Október 12. és 18. között jubileumi tizedik alkalommal rendezik meg a Skandináv Filmfesztivált. A fesztivál keretein belül egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra a budapesti Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
A budapesti helyszín mellett vidéki helyszíneken is lesz Skandináv Filmfesztivál, egyedi programokkal és helyárakkal. A pécsi Apolló Moziban, a miskolci Művészetek Házában és a debreceni Apolló Moziban szintén október 12. és 18. között, a szolnoki TISZApART moziban pedig október 12. és 16. között, a szegedi Belvárosi Moziban november folyamán tekinthető meg a skandináv film színe-java. A fesztivál filmjei eredeti nyelven, magyar felirattal láthatók.
A programban négy skandináv alkotás premier előtt látható.
Először a Skandináv Filmfesztiválon vetítik Magyarországon a dán Apák és anyák című családi drámát Paprika Steen rendezésében,
aki ismét görbe tükröt állít a társadalom elé, ezúttal is fekete humorral fűszerezve. A főszerepben többek között Nikolaj Lie Kaas látható, aki aggódik új iskolába beíratott gyereke miatt, ezért feleségével igyekszik minden szülői összejövetelen segíteni a tini beilleszkedését. Az Apák és anyák október 26-tól látható országszerte a mozikban – feliratos és szinkronizált változatban egyaránt.
Az És a király így szólt: Milyen csodás szerkezet! című svéd dokumentumfilm világpremierje a világ egyik legrangosabb filmfesztiválján, az amerikai Sundance Filmfesztivál dokumentumfilmes versenyprogramjában volt, ahol a film elnyerte a zsűri különdíját. A film szerepelt az ’A’ kategóriás Berlinale Generation 14plus programjában is, ahol szintén díjazták.
Az alkotás archív felvételekből összeállított, megrázó korrajz napjainkról és a mozgókép hatásáról a társadalomra.
A film február 1-jén kerül országos moziforgalmazásba.
Az izlandi Jéghideg Yrsa Sigurdardottir világhírű bestsellerszerző nemzetközi sikerregényének adaptációja, amely a skandináv bűnügyi irodalom legjobb hagyományait követi sötét tónusú történetével. Főhőse egy lányát egyedül nevelő férfi, aki több évtizedes halálesetek ügyében nyomoz egy fiatalkorúaknak fenntartott nevelőintézetben. A Jéghideg december 7-től látható országszerte a mozikban – szinkronizált és feliratos változatban egyaránt.
A ház, ahol a gonosz lakik című svéd horror egy népszerű szellemvadász csapatról szól, amely milliókat keresett élő adásokból. Egy nap az operatőrük távozik, és bizonyítékot szivárogtat ki arra vonatkozóan, hogy a csapat meghamisította a nyomozást. A társaság helyre akarja állítani a hitelességét, és visszaszerezni követőiket, ezért élőben szeretnének közvetíteni egy szellemvadászatot, hogy bebizonyítsák, a szellemek léteznek. A ház, ahol a gonosz lakik október 26-án kerül a magyar mozikba – feliratos és szinkronizált változatban egyaránt.
A fesztiválon Thomas Vinterberg és Lars von Trier-maraton is lesz. A kortárs skandináv mozi legnagyobb hatású alkotója, a dán Lars von Trier a hírek szerint több filmet már nem készít, de most
ismét moziban lehet megtekinteni utolsó négy alkotását, a Melankóliát, A nimfomániás 1-2. részt és A ház, amit Jack épített című filmet.
A Thomas Vinterberg maraton keretében az Oscar-jelölt A vadászat, a többszörös díjnyertes A kommuna és az Oscar-díjas Még egy kört mindenkinek lesz látható.
A Best of összeállításban többek között olyan korábbi skandináv sikerfilmekkel találkozhat a közönség, mint az Arany Pálma-díjas, Oscar-jelölt svéd A szomorúság háromszöge; Anders Thomas Jensen kultfilmje, a Mads Mikkelsen főszereplésével készült Az igazság bajnokai; az izlandi fekete komédia A fa alatt; a svéd romantikus vígjáték Főzőtanfolyam (újra)kezdőknek; a norvég fekete komédia, Rosszul vagyok magamtól; vagy a dán bestsellerből készült tinédzserdráma, a Semmi. Újra látható lesz Hans Petter Moland svéd fekete komédiája, Az eltűnés sorrendjében; és a rendező Ezüst Medve-díjas rendezése, a Lótolvajok; valamint a Bárány című izlandi természetfeletti dráma. Újra műsorra kerül a fesztiválon Az élet napos oldala című svéd fekete vígjáték; a Thelma című norvég sci-fi; és az Amundsen című norvég történelmi film is.
Részletes programleírás az Art+ Cinema oldalán.
Fejléckép: Jelenet az Apák és anyák című filmben (Fotó/Forrás: Vertigo Média)