Tarka, változatos és izgalmas. Igaz ez a magyar néphagyomány jelenkori létezésére és megörökítésére egyaránt. A kéttucatnyi kiállító fotográfus között ott a nemzet művésze, Korniss Péter, a tradíciót hosszú évtizedek óta megörökítő Kása Béla vagy Ádám Gyula, de a középgeneráció tekintélyei, mint Kaiser Ottó, Pályi Zsófia, Urbán Ádám, és a még fiatalabbak, mint Farbaky Tamás vagy Mohos Zsófia is.
Sokféle stílusban alkotnak. A falakon egyaránt helyet kap az eredeti értelemben vett riportkép, a konceptalapú munka, az ellesett pillanat és a rekonstruált, megálmodott valóság.
A hagyományok iránti mély érdeklődés azonban ebben a mai pixeles világban is összeköti a különféle alkotókat.
Ez hajtja őket, hogy ezer kilométereket utazzanak, hosszú éjszakákat virrasszanak át, izzadjanak és fázzanak, ünnepeiket és szabadnapjaikat arra áldozzák, hogy mások ünnepeit, örömeit és bánatait megértsék és megörökítsék. A mi számunkra.
Művészeink csodálatos dolgokat találtak kameráikkal. Falunapok groteszk díszleteit, az elenyésző tanyavilág utolsó lakóit, a puszta trendi betyárjait, a búcsújárók színes univerzumát vagy a gyimesi csángók megejtőn önazonos gesztusait. Pedig az ezredfordulón egy rövid ideig úgy tetszett, a globalizáció kiradíroz minden hagyományt. Népművészetit és fotográfiait egyaránt. Ám ha másként is, ha szabálytalanul, tarkán és izgalmasan, de folyton felbukkan a tradíció itt és ott.
A kiállítás koncepciójának lényege a tradícióhoz fűződő változó viszonyunk és az ezt bemutató képi fordulat megértése és megmutatása. Hiszen tényleg gyökeresen átalakult az életünk, a világunk. Van, ami úgy tűnik el hagyományainkból, mintha sohasem létezett volna, de van, ami alkalmazkodik, tovább él, sőt, szinte újjászületik az új évezredben.
Úgy tetszik, a folklór lényege a megújulás. És ez talán életmentő iránymutatás lehet a jelenkor emberének.
Ahogyan a népművészet összeköti és társas teremtő élménnyel ajándékozza meg a különféle társadalmi csoportokat, úgy ez a stílusában és a generációkat illetően is nagyon színes kiállítói gárda a fotográfia egyetemes és átfogó alaptermészetét bizonyítja: az alkotókedv, a kreativitás mindig utat tör magának.
Pixel és folklór
Nyitvatartás: 2024. október 10-től december 18-ig (kedd-vasárnap 10:00-18:00)
A kiállítás kurátora: Szarka Klára fotótörténész
Intézményi kurátor: Dr. Czingel Szilvia
Tárlatvezetések időpontja: október 17. csütörtök 17:00
A kiállításról további információ itt érhető el. >>>
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Horváth Katalin Fanni: Revival – részlet (forrás: Hagyományok Háza)