyerte, amelyet Sean Wang rendezett, míg az idei évben indult East of Europe szekció díját az Emilija Gasic rendezte 78 nap szerezte meg. A CineDocs díjat a német Andres Veiel Riefenstahl című filmje, míg a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének (FIPRESCI) elismerését Szilágyi Zsófia Január 2. című alkotása nyerte el.
A filmfesztivál életműdíját Kardos Sándor operatőr, rendező kapta, aki korábban a Kossuth- és a Balázs Béla-díjat, valamint háromszor a filmkritikusok, kétszer a Filmszemle díját is elnyerte, 1989-ben pedig az Eldorádó című filmért Európai Filmdíjra jelölték. Mint írták, több mint harminc játékfilmet fényképezett, rendezőként pedig a világon először készített célfotókamerával játékfilmet.
Kardos Sándor (j) veszi át Bíró Tibortól (b) a 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál életműdíját (Fotó/Forrás: 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál)
A sajtóanyag szerint Bíró Tibor fesztiváligazgató a zárógálán úgy fogalmazott, „a világ nagy filmfesztiváljainak legfrissebb és legérdekesebb alkotásait” a CineFesten lehet megnézni először Magyarországon. Mint mondta,
büszkék arra, hogy a legújabb magyar filmeket is a CineFesten mutatják be először.
A fesztivál programjába idén öt magyar vagy magyar koprodukcióban készült nagyjátékfilm – Január 2., Egy százalék indián, Lepattanó, Emma és a Halálfejes lepke, Zenit –, valamint három dokumentumfilm – Bartók nyomában, Változó vadon – Az én északom, Nemere István: Addig írok, amíg élek – került.
A CineFesten idén a török és a kínai filmművészet legújabb alkotásaiból is önálló válogatásokat mutattak be a szervezők, a fesztivál idei nézőszámai pedig rekordot döntöttek. A filmmustra eseményein – a versenyfilmek vetítésein, a kapcsolódó vetítéseken és szakmai programokon – összesen mintegy tizenhatezer látogató vett részt. A fesztiválon idén huszonhat országból érkezett filmet mutattak be, összesen százhuszonnégy előadáson.
Fejléckép: Lilja Ingolfsdottir a 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál elismeréseivel (Fotó/Forrás: 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál)