Vizuál

Rómeó és Júlia az egész világ

2017.07.14. 14:19
Ajánlom
Minden bizonnyal a Rómeó és Júlia William Shakespeare legnagyobb hatású műve, amit az is jelez, hogy a hagyományos feldolgozásokon kívül a mai napig számtalan olyan film készül, amely csak lazán adaptálja az alkotást, több ponton is elszakad tőle, mégis felfedezhető benne az időközben mítosszá vált tragikus szerelmi történet. Íme a legizgalmasabbak!

West Side Story (1961)

A Leonard Bernstein, Arthur Laurets és Stephen Sondheim alkotótrió 1957-es Broadway-musicaljén alapuló film

a szép Veronából az ötvenes évek Manhattanjébe helyezi a Rómeó és Júlia történetét,

és a Montague és a Capulet család helyett két rivális banda közti ellenségeskedésre fűzi fel a szerelmesek tiltott románcát. A fehér tagokból álló Rakéták közé tartozó Tony és a Puerto Ricó-i bevándorlókat tömörítő Cápákhoz kötődő Maria szerelme tüzes táncok és romantikus dalok közepette bontakozik ki, miközben az erkélyjelenet ezúttal az ikonikus New York-i tűzlépcsőktől övezve valósul meg. A kultikus státuszát a mai napig őrző alkotás annak idején tíz Oscar-díjat nyert.

Guca! (2006)

Ez a Kusturica filmjeit idéző szerb-bolgár-osztrák-német koprodukció

kivonja a tragédiát Shakespeare művéből, és rengeteg trombitaszólóval pótolja, így varázsol zenés romantikus komédiát a Rómeó és Júliából,

egy roma Rómeóval és egy szőke, szerb Júliával, vagyis Julianával a középpontban. Az ellenségeskedés alapját ezúttal a valóságban is létező gucai trombitafesztivál, illetve az ennek keretében zajló verseny adja: itt akarja lefőzni egymást a két rivális banda, azaz „Satchmo” zenekara és Sandokan Tigrisei. S míg a hazánkban is népszerű Boban Markovic fia, Marko által alakított Romeo a Tigrisek közt trombitál, addig Julianának nem más az apja, mint maga Satchmo. A Guca! a Rómeó és Júlián kívül erőteljesen használja a Macska-jaj sztorijának több elemét is, így a rezesbandák közti zenei párbajokon kívül leginkább a vidám káosz uralja.

Gnómeó és Júlia (2011)

A Rómeó és Júlia minden bizonnyal legmeghökkentőbb feldolgozása egy animációs film, amely

kerti törpék körében gondolja újra az archetipikus szerelmi történetet.

A tragédia értelemszerűen innen is hiányzik, az ellenségeskedés azonban természetesen adott, csak itt Montague-k és Capuletek helyett a vörös és a kék sipkás kerti törpék között zajlik, akik ősidők óta gyűlölik egymást. Ez a kedves humorú alkotás kerül talán a legmesszebb Shakespeare világától, az angol Bárd azonban a legváratlanabb pillanatokban mégis kap az alkotóktól egy-egy vicces főhajtást.

Eleven testek (2013)

Jonathan Levine horror/romkomja használja talán a legszellemesebben Shakespeare örökbecsű szerelmi történetét, ugyanis egy zombiapokalipszis közegébe helyezi.

Rómeó itt emberi agyra éhes zombi, aki már elveszítette emberi mivoltát:

nevéből csak a kezdőbetűjére emlékszik, és – a pompás szóvirágokban fogalmazó eredeti Rómeótól eltérően – kommunikálni is csak hörögve-morogva tud. Amikor azonban első látásra beleszeret egy Julie nevű zombivadászba, az élőhalottirtás főparancsnokának lányába, újra elkezd dobogni a szíve, újra elkezd érezni és emlékezni. S habár a film műfajánál fogva megtartja az alapmű véres részleteit, biztosak lehetünk benne, hogy nem sírni, hanem röhögni fogunk a végén.

Cruise (2017)

A Rómeó és Júlia legújabb laza adaptációja annyira friss, hogy még be sem mutatták (majd valamikor az idén fogják).

A sztorija szerint 1987 nyarán szerelem szövődik egy queensi olasz-amerikai fiú és egy Long Island-i zsidó lány között.

A film szereposztásában nincsenek igazán nagy nevek, egyedül a női főszerepet, Jessica Weintraubot alakító Emily Ratajkowski ismert széles körben. A gyönyörű színésznő modellként kezdte a karrierjét, és eddig sajnos nem mondhatni, hogy sikerült neki az áttörés a színészi pályán: olyan filmekben láthattuk, mint a Holtodiglan, a Törtetők vagy a Miénk a világ, de egyikben sem volt igazán emlékezetes. Talán pont modern Júliaként bizonyíthatja végre tehetségét, amire minden esély megvan, mivel a Cruise forgatókönyvírója és rendezője A pankrátor című csodálatos alkotás írójaként nevet szerzett Robert D. Siegel.

A Rómeó és Júlia sztoriját hasznosítja a Madách Színház Szerelmünk, Shakespeare fesztiválja keretében bemutatott Szerelmes Shakespeare is, ami a híres dráma születésének fiktív történetét meséli el. Az Oscar-díjas film színpadi verzióját még július 14-én, 15-én és 16-án láthatjuk a vasárnap záruló fesztiválon, a 14-i és 15-i előadások után pedig a Reneszánsz Romkocsma nevű programra is jegyet válthatunk. További részletek itt és itt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Színház

Básti Julit fia rendezi a Centrál Színház új bemutatójában

December 8-án a színház első premierjének újrahangszerelt bemutatásával ünnepli 20. évfordulóját a budapesti Centrál Színház. A Fekete Péter című magyar klasszikus címszerepét akkor is és most is Magyar Attila alakítja.
Klasszikus

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Plusz

Adventi feltöltődés a Várkert Bazárban

Érdemes végig böngészni a Várkert Bazár decemberi programkínálatát: számos neves zenekar ad karácsonyi koncertet, ingyenes családi programok lesznek, de reflektorfénybe kerül az irodalom is, az iparművészeti vásáron pedig gyönyörű ajándékokra lelhetünk.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Önerejű képek – Keserü Ilona grafikai életművéből nyílt kiállítás az MNG-ben

A Magyar Nemzeti Galéria grafikai kabinetjében nyílt időszaki kiállítással tisztelegnek a kortárs magyar képzőművészet egyik legnevesebb alakja előtt. A tárlat 2024. január 28-ig látogatható.
Vizuál kritika

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál hír

Für Anikó és Vilmányi Benett főszereplésével készül Mayer Bernadette első filmje

A Szemem fénye egy látását elvesztő művészetoktatóról szól, aki attól rettegve, hogy egyedül marad, egyre inkább fiába kapaszkodik. A film forgatása már javában tart.
Vizuál kritika

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   
Vizuál ajánló

Művészetet ajándékba: december 1-jén jön az Art Selection

A Bényi Galéria Art Selection címmel csoportos kiállítással és vásárral zárja a 2022/23-as évadot. A vásáron 23 művész munkáiból válogathat a közönség saját részre vagy akár meglepetésnek a fa alá.