Vizuál

Online látható Korda Sándor sokáig elveszettnek hitt némafilmje

2022.05.03. 11:50
Ajánlom
Május 4-ig szabadon hozzáférhető a francia filmmúzeum, a La Cinémathèque française online mozicsatornáján Korda Sándor egyetlen fennmaradt némafilmje, Az aranyember. Az 1918-ban készült igényes kiállítású film Jókai Mór történetnek egzotikumát és kalandos elemeit hangsúlyozza. 

A FIAF (a Nemzetközi Filmarchívumok Szövetsége) Budapesten tartotta éves kongresszusát április 24. és 29. között az Uránia Filmszínházban. Ebből az alkalomból vetíti a HENRI, azaz a La Cinémathèque française online mozicsatornája Korda Sándor egyetlen fennmaradt némafilmjét, az 1918-ban készült Az aranyembert. A Magyarországról is elérhető filmről így írnak oldalukon:

A sokáig elveszettnek hitt Az aranyember a magyar némafilm egyik legszebb teljesítménye, amely jelentős technikai kihívást jelentett a filmes stáb számára. Korda művészi eszköztára teljes pompájában megjelenik ebben a hatalmas produkcióban, amely eredetileg több mint 6 ezer méteres (közel négyórás) volt.”

Jókai Mór regényének első filmes feldolgozását sokáig hitték elveszettnek, 1983-ban került elő a Bundesarchiv Filmarchiv koblenzi gyűjteményéből, melynek katalógusában A vörös félhold címen szerepelt. A filmet először 1995-ben újították fel, majd 2018-ban a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívum és Filmlabor igazgatóságainak együttműködésével készült el a film teljeskörű, 4K restaurálása. Az új változat premierje a 2018-as Budapesti Klasszikus Film Maratonon volt, amelyhez a zenét a Müpa zeneműpályázatának díjnyertes alkotója, Farkas Bence szerezte.

Korda Sándor az első világháború utolsó évének nehéz körülményei között forgatta Az aranyembert, mely szervezési és technikai szempontból is nagy kihívást jelentett - olvasható a Filmarchívum oldalán, ahol a film további érdekességeiről is beszámolnak. A forgatókönyvet Vajda László írta, aki a regény mellett Jókai színpadi változatát is felhasználta, s mivel a drámában Kacsuka kapitány nevét Jókai Kadisára változtatta, a filmszereplő is ezt a nevet kapta. Az operatőr Kovács Gusztáv, a minden részletében kidolgozott díszlet tervezője Márkus László volt.

A főbb szerepekben igazi némafilmes sztárok, Beregi Oszkár, Rajnay Gábor, Lenkeffy Ica, Berky Lili és az első komolyabb szerepében itt bemutatkozó Makay Margit láthatók.

A forgatás érdekessége, hogy a budapesti Corvin műterem mellett eredeti helyszíneken, többek között az Al-Dunán, a Vaskapunál és Komáromban zajlott. A kópia csodálatos színeit a virazsírozásnak nevezett eljárással állították elő. Korda Sándor később elhagyta az országot és a nemzetközi filmgyártásban Alexander Kordaként szerzett hírnevet, és ő lett az első filmművész, akit érdemeiért lovaggá ütöttek.

A film május 4-ig ingyenesen megtekinthető online a HENRI csatornáján.

Via: filmarchiv.hu 

Fejléckép: jelenet Az aranyember c. filmből (1918) / forrás: NFI - Filmarchívum 

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.