Vizuál

Rajzoljon az Iparművészeti Múzeum hagymakupolájára!

2017.08.14. 11:01
Ajánlom
Tizedik alkalommal nyílt Múzeumi Negyed a Sziget fesztiválon, ahol augusztus 15-ig számos közgyűjtemény programjai várják a látogatókat. Többek között az Iparművészeti Múzeum (IMM) leemelt hagymakupolájával és egy veterán Ikarus 556-os autóbusszal is találkozhatnak.

Néhány száz méterre a fesztivál területétől 2000 évvel ezelőtt virágzó római település működött, az Óbudai-szigeten pedig a helytartó palotája állt, ezért az Aquincumi Múzeum sátra egy római palota hangulatát eleveníti fel, ahol az érdeklődők tógát és tunikát öltve válhatnak az ókori város "polgáraivá".

DSC8734

DSC8734 (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

A sátor előtt minden nap hagyományőrző csapatok várják a fesztiválozókat, akik nemcsak a római kardokat, pajzsokat és sisakokat próbálhatják fel, hanem egy-két trükköt is elleshetnek a római, germán és kelta harcosoktól. A múzeum régészei, restaurátorai és múzeumpedagógusai naponta más-más kézműves foglalkozással készülnek, és lesz állati csontkirakó, kvíz, valamint nyereményjáték is.

Az IMM sátránál a szeptembertől felújítás miatt bezáró, Lechner Ödön tervezte főépület ikonikus motívumai jelennek meg: az üvegcsarnok, a lanterna, a felülvilágító ablak alakzatai adják az óriás homokmandala és a szecessziós henna mintáit.

DSC8742

DSC8742 (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

A múzeum rekonstrukciója során a rossz állapota miatt leemelt lanternát újragyártják majd, az eredeti torony 

13 tonnás hagymakupoláját azonban a fesztivál idejére kiszállították a Múzeumi Negyedbe, ahol az IMM sátra előtt a látogatók megérinthetik, sőt UV-tollal akár rajzolhatnak is rá.

A Néprajzi Múzeum és a vele érkező párizsi Bevándorlástörténeti Nemzeti Múzeum idén is közös programmal készült a Szigetre, ahol közös kiállításokkal és akciókkal járják körül a bevándorlás, a befogadás és az integráció témaköröket.

A párizsi múzeum programjai között antirasszizmust hirdető szitanyomóműhely, nyelvi keveredést szemléltető origamijáték, társadalmi beilleszkedést szimbolizáló asztalifoci is szerepel, a Néprajzi Múzeum pedig a magyarországi romák kultúrájának és integrációjának bemutatására helyezi a hangsúlyt. A fesztiválozók roma mesterekkel és művészekkel találkozhatnak, hagyományos zenéléssel, gasztroprogrammal, tánccal, közösségi alkotással és számítógépes játékkal érthetik meg a migráció és integráció valóságát.

DSC9257

DSC9257 (Fotó/Forrás: Kaszás Tamás / Fidelio)

A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum egy csaknem fél évszázados Ikarus 556-os autóbusszal, továbbá ennek kapcsán a közlekedés és a dizájn kapcsolatára fókuszáló kreatív alkotóműhelyekkel érkezik a Szigetre. A múzeum kreatív alkotótérrel, dizájnfallal és számos ajándékkal várja a látogatókat, akik 

tervezhetnek eredeti járműkoncepciókat, ülésdizájnt, és barkácsolhatnak használati- és ajándéktárgyakat is.

A Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) megjelenésének témáit idén két nagy évforduló - a reformációé és a kiegyezésé -, illetve az azokról szóló időszaki kiállítások adják. Az MNM sátrában Lutherhez hasonlóan mindenki kitűzheti saját múzeum- és világjavító téziseit, egy kitűzőkészítő gép segítségével pedig megkomponálhatja egyedi kitűzőjét is, de legyezőt is készíthet magának és egy óriás társasjátékban is részt vehet.

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum idén a huszárság I. világháborús szereplését mutatja be, különös tekintettel a könnyűlovas csapatnem felszerelésére, fegyverzetére és egyenruhájára. A fesztiválozók megismerhetik a huszárok egyenruhájának és fegyverzetének sajátosságait, a rendszeresített lófelszerelés elemeit, a vállalkozó kedvűek pedig ügyességi feladatokat végrehajtva próbálhatják ki a huszárság fegyverzetét.

A Magyar Természettudományi Múzeum és a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum közös sátorral érkezik idén a Szigetre, ahol olyan témákat mutat be, mint a kortárs művészet, valamint a 19. századi természetrajz az indián és mexikói kultúra jegyében. A fesztiválozók

elmélyülhetnek a neves magyar felfedező, Xántus János munkásságában, kalandregénybe illő életútjában, és megtudhatják, Karl May miért róla mintázta meg Old Shatterhand karakterét,

 de játékos csontfelismerés is várja őket.

Rajzfilmkészítővé válhatnak a kArton Karikatúra és Képregény Múzeum sátrának látogatói, akik Cserkuti Dávid és Garisa H. Zsolt készülő animációs filmjéhez tervezhetnek a két grafikussal együtt karaktereket és háttereket, miközben betekintést nyerhetnek az alkotás és rajzolás folyamataiba.

A Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ közös sátrában századfordulós háttérrel és kellékekkel éppúgy lehet szelfizni, mint egy optikai játék során beolvadni az installációba, utána pedig kiállítási fotók részleteit lehet pólóra, táskára stencilezni.

A Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum idei programja az önálló magyar pénzügyigazgatás 150. évfordulójának ünneplése jegyében zajlik, a Civil szigeten, a NAV sátrában pedig múzeumpedagógiai foglalkozásokon, egy különleges időutazás keretében ismerhetők meg a különböző korszakok eszközei, egyenruhái.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert főszereplésével jön A színházcsináló

Az Orlai Produkció legújabb bemutatójára november 15-én kerül sor az Átriumban. A Thomas Bernhard drámája nyomán készült előadást Pelsőczy Réka rendezésében láthatja a közönség.
Zenés színház

A hidegvérű wagnerista – interjú Egils Siliņšsel

A lettországi Egils Siliņš ősszel újra az Operaház vendége lesz. A Wagner-énekléshez szükséges megfelelő fizikai és mentális kondícióról, a magyar zenészekről és közönségről is beszélt.
Zenés színház

Diszkó, gospel és nevetés – Apáca Show az Erkelben

November 14-én ismét felfordul egy zárda élete: az Erkel Színház ugyanis ezen a napon mutatja be Szente Vajk rendezésében, impozáns szereplőgárdával az Apáca Show című musicalt.
Vizuál

Az elmúlt egy év legjobb spanyol filmjei érkeznek az Urániába

November 18. és 24. között rendezik meg a Spanyol Filmhetet az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen egyebek közt izgalmas politikai thrillert, szatírákat és a közelmúlt történelmét feldolgozó alkotásokat is láthat a közönség.
Színház

Díjnyertes Frankenstein-parafrázissal érkezik Budaörsre a Proton Színház

November 23-án a Budaörsi Latinovits Színház közönsége is megismerheti Mundruczó Kornél többszörösen díjazott előadását, a Frankenstein-tervet, amely újraértelmezi Mary Shelley klasszikusát, valamint újabb és újabb kérdéseket tesz fel a ma emberének.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Bartos Erika kapja a Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat

November 14-16. között immár tizenegyedik alkalommal rendezik meg az Országos Rajzfilmünnepet. Az ingyenesen látogatható fesztivál nem egyetlen központi helyszínen zajlik, idén csaknem kétezer vetítésre ülhetnek be az érdeklődők.
Vizuál ajánló

Az elmúlt egy év legjobb spanyol filmjei érkeznek az Urániába

November 18. és 24. között rendezik meg a Spanyol Filmhetet az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az eseményen egyebek közt izgalmas politikai thrillert, szatírákat és a közelmúlt történelmét feldolgozó alkotásokat is láthat a közönség.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A vándorló fák

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk Hegedűs Ákos. Ezúttal a COP30 klímakonferencia kapcsán figyelmeztet: lehetséges, hogy a fák hamarorsan megunják az emberiség szerencsétlenkedését. Feltéve, hogy addig nem vágják ki őket.
Vizuál ajánló

Varázslat Szentendrén: Magyarországra érkezik a világhírű Harry Potter-kiállítás

A vilghírű Harry Potter: A Kiállítás következő állomása Magyarországon, Budapest mellett, Szentendrén lesz. A varázslatos tárlatnak a Green Event Hall ad otthont, a kapuk pedig 2026. február 6-án nyílnak meg látogatók előtt.
Vizuál hír

Kilenc napig Budapest volt a mozi fővárosa – díjátadóval zárult a II. BIFF

November 2-án adták át a II. Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál elismeréseit: mások mellett Myriem Akheddiou, Oliver Laxe és Simón Mesa Soto is díjat nyert. A szervezők egy filmcímet már be is jelentettek a 2026-os szemle programjából.