Vizuál

Összeesküvés-elmélet vagy gyakorlat?

2016.08.23. 08:20
Ajánlom
Banksy Spy Booth című munkáját most ponyva takarja el Cheltenhamben; félő, hogy tönkretették - adta hírül a TheGuardian.com.

Kémbódé című falfestményét még 2014 áprilisában alkotta meg Cheltenham egyik házfalára. Három titkos ügynök barna ballonkabátban és kalapban éppen valakit lehallgat egy - valódi -telefonfülkénél állva.

Spy Booth - Banksy in Cheltenham

Spy Booth - Banksy in Cheltenham (Fotó/Forrás: Kathryn Yengel; flickr.com)

A ház pár utcányira van a GCHQ-tól, az Egyesült Királyság egyik titkosszolgálatának székhelyétől, amely hírszerzői tevékenységeket végez és felelős a brit kormány és a fegyveres erők információvédelméért. A mű pár hónappal a Snowden-féle lehallgatási ügy után került a falra.

Hétvégén aztán olyan képek jelentek meg a közösségi médiában, amelyek tanúsága szerint az alkotást ponyvák takarják el, és egy állványzatot is felállítottak a falfelület előtt. A fotókon az is látszik, hogy a falat tégláig visszabontották, az utcát pedig építési törmelék borítja.

Mindazonáltal továbbra sem tiszta, hogy a falfelületet, - melynek egyébként védett státusza van, - ledózerolták, vagy az alkotást a pusztítás előtt eltávolították-e.

A házat januárban 210.000 fontért árulták, és a hirdetésben megjegyezték, hogy sürgős felújításra szorul. Valószínűleg a falat lebontották, hogy munkához tudjanak látni. 2015 februárjában Cheltenham városi tanácsa egyébként visszamenőleges építési engedély mellett döntött, ami azt jelenti, hogy a városi tanács beleegyezése nélkül nem bonthatják el a kérdéses falfestményt.

Steve Jordan, a tanács vezetője elmondta; a felújítási munkák a ház vakolatát érintik, de nem tud arról, hogy a festményt eltávolították volna. Hozzátette: a munka az önkormányzat felszólítására kezdődött, amely még azelőtt keletkezett, hogy Banksy megfestette volna alkotását.

Banksy egyéb művei is okoztak már fejtörést. Egy legfelsőbb bírósági ítélet szerint egy Banksy által festett falfelületet kellett visszajuttatni eredeti helyére, Nagy-Britanniába az Egyesült Államokból, miután a ház tulajdonosai kivágták a művet, és magukkal vitték Amerikába.

2014-ben Banksy Mobile Lovers című, egy bristoli klub falára festett munkája is botrányt okozott. Jobban mondva inkább annak a bristoli klubnak a tulajdonosa, David Stinchcombe. Az úr ugyanis, hogy szórakozóhelyének bevételeit növelje, a bárjára festett alkotást valahogy leszedte, és a klubon belül helyezte el, majd pénzt kért a megtekintésért. Erre aztán halálos fenyegetéseket kapott. Banksy aztán írt egy levelet a tulajdonosnak, hogy amíg a kép gondját viseli, addig a klubé lehet a mű. Végül eladták egy gyűjtőnek 400.000 fontért, és a pénzből sikerült az ifjúsági klubot fenntartani és megvédeni a bezárástól.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Klasszikus

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Zenés színház

Stéger Ferenc életét bemutató kiállítás nyílik Szentendrén

A szentendrei születésű világhírű tenor énekes, Stéger Ferenc születésének bicentenáriuma alkalmából nyílik kiállítás a Ferenczy Múzeumban, október 24-én. Az ünnepelt operaénekes bejárta egész Európát, 1846–1874 között közel ötven városban megfordult.
Színház

Györgyi Anna átvette a Vidor Fesztivál díját a Szívhang című előadás után

A Jászai Mari-díjas színművész a Rózsavölgyi Szalon október 9-én tartott előadása után személyesen is átvehette a legjobb női alakításért járó Colombina-díjat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál interjú

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Vizuál hír

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.
Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.