Peter Lindbergh (1944-2019) az 1980-as évek óta a divatfotó egyik legtöbbet emlegetett képviselője: A fotográfiában úttörőként, minimalista eszközökkel az időtlen karaktert kívánta megragadni, egyéni látásmódjával újraértelmezte a szépség fogalmát.
Portréi pózmentes természetessége, a reklám és a divat világában szokatlan látásmódja ellentétben állt a korszak szigorúan konstruált képstílusával, szembement a divatfényképészet aktuális trendjeivel. A nemzetközi ismertséget azzal az American Vogue számára 1988-ban készített felvétellel szerezte meg, amelyen hat fotómodell egyszerű fehér ingben, önfeledt baráti közösségként jelenik meg a tengerparton.
A „fehér inges” csoportkép az őszinte pillanat és az időtlen szépség ikonikus szimbóluma lett.
A divatfotó történetének másik korszakos képe a British Vogue 1990. januári számának címlapfotója, amelyen Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Tatjana Patitz és Christy Turlington először szerepeltek együtt.

Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból (Fotó/Forrás: © Peter Lindbergh / Műcsarnok)
Ez a kép a szupermodell korszak nyitányaként is értelmezhető,
a modellek a filmcsillagokéhoz hasonló aurát teremtve maguk körül a divat és a divatfotográfia főszereplőivé váltak. A személyiség elsődlegessége mellett, a női archetípusok, a táncosnő, a femme fatale, a hősnő megjelenítése, azaz a szerepjáték éppúgy lényegi eleme Lindbergh fekete-fehér képeinek, mint a spontaneitás és a dinamizmus.
A Műcsarnokban látható kiállítás több mint ötven fotográfiája között számos híres felvétel kapott helyet, köztük a fotográfus személyes kedvence, az Angel Story (1993), amelyet Wim Wenders 1987-es, Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból. A 90-es évek manöken ikonjai mellett különleges színészportrék is láthatók: többek között Monica Bellucciról, Nicole Kidmanről vagy Adrian Brody-ról. A kiállítás kurátora: Tulipán Zsuzsanna.
A Budapest Fotófesztivál egészen május 11-ig tart majd, ez alatt az idő alatt
megismerkedhetünk a kortárs magyar és nemzetközi fotográfia világával, legújabb trendjeivel, kísérleteivel is.
A Kiscelli Múzeumban látható A valós és mesterséges identitások című kiállítás például az egyik legklasszikusabb műfaj, a portré területén belül vizsgálja majd a fotográfia és az AI lehetőségeit és kapcsolódási pontjait, bemutatva a hazai alkotók viszonyulását és alkotói praxisát a témát illetően. De lesz streetphoto-tárlat is a CEU Galériában, valamint az Osztrák Kulturális Fórumban. További kiállítások láthatók majd többek közörtt a HAB-ban, a FUGA-ban és a Robert Capa Központban.
A Budapest Fotófesztivál keretében Peter Lindbergh fotói március 29. és június 22. között láthatók a Műcsarnokban. További információ a programsorozatról itt érhető el.
Fejléckép: Peter Lindbergh ikonikus felvétele 1988-ból, a fotó az American Vogue-ban jelent meg (fotó / forrás: © Peter Lindbergh / Műcsarnok)