Vizuál

Rekord a New York-i árverésen

2013.11.13. 11:20
Ajánlom
A várakozásokat messze felülmúló áron, 142,4 millió dollárért (31,7 milliárd forint) kelt el Francis Bacon ír származású brit festőművésznek barátját és művésztársát, Lucian Freudot ábrázoló triptichonja egy New York-i árverésen, és ezzel a Three Studies of Lucian Freud című festmény lett minden idők legdrágább, aukción eladott műalkotása.

Az eddigi rekordot a norvég Edvard Munch Sikoly című sorozatának egyik darabja tartotta 120 millió dollárral. Bacon 1969-ből származó triptichonja korábban még sohasem fordult meg aukción. Előzetesen 85 millió dollárra becsülték értékét. A keddi New York-i árverésen kemény licitharc bontakozott ki, amelybe telefonos licitálók is bekapcsolódtak. Végül az Acquavella Galéria került ki győztesként a nagyjából hat perc alatt lezajlott árháborúból. A galéria valószínűleg egy ügyfele nevében vásárolta meg a képet.

A három táblából álló képen a dublini születésű festő barátját, Lucian Freudot egy széken ülve ábrázolja különböző szemszögből: mindkét oldalról és szemből. A Christie's katalógusában igazi mesterműnek nevezte az alkotást, amely megörökíti a két művész barátságát, alkotói és érzelmi rokonságukat. Bacon-képért korábban 86,3 millió dollár volt a legmagasabb kifizetett összeg.

Élő kortárs művész esetében aukciós rekordot jelentő áron, 58,4 millió dollárért (13 milliárd forint) talált gazdára a Christie's keddi aukcióján Jeff Koons három méter magas, egy óriási lufikutyának látszó acélszobra is. A narancsszínben ragyogó Balloon Dog című alkotásért előzetesen legfeljebb 55 millió dollárt vártak az aukció szervezői.

A szobrot a connecticuti Brant Foundation Art Study Center alapítvány bocsátotta árverésre, a vásárló személye azonban nem ismert. Koons öt színben készítette el a lufikutya-sorozatot, a többi alkotás sárga, kék, magenta és vörös színű. Minden darabnak más a tulajdonosa, a kék Balloon Dog jelenleg a LACMA, a Los Angeles megyei Képzőművészeti Múzeum kiállításán szerepel. Az élő kortárs művészek munkái közül a korábbi rekordot egy májusban eladott festmény, Gerhard Richter milánói látképe, a Domplatz, Mailand című alkotás érte el 37,1 millió dollárral.

A Christie's minden idők egyik legsikeresebb árverésének nevezte a háború utáni és kortárs művészeti aukciót, amelyen összesen több mint 690 millió dollár (154 milliárd forint) folyt be 63 tétel eladásából. (Csupán hat alkotás nem talált új gazdára.) Tucatnyi művész korábbi rekordja dőlt meg. Az aukciósház májusban hasonló jellegű árverését 495 millió dolláros bevétellel zárta.

Jussi Pylkkanen, a Christie's európai elnöke szerint a remek eredmény nemcsak a káprázatos rekordoknak köszönhető, hanem annak is, hogy a világ minden tájáról hatalmas érdeklődés övezte az aukciót, és sokan kapcsolódtak be a licitálásba. "Az utóbbi három-négy évben a modern művészeti piac globálissá vált" - magyarázta a Reutersnek.

Az este további kiemelkedő eladásai között szerepelt Andy Warhol Coca-Cola (3) című képe, amely 57,3 millió dollárért (12,7 milliárd forintért) cserélt gazdát, Mark Rothko cím nélküli No.11-ként jelölt műve, amelyet 46,1 millióért (10,3 milliárd forintért)vittek el, valamint Willem De Kooning Untitled VIII című munkája, amely a művész esetében rekordáron, 32,1 millió dollárért (7,2 milliárd forintért) kelt el.

Az őszi aukciósszezon szerdán a Sotheby's háború utáni és kortárs munkákból rendezett árverésével folytatódik New Yorkban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Vizuál ajánló

Mátyássy Áron filmjével folytatódik a Filmrendezők klubja

Április 28-án 19 órától a Művész Mozi Bunuel termében láthatja a közönség a 2009-es Utolsó idők című filmet a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete eseményén. A vetítést követően a rendező mesterkurzust tart a résztvevőknek.
Vizuál kritika

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.
Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem.