Vizuál

Palmüra: Újratervezés

2016.03.09. 14:00
Ajánlom
Fotográfiák, metszetek és egyéb archív dokumentumok révén segítene rekonstruálni az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet fegyveresei által elpusztított palmürai műkincseket a szentpétervári Ermitázs.

Mihail Pjotrovszkij, az orosz múzeum igazgatója szerint a világ különböző tájain működő múzeumok már várják a pillanatot, hogy megkezdődhessen az ókori szíriai romváros újjáépítése.

Palmüra ősi színháza

Palmüra ősi színháza (Fotó/Forrás: Jerzy Strzelecki - Wikipedia)

A szentpétervári Ermitázs jelenleg - egyelőre nem hivatalos formában - társintézményeivel együttműködve gyűjt olyan fotográfiákat, metszeteket és egyéb archív dokumentumokat, amelyek a lehető legtöbb szögből megörökítik Palmürát - írta a The Art Newspaper című kulturális hírportál.

"Megtörtént az, amitől a legjobban tartottunk"

A Baál-Samin templom felrobbantásával óriási veszteséget szenvedett az egész emberiség.

Az Ermitázs azon kevés múzeumok egyike, amelyek egész galériányi palmürai műkinccsel rendelkeznek. Gyűjteményébe tartozik egyebek között egy kitűnő állapotban fennmaradt hatméteres márványtábla, amelyen görög és arámi nyelven szerepelnek import- és exportcikkekre vonatkozó vámszabályok, és a kollekcióban metszetek, valamint egy dombormű is található.

"Palmüra maga a csoda"- fogalmazott Pjotrovszkij, aki az 1970-es és 1990-es évek között látogatott el a romvárosba, amelynek elpusztítása - mint hangsúlyozta - elkerülhető lett volna. Palmüra "esetében katonai és nem katonai döntések összefonódásáról van szó" - szögezte le az igazgató.

Pjotrovszkij újjáépítési kampánya ugyanakkor nem csupán Palmürára korlátozódik, fontosnak tartja, hogy Afganisztán, Irak, Mali és Jemen kulturális örökségének sorsát is a nagyközönség elé tárja.

Az Ermitázs az elpusztított jemeni emlékművekkel foglalkozó kiállításokat, filmvetítéseket és előadásokat kínáló tematikus napra készül áprilisban, és a programsorozathoz a tervek szerint tizenöt másik múzeum, köztük a Louvre, a British Museum és a Metropolitan Museum of Art is csatlakozik.

Az orosz fotográfus, Alekszandr Dimnyikov Szíriáról készített felvételeiből ugyancsak áprilisban nyílik kiállítás az Ermitázsban. A képek mellett az Iszlám Állam fegyveresei által elpusztított palmürai műemlékek virtuális másolatai is helyet kapnak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.
Vizuál gyász

Elhunyt Hattula Moholy-Nagy, a világhírű magyar képzőművész lánya

Moholy-Nagy László lányát, a művészettörténész Hattula Moholy-Nagyot november 26-án, 91 éves korában érte a halál Ann Arborban található otthonában – adta hírül a punkt.hu a tudós fiára, Daniel Hugra hivatkozva.
Vizuál interjú

Cibulya Nikol: A női rendezőknek is köszönhető, hogy érzelmesebbek lettek a horrorfilmek

Cibulya Nikol kitaposatlan, nehéz utat választott magának: Holnap meghalok című első nagyjátékfilmje ugyanis – hazánkban elsőként – az újhullámos horrorok sorát erősíti. A rendezővel a premiert követően ültünk le beszélgetni.
Vizuál ajánló

Kihagyhatatlan remekművekkel érkezik a 22. Anilogue animációs filmfesztivál

Huszonkettedik alkalommal tér vissza a fővárosba az Anilogue, Budapest immár rangidős nemzetközi filmfesztiválja, amely november 27. és december 1. között várja a nézőket az animációs filmek világának legfrissebb és legizgalmasabb alkotásaival.
Vizuál ajánló

Decemberben a mozikba kerül a Daft Punk legendás albumához készült zenés anime

A méltán legendás Daft Punk Discovery című albumához készült zenés anime, az Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem december közepén a Pannónia Entertainment forgalmazásában országos mozipremiert kap, ráadásul 4K-ban.