Vizuál

Öt híres művész, akiket megihletett a karácsony

2022.12.02. 14:55
Ajánlom
Ki gondolná, hogy Andy Warhol imádta a karácsonyt, olyannyira, hogy egyenesen a Karácsony Királyának nevezték, Salvador Dalí pedig egy időben karácsonyi lapok tervezésére adta a fejét? Szubjektív válogatásunkban öt képzőművész karácsonyhoz kapcsolódó művét ajánljuk, az ünnepre hangolódva. 

Henri Matisse: Szenteste

Az itt kiválasztott mű eredetileg egy ólomüveg ablak tervnek készült, ám soha nem valósult meg. Az alkotás az art sacré mozgalomhoz kapcsolódik, amely kísérletet tesz arra, hogy a nem feltétlenül vallásos művészek munkáit templomokban, szakrális helyeken mutassák be. 

Matisse-tól egyébként sem állt távol mindez: 1948 és 1951 között a vence-i Rózsafüzér Kápolna belső dekorációját és a berendezését egy részét is ő tervezte, köztük festett üvegablakokat, bútorokat és miseruhákat. A kápolna dekorációja volt az utolsó, nagyszabású műve. A munkát papírból kivágott modellekkel tervezte meg. A Szépművészeti Múzeum nemrég bemutatott Matisse-kiállításán a Halványkék üvegablakok című műve is látható volt, amely a kápolna déli falára szánt ablakok második, életnagyságú, 15 méter hosszú és 9 méter széles terveit tartalmazza.

Salvador Dalí szürreális fej nélküli angyala

Noha Salvador Dalít a szürrealizmus egyik atyjaként tartja számon a művészettörténet, a festő bizony tizenkilenc karácsonyi képeslapot is tervezett a Hallmarknak, amely az 1940-es évektől kért fel kortárs művészeket karácsonyi lapok designolására. A társaság 1959-ben szerződtette Dalít, aki kemény feltételeket szabott:

nincs határidő, nincs jogdíj és a tíz képeslaptervért 15 ezer dollárt kér előre, méghozzá készpénzben.

Így kerülhetett fej nélküli, lanton játszó angyal, pszichedelikus hatást keltő pillangókból álló karácsonyfa és fekete-pirosban úszó expresszív Szentcsalád-ábrázolás a Dalí által megálmodott szürreális karácsonyi laptervek közé. A cég végül csak két típusú Dalí-kártyát dobott a piacra, akkoriban nem sok sikerrel. Manapság viszont ritkaságnak számít, így meglehetősen sokat kereshet az, akinél lapul egy karácsonyi Dalí-kártya. 

 

Georgia O’Keeffe karácsonyi képeslapja 1963-ból

A világ egyik leghíresebb festője, Georgia O'Keeffe nem volt vallásos, de hitt a spiritualitásban. A barátaival ünnepelte a karácsonyt, és gyakran képeslapokat is küldött a szeretteinek, köztük például a Starlight Night című, 1917-ben készített remekművének a reprodukcióját 1963-ban. Az 1970-es években Agapita Lopez gondozta a művészt és egyúttal a titkára is volt, jelenleg pedig az O'Keeffe múzeum projektigazgatója. Lopez azt mesélte, hogy O'Keeffe farolitokat (a spanyolok által karácsonyi körmenetekben használt papírlámpás – a Szerk.) rakott a falra karácsonykor, sőt

egy üveg whisky-t is hagyott az asztalon Los Dias idejére,

amikor is a falu öregjei körbejárják a házakat és szerenáddal szórakoztatják az ott élőket. 

 

Andy Warhol, a „Karácsony Királya”

Noha a botrányairól ismert Andy Warholról talán senki nem gondolná, a művész imádta a karácsonyt. Mielőtt még híressé vált volna ikonikus Campbell konzerves dobozairól, a Tiffany-nál dolgozott 1956-tól, ahol a cipőreklámoktól kezdve a karácsonyi képeslapokon át mindennel foglalkozott. A Tiffany minden karácsonykor kiadta kártyáit, egészen 1962-ig. Karácsonyi képeslapjain művészien jelenít meg sellőket, kerubokat és kövér kis puttókat, akik összeráncolt szemöldökkel fújják a trombitát.

Warholt a „Karácsony Királyaként” is emlegették, annyira rajongott az ünnepért. 

1978-ban jó barátjával, Truman Capote-val együtt ünnepi hacukát öltve pózoltak a High Times magazin karácsonyi számának címlapján: Warhol Mikulásna öltözött, Capote pedig kisfiúnak. Az 1980-as években Warhol egy Mikulásvirág-festmény- és szitanyomat sorozattal is kedveskedett barátainak karácsonyra. 

 

Louise Bourgeois

Ezt a különleges képeslapot a világhírű művész, Louise Bourgeois alkotta 1938-ban. A művész 1938-1946 között saját kezűleg készítette el a később kereskedelmi forgalomba került nyomtatott ünnepi képeslapjait. Bourgeois a megfeketedett felületet borotvapengével kaparta le a nyomat készítésekor. Ahogy korábban naplókában írta,

azért is szeretett borotvanpengét használni a művek elkészítésekor, mert a kicsi és erős fémdarabkát tökéletesen lehet irányítani.

Ezzel úgy érezte, átvitt értelemben is megszerzi az irányítást a dolgok felett és így racionálisan is elemezhetővé alakíthatja át az érzelmi problémákat. A kép címe, „Pinus Sylvestris”, amely a karácsonykor leggyakrabban használt fa tudományos neve. Egy időre aztán felhagyott ezzel a tevékenységgel, és csak élete utolsó éveiben kezdett ismét nyomatokat készíteni, de akkor már csak szűk baráti körében osztogatta ajándékként a különleges alkotásokat. 

 


Fejléckép: Georgia O'Keeffe, Louise Bourgeois, Henri Matisse, Andy Warhol, Salvador Dalí (Fotó/Forrás: Wikipedia)

Amikor Andy Warhol még jazzborítókat tervezett

Kapcsolódó

Amikor Andy Warhol még jazzborítókat tervezett

Persze nem akármilyeneket: többek között a jó ízléséről híres Blue Note kiadó albumaihoz adta kézjegyét, később pedig több pop és rockelőadó lemezén díszelgett műve.

Miért költözött el a fiatal Dalí Párizsba?

Miért költözött el a fiatal Dalí Párizsba?

A Salvador Dalí ifjúkora című dokumentumfilm a művész születésétől a szürrealista mozgalomhoz való csatlakozásig tartó korszakot mutatja be. Exkluzív kísérőfilmként Salvador Dalí és Walt Disney Destino című, sokáig elveszettnek hitt animációs filmje is látható a mozikban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.