Vizuál

Öt helyszín, öt téma

2012.04.04. 09:09
Ajánlom
A fotó, a videó, a koncept, a performansz vagy a magyar neoavantgárd művészet kedvelői most felkaphatják a fejüket - a következő hóapban még biztosan lehet ismereteket tágítani a Mélycsarnokban, a Lumúban, a Trafó Galériában, a Mai Manóban és a Szépművészeti Múzeumban.

Marina Abramović: Az üresség nyolc leckéje happy enddel (Mélycsarnok)
A Műcsarnok alagsorában berendezett régi-új kiállítótér, a Mélycsarnok indító nagy dobása Marina Abramović. A szerb származású performansz-művésznek 2010-ben a New York-i MOMA-ban volt retrospektív kiállítása - erre félmillióan voltak kíváncsiak. Az új budapesti kiállítótérben most ötcsatornás videoinstallációját lehet megnézni. Témája műanyag fegyvereket fogó gyerekek látványán keresztül a lövöldözős számítógépes játékokat és az emberek fejébe beleégett háborús tartalmakat idézi. A kiállításról be is számoltunk, galériával, itt.

Megyik János: A kép tere (Ludwig Múzeum)
Életmű, vagyis inkább visszatekintés: Megyik festészet, szobrászat és építészet határterületén mozgó munkásságának ötven évét fogja át a Lumú tárlata. Fények és árnyékok, a két dimenzióból kiemelkedő síkok, feketék és fehérek, ívelő egyenesek, lebegő hálók. Művészetének középpontjában a táblakép struktúrájának modellezése áll - a kiállításon azt láthatjuk, hogyan gondolkodik erről a rajzok, fapálca-konstrukciók, fotogramok és fekete acéllemezek segítségével. A válogatás a hatvanas évektől egészen a napjainkban elkészült művekig terjed.

Vasarely Go Home - Andreas Fogarasi kiállítása (Trafó Galéria)
A dokumentumfilm és installáció Major János egyszemélyes tiltakozó akcióját járja körül - a nap 1969. október 18., a helyszín pedig Budapest, a Műcsarnok, Victor Vasarely retrospektív kiállítása. Magyarországon az absztrakt művészet egyik első "hivatalos" megjelenésére reagált a leginkább tiltott kategóriába eső neoavantgárd mozgalom tagja. A normalizációs kirakat-kultúrpolitika jegyében született tárlaton Major egy kis feliratot mutatott fel a tömegben, amin a "Vasarely Go Home" felirat állt.

Pécsi József-ösztöndíjasok beszámoló kiállítása (Mai Manó Ház)
A 2012-es tárlat és katalógus két fiatal alkotó, Hangay Enikő és Váradi Viktor projektjét mutatja be. A két művész nagyon hasonló egzisztencialista kérdésfelvetésekből indul ki: a felnőtté válás átmeneti rítusait és identitásképző folyamatait elemzik a mindennapok esztétikáján keresztül. Sorozataikban és installációikban saját helyzetüket és nézőpontjukat igyekeznek definiálni, napi rutinjaik képi ábrázolásával körülhatárolni, illetve kérdések mentén kibontani. Az ösztöndíjat 1991 óta adják át. 

A fotóművészet születése. A piktorializmustól a modern fotográfiáig (1889-1929). (Szépművészeti Múzeum)
A filmnek később ugyan még nehezebb helyzete volt, de a fotónak is be kellett járnia a maga útját ahhoz, hogy később nagybetűs művészet lehessen. A piktorializmus a már oly nagyra becsült festészet vállán próbálta a fotó értékét is megemelni. A stílusirányzat az 1890-es években alakult ki, példaképe az impresszionizmus volt. A Szépművészeti kiállítása azt a folyamatot helyezi középpontba, ami a hagyományos képi világhoz hű fotótól a modern fotográfia megszületéséig tartott.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.