Vizuál

Ötvös Csöpi Keszthelyen – hamarosan jön a Bujtor István Filmfesztivál

2024.08.13. 10:20
Ajánlom
Hatvannégy versenyfilm mellett az ikonikus Ötvös Csöpi-sorozat alkotásai, valamint díszvendégek is várják a közönséget az augusztus 22-én kezdődő Bujtor István Filmfesztiválon, Keszthelyen.

A Bujtor István Filmfesztivál A nagy csinnadratta című vörös szőnyeges megnyitóval veszi kezdetét augusztus 22-én 17 órakor Keszthely főterén. Később pedig az ikonikus Ötvös Csöpi-sorozatból A Pogány Madonna című filmet láthatja a közönség.

A sorozatból a Csak semmi pánik, Az elvarázsolt dollár és a Hamis a baba című alkotások vetítése is szerepel a programban.

A Pogány Madonna szobrát a Hamis a babával együtt a Bujtor-emlékkiállításon tekinthetik meg az érdeklődők.

Az Ötvös Csöpi-filmek vetítése előtt L. Dézsi Zoltán újságíró, a Buj-tour csapat tagja beszélget Kern Andrással, Gundel Takács Gáborral, Frenreisz Károllyal és Piroch Gábor kaszkadőrrel, akinek önéletrajzi ihletésű kisjátékfilmje, az Égig érő álmok a játékfilmek és kísérleti fikciós alkotások között száll versenybe a fesztiválon.

BujtorIstvanFilmfesztival-KernAndras-101434.jpg

Kern András a Bujtor István Filmfesztiválon (Fotó/Forrás: Bujtor István Filmfesztivál)

Ugyanebben a kategóriában lesz látható Gaál Ildikó és Surányi András Meghalni bárki tud című alkotása, amelyben Koltai Róbert és Elek Ferenc játssza a főszerepet, valamint a Cicaverzum című film, amelynek főszereplője a szerelem elől menekülő harmincéves Fáni, akit Törőcsik Franciska alakít.     

A játékfilmek és kísérleti fikciós alkotások szekcióban versenyez még Králl Kevin rendező-forgatókönyvíró Melange című alkotása, amely egyetlen éjszaka történetét meséli el, amikor egy középkorú színész útnak indul saját filmbemutatójára, ám az ünneplést beárnyékolja az édesapja halála.

Benkő Claudia és Magyari Zsolt rendezők 1939 című alkotása egy detektívtörténeten keresztül bepillantást enged a végletekig megosztott magyar társadalom tagjainak személyes világnézetébe a második világháború hajnalán.

Látható lesz a Cafe Marylin című film is, amelyben egy híres szinkronszínész találkozik hanghasonmásával.

A Széllel szemben című alkotásban egy tizennégy éves ikerpár, Lili és Léna elszöknek a gyermekotthonból, és elindulnak haza régen látott édesanyjukhoz.

A fesztiválon látható lesz a Dub Hard – Keményre hangolva című fikciós alkotás, Pacskovszky József Kék róka című munkája, illetve Szakonyi Noémi Veronika Hat hét című filmje. Bekerült a versenyprogramba a Majdnem menyasszony, a Herczeg Ferenc műveit feldolgozó trilógia következő darabja, Heim Vilmos Apám fia című játékfilmje, valamint az Éger című film is.

„Ha ez ilyen nehéz színészként is, milyen iszonyú lehet a való életben!” – interjú Román Katalinnal

Kapcsolódó

„Ha ez ilyen nehéz színészként is, milyen iszonyú lehet a való életben!” – interjú Román Katalinnal

Március 23-ától a magyar közönség is láthatja a Hat hét című filmet, amely az örökbeadás témáját dolgozza fel. A törénet főszereplőjét alakító Román Katalinnal beszélgettünk.

A dokumentumfilmek közt száll versenybe a Bujtor-díjas Poroszka Magyar Zsolt méhekről szóló újabb természetfilmje, valamint Hajduk Márta és Novák Lajos rendezésében a Rokonom, Petőfi című film és Szalóczy Pál Carte Rouge című dokumentumfilmje, amely a trianoni békediktátum részleteit játékfilmes eszközökkel dogozza fel. A My back story című doku a négy éve gerincferdüléssel küzdő Dorottya történetét mutatja be,

de látható lesz Oláh Katalin Keleti Ágnesről szóló dokumentumfilmje,

az Ugrin Julianna és Vízkelety Márton által jegyzett A döntés című film, valamint Skrabski Fruzsina és Kiss Sándor Megörökölt gyalázat című dokumentumfilmje.

Az animációs filmek között szerepel Gauder Áron Kojot négy lelke és Báthory Rudolf A bagdadi láda rejtélye című animációja. A versfilmek között más szerzők mellett Petőfi Sándor, József Attila, Juhász Gyula, Reményik Sándor és Tisza Kata művei is szerepelnek. Engelmann Péter korábbi Bujtor-díjas alkotó két versklippel vesz részt a fesztiválon, Berecz Péter, az ATV Heti Naplójának riportere pedig A vastüdejű ember című portréjával.

Az eseményen számos alkotó személyesen is jelen lesz. A Bujtor-díjak átadása augusztus 25-én lesz a Balaton Színházban, a Bujtor-család jelenlétében. A Csöpi-filmek kivételével minden alkotás és beszélgetés ingyenesen látogatható.

Fejléckép: Bujtor-díjak (Fotó/Forrás: Bujtor István Filmfesztivál)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál ajánló

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Vizuál ajánló

Irodalmi adaptációk és a női rendezők kerülnek fókuszba az idei Szemrevaló Filmfesztiválon

Október 10. és 20. között rendezik meg a 13. Szemrevaló Filmfesztivált a budapesti Művész moziban. A szemle a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, eredeti nyelven, magyar felirattal.
Vizuál kritika

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.