A Múzeumok Éjszakájának legtöbb programjára előzetes regisztráció szükséges!
Éjszaka hírességek szellemeivel
Fiumei úti sírkert és Kegyeleti Múzeum
Kevesebb hátborzongató helyet találni éjszaka egy temetőnél, na de a Fiumei úti sírkert nem akármilyen temető: itt ha szellemekkel is találkozunk, az minimum olyan nagyság lesz, mint Ady Endre, Blaha Lujza, József Attila, Csontváry Kosztka Tivadar vagy Kossuth Lajos. A híres sírokhoz több idegenvezető séta indul az este folyamán, de lesz sírfelirat- és szoborvadászat is. Az ország egyetlen temetkezéstörténeti múzeumában több kultúrtörténeti érdekességet megtudhatunk az emberiség halálhoz fűződő viszonyáról, valamint egy élő szerepjátékos, eredeti danse macabre misztériumjátékot is megtekinthetünk.
Időjósok titkai
Országos Meteorológiai Szolgálat
Az időjárás-előrejelzés mindenkit érdekel, főleg a szabadságolások és a vízparti nyaralások idején. Az OMSZ programjain megtudhatjuk, hogyan is zajlik ez a mindannyiunk számára kulcsfontosságú folyamat: megismerhetjük a méréstechnika hagyományos és legújabb eszközeit a hagyományos és új időjárás-előrejelzésektől és a veszélyjelzéstől kezdve egészen a mobileszközökre bevezetett meteorológiai alkalmazásokig. Meteorológusokkal is beszélgethetnünk többek között a veszélyes időjárás és repülőbalesetek összefüggéseiről és az éghajlatkutatásról. Idén nemcsak a múzeum budai patinás épületében, hanem a Pestszentlőrincen működő Marczell György Főobszervatóriumának megújult műszerkertjében is várják a látogatókat.
Randi színészekkel a Moszkván
Az óbudai dombtetőn található impozáns épület – ami annyira impozáns, hogy Angelina Jolie Vér és méz földje című filmje mellett itt forgott még a Hellboy 2., a Die Hard 5., valamint Borgiák című sorozat egyes részei – a kiállításai nélkül, nappal is lenyűgöző, de a Múzeumok éjszakáján megvalósuló zseblámpás kriptatúra és épületséta valószínűleg egészen új megvilágításba helyezi majd. Emellett több koncert, egyéb program is lesz, ami közül kiemelkedik a múzeum legújabb nagyszabású kiállításának, a #moszkvatérnek a kísérőprogramja. Az egykori Moszkva téri óra alatt nemcsak a kurátorokkal lehet „találkozni”, hanem Szabó Győzővel, Novák Péterrel és Újlaki Dénessel is, akik egyedi hangvételű tárlatvezetést tartanak majd.
Vizsgálódás a földön kívül
Magyar Csillagászati Egyesület – Polaris Csillagvizsgáló
A nyár hagyományosan a szabadtéri csillagnézés időszaka, de a legtöbben nem nagyon jutnak messzebbre attól, hogy megkülönböztessék a Kis Göncölt a Nagy Göncöltől. Az óbudai csillagvizsgáló a Sarkcsillagról (Polaris) kapta nevét még 1979-ben, 2001 januárjától a Magyar Csillagászati Egyesület, hazánk legnagyobb csillagászati szervezete üzemelteti. A távcsöves bemutatóra derült idő esetén kerül sor.
Alászállás a föld alá
Sziklakórház Atombunker Múzeum
A több mint 2300 m²-es, Budai Vár alatt található, egykor Székesfővárosi Sebészeti Szükségkórháznak hívott komplexumot a második világháború alatt és 1956-ban is használták.
A bunkerben Magyarország legnagyobb viaszfigura-kiállítása mutatja be a kórház történetét, a hadiorvoslás fejlődését, emellett megtekinthetők a polgári védelem eszközei és felszerelései. Szombaton az élő tárlatvezetések során a Magyar Vöröskereszt önkénteseinek segítségével ismerhetjük meg az egykor a Sziklakórházban dolgozó orvosok és nővérek hátborzongató történeteit: mit éltek át és hogyan tudtak emberek maradni a sokszor embertelen körülmények között is? Emellett a Hirosimát és Nagaszakit ért támadásokra emlékezve felidézik az atomfenyegetettség korszakát, az „atomparát” is. A felszín felett mentősök segítségével nyerhetünk betekintést a sürgősségi beteg-és sebesültellátás alapjaiba.