Vizuál

Rekordáron kelt el Vaszary János fényben lebegő városa

2021.10.18. 14:35
Ajánlom
160 millió forintért kelt el Vaszary János San Remo című festménye a Virág Judit Galéria őszi aukcióján. A kimagasló érdeklődés mellett zajló hibrid árverésen Aba-Novák Vilmos római trattoria ciklusának lenyűgöző darabja, az Utcai zenészek 48 millió forintért cserélt gazdát.

Vaszary János műveit mindig kiemelt figyelem övezi a magyar aukciókon. Az egyik utolsó itáliai utazását felidéző San Remo című festménye, melyen a festőművész éteri fényben lebegve festette meg a várost, 50 millió forintos kikiáltási árról indulva, izgalmas online, helyszíni és telefonos licitharcot követően életműrekordot jelentő, 160 millió forintos áron kelt el.

Aba-Novák Vilmos a két világháború közötti magyar festészet egyik legfontosabb mestere volt. Római trattoria ciklusában talán csak egy alkotás van, ami monumentálisabb a most elárverezett Utcai zenészeknél, a  Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában lévő Térzene. A tematikájában is különlegesnek számító műalkotás 30 millió forintos kikiáltási árról indulva 48 millió forintért cserélt gazdát. A festőművész Galamdúcok (Hajnali vásárosok) című művét pedig 26 millió forintért vásárolták meg.

Munkácsy Mihály művészetének egyik meghatározó motívuma a gyermekét tartó anya, melynek a későbbiektől eltérő, egyik első megfogalmazása látható Az Anya gyermekével, tanulmány a Siralomházhoz című művön, ami szintén 48 millió forintért kelt el az aukción. Kádár Béla Amerika-élményének emléket állító két unikális műve is kalapács alá került: a Forgalomirányító New Yorkban 22 millió, míg a New York-i metróállomás című festmény 13 millió forintért kelt el. A festőművész Hölgy piros gyöngysorral című alkotását 12 millió forintért vásárolták meg.

073-VaszaryJanos_SanRemo-154528.jpg

Vaszary János: San Remo (Fotó/Forrás: Virág Judit Galéria)

Vaszary János Balatoni tájkép című alkotása 19 millió forintért kelt el. Mednyánszky László öt alkotása is kalapács alá került az aukción, melyek közül a legmagasabb áron, 18 millió forintért a Vonuló katonák című festményét vásárolták meg. Boromisza Tibor Zaza part című festményét 16 millió forintért vitték el. 15 millió forintért kelt el Perlrott-Csaba Vilmos korai œuvre-jének egyik legszebben kidolgozott példánya, a Kecskeméti parkrészlet és Schönberger Armand Társaság című festménye is.

Párizsi letelepedését követően az absztrakció autonóm művészi folyamat eredményeként jelent meg Tihanyi Lajos festészetében, Absztrakt festmény című alkotásáért 12 millió forintnál koppant a kalapács. Az aukció népszerű tételei közé tartozott Schönberger Armand Borozók című műve, ami a kikiáltási ár tízszereséért, 2 millió forintért, valamint Szirt Oszkár Korcsolyázók című műve, ami 240 ezer forintról indulva 2,2 millió forintért cserélt gazdát.

A Virág Judit Galéria aukciójáról ezúttal sem maradhattak el az értékes Zsolnay-kerámiák, melyek közül legmagasabb áron 3,3 millió forintért a Mack Lajos tervei alapján készült Szőlős váza kelt el.

048-Aba-NovakVilmos_Utcaizeneszek-154528.jpg

Aba-Novák Vilmos: Utcai zenészek (Fotó/Forrás: Virág Judit Galéria)

A Virág Judit Galéria őszi aukcióján 159 tétel került kalapács alá. A kimagasló érdeklődés mellett zajló hibrid árverésen a licitek személyesen a Budapest Kongresszusi Központban, valamint telefonon, vételi megbízás útján és a galéria saját online rendszerén keresztül érkeztek, nemcsak Magyarország teljes területéről, hanem többek között Moszkvából, Londonból, Szlovákiából, Szlovéniából és Németországból is. 

Fejléckép: Vaszary János: San Remo (részlet) / Fotó: Virág Judit Galéria

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.