A FIAF (a Nemzetközi Filmarchívumok Szövetsége) Budapesten tartotta éves kongresszusát április 24. és 29. között az Uránia Filmszínházban. Ebből az alkalomból vetíti a HENRI, azaz a La Cinémathèque française online mozicsatornája Korda Sándor egyetlen fennmaradt némafilmjét, az 1918-ban készült Az aranyembert. A Magyarországról is elérhető filmről így írnak oldalukon:
A sokáig elveszettnek hitt Az aranyember a magyar némafilm egyik legszebb teljesítménye, amely jelentős technikai kihívást jelentett a filmes stáb számára. Korda művészi eszköztára teljes pompájában megjelenik ebben a hatalmas produkcióban, amely eredetileg több mint 6 ezer méteres (közel négyórás) volt.”
Jókai Mór regényének első filmes feldolgozását sokáig hitték elveszettnek, 1983-ban került elő a Bundesarchiv Filmarchiv koblenzi gyűjteményéből, melynek katalógusában A vörös félhold címen szerepelt. A filmet először 1995-ben újították fel, majd 2018-ban a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívum és Filmlabor igazgatóságainak együttműködésével készült el a film teljeskörű, 4K restaurálása. Az új változat premierje a 2018-as Budapesti Klasszikus Film Maratonon volt, amelyhez a zenét a Müpa zeneműpályázatának díjnyertes alkotója, Farkas Bence szerezte.
Korda Sándor az első világháború utolsó évének nehéz körülményei között forgatta Az aranyembert, mely szervezési és technikai szempontból is nagy kihívást jelentett - olvasható a Filmarchívum oldalán, ahol a film további érdekességeiről is beszámolnak. A forgatókönyvet Vajda László írta, aki a regény mellett Jókai színpadi változatát is felhasználta, s mivel a drámában Kacsuka kapitány nevét Jókai Kadisára változtatta, a filmszereplő is ezt a nevet kapta. Az operatőr Kovács Gusztáv, a minden részletében kidolgozott díszlet tervezője Márkus László volt.
A főbb szerepekben igazi némafilmes sztárok, Beregi Oszkár, Rajnay Gábor, Lenkeffy Ica, Berky Lili és az első komolyabb szerepében itt bemutatkozó Makay Margit láthatók.
A forgatás érdekessége, hogy a budapesti Corvin műterem mellett eredeti helyszíneken, többek között az Al-Dunán, a Vaskapunál és Komáromban zajlott. A kópia csodálatos színeit a virazsírozásnak nevezett eljárással állították elő. Korda Sándor később elhagyta az országot és a nemzetközi filmgyártásban Alexander Kordaként szerzett hírnevet, és ő lett az első filmművész, akit érdemeiért lovaggá ütöttek.
A film május 4-ig ingyenesen megtekinthető online a HENRI csatornáján.
Via: filmarchiv.hu
Fejléckép: jelenet Az aranyember c. filmből (1918) / forrás: NFI - Filmarchívum