Vizuál

Rómeó és Júlia az egész világ

2017.07.14. 14:19
Ajánlom
Minden bizonnyal a Rómeó és Júlia William Shakespeare legnagyobb hatású műve, amit az is jelez, hogy a hagyományos feldolgozásokon kívül a mai napig számtalan olyan film készül, amely csak lazán adaptálja az alkotást, több ponton is elszakad tőle, mégis felfedezhető benne az időközben mítosszá vált tragikus szerelmi történet. Íme a legizgalmasabbak!

West Side Story (1961)

A Leonard Bernstein, Arthur Laurets és Stephen Sondheim alkotótrió 1957-es Broadway-musicaljén alapuló film

a szép Veronából az ötvenes évek Manhattanjébe helyezi a Rómeó és Júlia történetét,

és a Montague és a Capulet család helyett két rivális banda közti ellenségeskedésre fűzi fel a szerelmesek tiltott románcát. A fehér tagokból álló Rakéták közé tartozó Tony és a Puerto Ricó-i bevándorlókat tömörítő Cápákhoz kötődő Maria szerelme tüzes táncok és romantikus dalok közepette bontakozik ki, miközben az erkélyjelenet ezúttal az ikonikus New York-i tűzlépcsőktől övezve valósul meg. A kultikus státuszát a mai napig őrző alkotás annak idején tíz Oscar-díjat nyert.

Guca! (2006)

Ez a Kusturica filmjeit idéző szerb-bolgár-osztrák-német koprodukció

kivonja a tragédiát Shakespeare művéből, és rengeteg trombitaszólóval pótolja, így varázsol zenés romantikus komédiát a Rómeó és Júliából,

egy roma Rómeóval és egy szőke, szerb Júliával, vagyis Julianával a középpontban. Az ellenségeskedés alapját ezúttal a valóságban is létező gucai trombitafesztivál, illetve az ennek keretében zajló verseny adja: itt akarja lefőzni egymást a két rivális banda, azaz „Satchmo” zenekara és Sandokan Tigrisei. S míg a hazánkban is népszerű Boban Markovic fia, Marko által alakított Romeo a Tigrisek közt trombitál, addig Julianának nem más az apja, mint maga Satchmo. A Guca! a Rómeó és Júlián kívül erőteljesen használja a Macska-jaj sztorijának több elemét is, így a rezesbandák közti zenei párbajokon kívül leginkább a vidám káosz uralja.

Gnómeó és Júlia (2011)

A Rómeó és Júlia minden bizonnyal legmeghökkentőbb feldolgozása egy animációs film, amely

kerti törpék körében gondolja újra az archetipikus szerelmi történetet.

A tragédia értelemszerűen innen is hiányzik, az ellenségeskedés azonban természetesen adott, csak itt Montague-k és Capuletek helyett a vörös és a kék sipkás kerti törpék között zajlik, akik ősidők óta gyűlölik egymást. Ez a kedves humorú alkotás kerül talán a legmesszebb Shakespeare világától, az angol Bárd azonban a legváratlanabb pillanatokban mégis kap az alkotóktól egy-egy vicces főhajtást.

Eleven testek (2013)

Jonathan Levine horror/romkomja használja talán a legszellemesebben Shakespeare örökbecsű szerelmi történetét, ugyanis egy zombiapokalipszis közegébe helyezi.

Rómeó itt emberi agyra éhes zombi, aki már elveszítette emberi mivoltát:

nevéből csak a kezdőbetűjére emlékszik, és – a pompás szóvirágokban fogalmazó eredeti Rómeótól eltérően – kommunikálni is csak hörögve-morogva tud. Amikor azonban első látásra beleszeret egy Julie nevű zombivadászba, az élőhalottirtás főparancsnokának lányába, újra elkezd dobogni a szíve, újra elkezd érezni és emlékezni. S habár a film műfajánál fogva megtartja az alapmű véres részleteit, biztosak lehetünk benne, hogy nem sírni, hanem röhögni fogunk a végén.

Cruise (2017)

A Rómeó és Júlia legújabb laza adaptációja annyira friss, hogy még be sem mutatták (majd valamikor az idén fogják).

A sztorija szerint 1987 nyarán szerelem szövődik egy queensi olasz-amerikai fiú és egy Long Island-i zsidó lány között.

A film szereposztásában nincsenek igazán nagy nevek, egyedül a női főszerepet, Jessica Weintraubot alakító Emily Ratajkowski ismert széles körben. A gyönyörű színésznő modellként kezdte a karrierjét, és eddig sajnos nem mondhatni, hogy sikerült neki az áttörés a színészi pályán: olyan filmekben láthattuk, mint a Holtodiglan, a Törtetők vagy a Miénk a világ, de egyikben sem volt igazán emlékezetes. Talán pont modern Júliaként bizonyíthatja végre tehetségét, amire minden esély megvan, mivel a Cruise forgatókönyvírója és rendezője A pankrátor című csodálatos alkotás írójaként nevet szerzett Robert D. Siegel.

A Rómeó és Júlia sztoriját hasznosítja a Madách Színház Szerelmünk, Shakespeare fesztiválja keretében bemutatott Szerelmes Shakespeare is, ami a híres dráma születésének fiktív történetét meséli el. Az Oscar-díjas film színpadi verzióját még július 14-én, 15-én és 16-án láthatjuk a vasárnap záruló fesztiválon, a 14-i és 15-i előadások után pedig a Reneszánsz Romkocsma nevű programra is jegyet válthatunk. További részletek itt és itt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: „szúkelzsemel”

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a kairói tevepiacon tett, örkényien groteszk látogatását idézi fel. 
Vizuál hír

Több mint háromszáz filmet neveztek a 44. Magyar Filmszemlére

„Örömteli ez a nagy érdeklődés, mert azt mutatja, hogy minden filmes műfajban születnek új alkotások és bíztató, hogy sok a jelentkezők között a pályakezdő filmes” – fogalmazott a szemle igazgatója a rekordszámú nevezés kapcsán. 
Vizuál ajánló

„Benned is rejlik egy film” – üzeni nekünk Cserhalmi György a BIDF plakátján

Január 25. és február 2. között rendezik meg a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált (BIDF), amely során tizenegy városban hatvan filmmel és csaknem kétszáz vetítéssel várják az érdeklődőket.
Vizuál hír

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Vizuál ajánló

Gazdag Gyula klasszikusával folytatódik a Filmrendezők Klubja

December 16-án a Hol volt, hol nem volt című 1986-os film kerül terítékre a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének mesterkurzusán. A vetítést követően a közönség ezúttal is beszélgetést hallgathat meg a rendezővel a Művész Moziban.