Henri Matisse: Szenteste
Az itt kiválasztott mű eredetileg egy ólomüveg ablak tervnek készült, ám soha nem valósult meg. Az alkotás az art sacré mozgalomhoz kapcsolódik, amely kísérletet tesz arra, hogy a nem feltétlenül vallásos művészek munkáit templomokban, szakrális helyeken mutassák be.
Matisse-tól egyébként sem állt távol mindez: 1948 és 1951 között a vence-i Rózsafüzér Kápolna belső dekorációját és a berendezését egy részét is ő tervezte, köztük festett üvegablakokat, bútorokat és miseruhákat. A kápolna dekorációja volt az utolsó, nagyszabású műve. A munkát papírból kivágott modellekkel tervezte meg. A Szépművészeti Múzeum nemrég bemutatott Matisse-kiállításán a Halványkék üvegablakok című műve is látható volt, amely a kápolna déli falára szánt ablakok második, életnagyságú, 15 méter hosszú és 9 méter széles terveit tartalmazza.
Normally #maddow #inners #ChristmasEve
— JRYZNER (@jeryzner) December 25, 2021
Art Narrative #1
Henri Matisse-“Nuit de Noel (Christmas Eve)”-1952
MOMA-nyc
Commissioned by Time Life - gouache on paper, cut & paste - replicates stain glass window pic.twitter.com/jXTjUHpN13
Salvador Dalí szürreális fej nélküli angyala
Noha Salvador Dalít a szürrealizmus egyik atyjaként tartja számon a művészettörténet, a festő bizony tizenkilenc karácsonyi képeslapot is tervezett a Hallmarknak, amely az 1940-es évektől kért fel kortárs művészeket karácsonyi lapok designolására. A társaság 1959-ben szerződtette Dalít, aki kemény feltételeket szabott:
nincs határidő, nincs jogdíj és a tíz képeslaptervért 15 ezer dollárt kér előre, méghozzá készpénzben.
Így kerülhetett fej nélküli, lanton játszó angyal, pszichedelikus hatást keltő pillangókból álló karácsonyfa és fekete-pirosban úszó expresszív Szentcsalád-ábrázolás a Dalí által megálmodott szürreális karácsonyi laptervek közé. A cég végül csak két típusú Dalí-kártyát dobott a piacra, akkoriban nem sok sikerrel. Manapság viszont ritkaságnak számít, így meglehetősen sokat kereshet az, akinél lapul egy karácsonyi Dalí-kártya.
When Salvador Dalí Created Christmas Cards That Were Too Avant-Garde for Hallmark (1960) https://t.co/lfT3QpR9lB via @openculture pic.twitter.com/YhHzJLc8oP
— TwheidMusic (@TwheidMusic) December 27, 2019
Georgia O’Keeffe karácsonyi képeslapja 1963-ból
A világ egyik leghíresebb festője, Georgia O'Keeffe nem volt vallásos, de hitt a spiritualitásban. A barátaival ünnepelte a karácsonyt, és gyakran képeslapokat is küldött a szeretteinek, köztük például a Starlight Night című, 1917-ben készített remekművének a reprodukcióját 1963-ban. Az 1970-es években Agapita Lopez gondozta a művészt és egyúttal a titkára is volt, jelenleg pedig az O'Keeffe múzeum projektigazgatója. Lopez azt mesélte, hogy O'Keeffe farolitokat (a spanyolok által karácsonyi körmenetekben használt papírlámpás – a Szerk.) rakott a falra karácsonykor, sőt
egy üveg whisky-t is hagyott az asztalon Los Dias idejére,
amikor is a falu öregjei körbejárják a házakat és szerenáddal szórakoztatják az ott élőket.
Georgia O'Keeffe, Starlight Night, 1917 #womensart pic.twitter.com/CYsvcwo6am
— #WOMENSART (@womensart1) March 14, 2020
Andy Warhol, a „Karácsony Királya”
Noha a botrányairól ismert Andy Warholról talán senki nem gondolná, a művész imádta a karácsonyt. Mielőtt még híressé vált volna ikonikus Campbell konzerves dobozairól, a Tiffany-nál dolgozott 1956-tól, ahol a cipőreklámoktól kezdve a karácsonyi képeslapokon át mindennel foglalkozott. A Tiffany minden karácsonykor kiadta kártyáit, egészen 1962-ig. Karácsonyi képeslapjain művészien jelenít meg sellőket, kerubokat és kövér kis puttókat, akik összeráncolt szemöldökkel fújják a trombitát.
Warholt a „Karácsony Királyaként” is emlegették, annyira rajongott az ünnepért.
1978-ban jó barátjával, Truman Capote-val együtt ünnepi hacukát öltve pózoltak a High Times magazin karácsonyi számának címlapján: Warhol Mikulásna öltözött, Capote pedig kisfiúnak. Az 1980-as években Warhol egy Mikulásvirág-festmény- és szitanyomat sorozattal is kedveskedett barátainak karácsonyra.
This is Andy Warhol's 'Fairy and Christmas Ornaments', c.1955. pic.twitter.com/ijMAYJFlkz
— Saatchi Gallery (@saatchi_gallery) December 23, 2015
Louise Bourgeois
Ezt a különleges képeslapot a világhírű művész, Louise Bourgeois alkotta 1938-ban. A művész 1938-1946 között saját kezűleg készítette el a később kereskedelmi forgalomba került nyomtatott ünnepi képeslapjait. Bourgeois a megfeketedett felületet borotvapengével kaparta le a nyomat készítésekor. Ahogy korábban naplókában írta,
azért is szeretett borotvanpengét használni a művek elkészítésekor, mert a kicsi és erős fémdarabkát tökéletesen lehet irányítani.
Ezzel úgy érezte, átvitt értelemben is megszerzi az irányítást a dolgok felett és így racionálisan is elemezhetővé alakíthatja át az érzelmi problémákat. A kép címe, „Pinus Sylvestris”, amely a karácsonykor leggyakrabban használt fa tudományos neve. Egy időre aztán felhagyott ezzel a tevékenységgel, és csak élete utolsó éveiben kezdett ismét nyomatokat készíteni, de akkor már csak szűk baráti körében osztogatta ajándékként a különleges alkotásokat.
Louise Bourgeois, Pinus Sylvestris, 1938-1943 #museumofmodernart #museumarchive https://t.co/khwP1yFcPn pic.twitter.com/3WMZUDVuJx
— Louise Bourgeois (@artistbourgeois) September 25, 2022
Fejléckép: Georgia O'Keeffe, Louise Bourgeois, Henri Matisse, Andy Warhol, Salvador Dalí (Fotó/Forrás: Wikipedia)