Vizuál

Queen a vasfüggöny mögött – egy legendás koncert ritkán látott képei a Magyar Nemzeti Múzeumban

2025.07.30. 14:45
Ajánlom
A Queen zenekar 1986-os európai turnéjának magyarországi állomásán készült backstage fotók legemlékezetesebb darabjai láthatók az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum augusztusi Hónap Kincse kamaratárlatán. Az Endrényi Egon és Gáspár Miklós által készült eredeti fotónegatívokat Endrényi Egon családja ajándékozta az intézménynek.

1987. július 27-én került sor az ország első nagyszabású nyugati könnyűzenei eseményére, egy máig felejthetetlen show-ra, amikor is pályafutása során a Queen először lépett fel a keleti blokkban. A brit-magyar közös produkció koncert előtti forgatásain Endrényi Egon, Gáspár Miklós és Hegyi Gábor készített backstage fotókat, Hegyi Gábor felvételeinek azonosítása azonban még folyamatban van. Az eseményről készült eredeti negatívokat most első alkalommal láthatja a nagyközönség a Nemzeti Múzeumban.

bzfefefei-143618.jpg

Roger Taylor gokartozik a Hungaroringen, Mogyoród, 1986. július 24. (Fotó/Forrás: Gáspár Miklós / MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum)

A Queen koncertjét a Népstadionban hetvenezer rajongó előtt tartotta meg. Az együttes öt napot töltött Magyarországon, egy forgatóstáb pedig mindenhova követte a zenészeket. Így születtek fotók a Margitszigeten, ahol a zenekar tagjai bringóhintóba ültek, Brian May hőlégballonos programján és Freddie Mercury hangpróbáján a Népstadionban. Roger Taylor dobosról az újonnan átadott Hungaroringen gokartozás közben Endrényi kollégája, Gáspár Miklós készített felvételeket.

Nem csupán a sok tízezres rajongótábor előtt adott szuperkoncert, hanem az erről forgatott film is példa nélküli volt a szocialista országokban.

A Varázslat – A Queen Budapesten című koncertfilm még 1986-ban elkészült, a magyar mozik pedig 1987-ben tűzték műsorra, nézettsége megközelítette a félmilliót.

burejhekjfhkfwef-143514.jpg

Freddie Mercury pálinkakóstolás közben a Népstadionban, Budapest, 1986. július 25. (Fotó/Forrás: Endrényi Egon / MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum)

„A backstage fotók most látható darabjai a produkció hivatalos filmfotósának, Endrényi Egonnak és családjának köszönhetően maradtak fenn. Endrényi közel fél évszázados munkássága többmilliós értéket képvisel. A több ezer eredeti negatívból, diából és nagyításból álló fényképhagyaték mellett a múzeumba került Endrényi fényképezőgépeinek és fotós felszerelésének egy része is” – idézi a múzeum közleménye Zsigmond Gábor főigazgatót.

„Az augusztusi Hónap kincse a fényképnegatív. A Varázslat – A Queen Budapesten produkcióhoz készült standfotók azon darabjai, amelyekből sem másolat, sem nagyítás nem készült.

A tárlattal szeretnénk ráirányítani a figyelmet az analóg fényképezés egyik alapjának, a negatívnak történeti értékeire és szerepére is

– hangsúlyozta Feitl Írisz, a tárlat kurátora.

024-144305.jpg

Brian May egyik kedvenc hobbija, hőlégballonozás közben a Stadionkertben, Budapest, 1986 júliusában (Fotó/Forrás: Endrényi Egon / MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum)

„Az 1986-os Magic-turné az utolsó koncertsorozatuk volt, a budapesti az egyik utolsó élő fellépésük. A Népstadion-buli létrehozásában óriási szerepe volt Hegedüs László szervezőnek, aki elérte, hogy a Queen fél gázsiért lépjen fel, cserébe egy koncertfilm elkészültéért, amelyen Ragályi Elemér operatőr vezetésével tizenhét kamera dolgozott, és 53 méteres volt a színpad” – emlékezett vissza Horn Márton, a Magyar Zene Háza igazgatója.

Endrényi Egon életművét a család ajándékozta a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának.

A hagyaték most bemutatott unikális fotóriportja a Queen együttes budapesti tartózkodásába enged bepillantást, a legizgalmasabb felvételek negatívjai és a róluk készült nagyítások láthatók szeptember 4-ig a kamarakiállításban.

Fejléckép: Freddie Mercury koncert előtti hangpróbán a Népstadionban, Budapest, 1986. július 25. (Fotó/Forrás: Endrényi Egon / MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum)

Egyetlen nap alatt készült a Queen és David Bowie közös slágere

Kapcsolódó

Egyetlen nap alatt készült a Queen és David Bowie közös slágere

Improvizációs session eredménye, és egyetlen nap alatt készült el David Bowie és a Queen megunhatatlan slágere, az Under Pressure.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Végre nem egymásról, hanem egymással” – szakmai fórumot tartottak a színházcsinálók

Maratoni, többórás fórumot tartottak a színházcsinálók az Eötvös10-ben, csaknem 60 előadóművészeti és közművelődési szervezet részvételével zajlott az első széleskörű szakmai egyeztető fórum.
Vizuál

Még egy hónapig lehet megcsodálni az első kínai császár agyagkatonáit a Szépművészetiben

A tervezett, május 25-i záráshoz képest három héttel tovább, június 14-ig látogatható a világ leghíresebb régészeti leleteinek egyikét, a kínai terrakotta hadsereget és az első kínai császár korát fókuszba helyező nagyszabású tárlat a Szépművészeti Múzeumban.
Színház

„Az is érti, aki nem nézi a feliratot” – magyar színészek szerepelnek a Burgtheater legújabb bemutatójában

Császi Ádám Háromezer számozott darab című filmje Tallinnban mutatkozott be 2022-ben, a bécsi Burgtheater később felkérte a magyar rendezőt, hogy adaptálja színpadra a művet. A folyamatban több magyar színész is részt vett – Kazári Andrást kérdeztük.
Klasszikus

Schönberg monumentális műve az Operaházban hallható

Az Erkel Színházban aratott nagy közönség- és kritikai siker után a Magyar Állami Operaházban is bemutatkozik Arnold Schönberg Gurre-dalok című oratóriuma május 24-én.
Plusz

Ruhákkal segítik fiatalabb pályatársaikat az énekesek

A Kolonits Klára kezdeményezésére létrejött akcióban már nem használt fellépőruháikat ajánlhatják fel az énekesek, amelyekből tanulmányaikat folytató vagy pályakezdő fiatal művészek válogathatnak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egy dán építész Párizsban: film a Grande Arche megszületéséről

Május végétől látható a hazai mozikban Stéphane Demoustier új filmje, amelyben a Párizs elővárosában található ikonikus diadalív születésének valós története elevenedik meg finom humorral és kiemelkedő vizuális igényességgel. Előzetes a cikkben! 
Vizuál hír

Újra napirenden az Iparművészeti Múzeum felújítása

Erről Tarr Zoltán frissen kinevezett miniszter beszélt a meghallgatásán, ahol elárulta, protokollt dolgoznak ki a műtárgyak közintézményekben való kölcsönzésére, és létrehozzák az országos műemlékvédelmi rendszert.
Vizuál ajánló

Még egy hónapig lehet megcsodálni az első kínai császár agyagkatonáit a Szépművészetiben

A tervezett, május 25-i záráshoz képest három héttel tovább, június 14-ig látogatható a világ leghíresebb régészeti leleteinek egyikét, a kínai terrakotta hadsereget és az első kínai császár korát fókuszba helyező nagyszabású tárlat a Szépművészeti Múzeumban.
Vizuál hír

Kubától Kurtágig – átadták a Zsigmond Vilmos Filmfesztivál díjait

Kubai-spanyol dokumentumfilm érdemelte ki a 10. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, de több elismerést kapott Enyedi Ildikó Csendes barátja, valamint díjazták a Kurtág-töredékek alkotóit is. Mutatjuk a szegedi szemle nyerteseit. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Kié ez a motorbicikli?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, miért nem lepődik már meg semmilyen fényképen, amióta elkészítette ezt a felvételt.