Vizuál

Oszmán fegyverkincsek az egri Dobó István Vármúzeumban

2017.08.26. 16:07
Ajánlom
Törökkori díszfegyverekből és viseletekből, az oszmán birodalom idejéből származó, évszázadokon át főúri kincstárakban őrzött műremekekből nyílt kiállítás Acél és arany címmel pénteken.

Tavaly a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből érkezett egyiptomi kiállítás a vármúzeum leglátogatottabb tárlata volt. E sikeres kezdeményezés folytatásaként az Acél és arany című kiállítás az Iparművészeti Múzeummal együttműködésben valósult meg, és a

két kiállítóhely gyűjteményéből válogatva egy kifejezetten az egri várhoz illő tematikát,

az oszmán birodalom fegyverkincseinek és viseleteinek keresztmetszetét mutatják be mondta Berecz Mátyás, az intézmény igazgatója.

Pásztor Emese az Iparművészeti Múzeum főosztályvezetője (k) tárlatvezetést tart az Acél és arany oszmán fegyverkincsek az Iparművészeti Múzeum és a Dobó István Vármúzeum gyűjteményéből című kiállításon az egri vármúzeumban

Pásztor Emese az Iparművészeti Múzeum főosztályvezetője (k) tárlatvezetést tart az Acél és arany oszmán fegyverkincsek az Iparművészeti Múzeum és a Dobó István Vármúzeum gyűjteményéből című kiállításon az egri vármúzeumban (Fotó/Forrás: Komka Péter / MTI)

A 2015-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár-programjának köszönhetően a vármúzeum birtokába került

Péterváry-gyűjtemény legszebb darabjai alkotják most látható válogatott anyag egyik részét.

A helyi tárlatrészt kiegészítve a kiállítás teljessé tételéhez  az Iparművészeti Múzeum csak egy válogatott kollekcióval járult hozzá, tette hozzá  Jékely Zsombor, az Iparművészeti Múzeum gyűjteményi főigazgató-helyettese .

Oszmán-török díszbuzogány az Acél és arany oszmán fegyverkincsek az Iparművészeti Múzeum és a Dobó István Vármúzeum gyűjteményéből című kiállításon az egri vármúzeumban

Oszmán-török díszbuzogány az Acél és arany oszmán fegyverkincsek az Iparművészeti Múzeum és a Dobó István Vármúzeum gyűjteményéből című kiállításon az egri vármúzeumban (Fotó/Forrás: Komka Péter / MTI)

Az exkluzív anyagot 2016-ban nagy sikerrel mutatták be az Egyesült Arab Emirátusokban, ám külföldi népszerűsítése mellett fontos szempont az is, hogy Magyarországon minél többen megismerhessék. Legutóbb 1990-ben oszmán török hímzésekkel vendégeskedett az Iparművészeti Múzeum Egerben. Csaknem két évtizednyi szünet után most méltó módon élesztették újra együttműködésüket a várossal és vármúzeumával, hiszen a Dobó-bástya épületében november 27-ig megtekinthető tárlat részeként látható, a főúri Eszterházy-család kincstárából származó fővárosi anyag "a legmagasabb szintet képviseli ebben a műfajban" - fogalmazott.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Színház

A zenés előadások és a vígjátékok jegyében hirdetett évadot a Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare szerzőként és témaként is felkerül a szegedi repertoárra, de Puccini, Donizetti, Lehár Ferenc, Kleist és Szabó Maga is szerepel a 2023-24-es szegedi évad alkotói között.
Klasszikus

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A magyar animáció legendás műhelyei mutatkoznak be Kecskeméten

Magyarország legnagyobb animációs filmfesztiválján a KEDD stúdió, a MOME Anim és a kolozsvári Filmtett Workshop legjobb alkotásait is láthatjuk Jankovics Marcell és Ternovszky Béla klasszikusai mellett.
Vizuál lapszemle

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Vizuál hír

Magyar siker Cannes-ban – mutatjuk a fesztivál legnagyobb nyerteseit

A világ legrangosabb fesztiváljának fődíját Justine Triet francia rendező kapta, aki filmjében a független nőket érintő társadalmi előítéleteket vizsgálja. Buda Flóra Anna 27 című animációs filmjét a legjobb rövidfilmnek választották.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Egy legenda mind felett

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Most azt meséli el, amikor Tina Turner 1996-ban a feje fölött énekelte el a Golden Eye-t.
Vizuál hír

Muhi András a Magyar Filmművészek Szövetségének új elnöke

A producer Tarr Bélát váltotta a szövetség élén, akit a közgyűlés egyhangú szavazással tiszteletbeli elnöknek választott meg.