Vizuál

Rosszkedvű? – Vígjátékok karantén idejére

2020.03.30. 15:40
Ajánlom
Nem a valóság elől menekülünk, egyszerűen csak szeretnénk egy kicsit jobban érezni magunkat. Ezért nézünk vígjátékokat és ezért ajánljuk őket. Szubjektív filmajánlónkban az HBO Go klasszikus és közelmúltbeli vígjátékaiból válogattunk.

A nevetés segít a testnek és a léleknek, szorongásoldó, fájdalomcsillapító, sőt még nyugtató hatása is van, ezért (is) szeretjük a vígjátékokat. Mostani, kényszerű bezárkózásunk és a társas távolságtartásunk idején, a legjobb amit tehetünk magunkért és a környezetünkért, ha derűsebb filmeket választunk esténként.

Így volt ez mindig, például a nagy gazdasági világválság idején, a múlt század 30-as éveiben, amikor Fred Astert és Ginger Rogerst bálványozta mindenki, és így van ez most is. A vígjátékok segítenek. Van, aki eszképizmusnak nevezi a könnyedebb műfajok felé fordulást, és van, aki egyszerűen csak jobban akarja érezni magát.

Természetesen az, hogy ki, mit talál humorosnak nagyon szerteágazó és változatos, mostani válogatásunkban valahogy a keserédesen-szellemes és szerelmes filmekre esett a választásunk, olyan alkotásokra, amelyeken nevetni, mosolyogni és merengeni is lehet. Azért találtunk harsányan humoros filmet is, ahol garantált a kirobbanó nevetés.

Szubjektív vígjátékajánlónkban az HBO Go műsorából válogattunk.

Mezítláb a parkban

Egy kis időutazással kezdjük az ajánlónkat, Gene Sack 1967-es vígjátékával, amely Neil Simon színpadi műve alapján készült, és amelyet maga a népszerű szerző adaptált forgatókönyvvé. Ráadásul kicsit még rímel is a mostani helyzetünkre, amikor a legtöbb időt otthon kell eltöltenünk, de a feszültséget nehéz feldolgoznunk. Jane Fonda és Robert Redford alakítja a fiatal szerelmespárt, Coriet, a különc menyasszonyt és Pault, az ifjú konzervatív ügyvédet, akiknek a mézeshetek után a szürke hétköznapokkal kell szembenézniük. Kicsi lakásban élnek, egy lift nélküli bérház ötödik emeletén, ahol még a tetőablak is beázik. A kezdeti harmóniát így lassan felváltja az állandó civódás. Lehet, még ezt is elviselnék, ám ott van a szomszédjuk, a bogaras öregúr, ráadásul Corie mamája is látogatóba érkezik. Paulnál elszakad a cérna, és mezítláb indul neki a parknak. 

Rossz versek

Tavaly, tavalyelőtt ez volt az egyik kedvenc filmünk. Interjút készítettünk a rendezővel, Reisz Gáborral és bármikor újra néznénk. A történet szerint a 33 éves Tamás élete romokban, a munkája nem érdekli, a családja nem figyel rá, ráadásul a barátnője, az ösztöndíjasként Párizsban tanuló Anna szakít vele. Az önsajnálatban vergődő fiatalember maga sem tudja, mit tegyen, próbálja visszaszerezni a lányt, vagy inkább felejtse el. Végig gondolja az életét a gondtalan gyermekévektől a tinédzserkori viszontagságokon keresztül a felnőtt koráig, próbál rájönni, mi vezetett a szakításig.

Vajon a szerelem valóban csak akkor létezik, amikor már elmúlt?

A szavak ereje

A Bill Nighy főszereplésével készült angol film egy nehéz apa-fiú kapcsolatból indít. A fiú eltűnt, a család szétesett, az apa viszont megszállottan játszik tovább, Scrabble-mániás. Továbbra is makulátlanul öltözik, nem csoda, hiszen divatszabó. Évek óta keresi a fiát, aki a családi szókirakó játék közepette, egy vitát követően felállt és elviharzott a házból. Azóta senki sem látta. Miközben az apja sosem adta fel a reményt, hogy megtalálja, arra törekszik, hogy javítson a fiatalabb fiával, Peterrel való kapcsolatán.

Egy nap aztán az interneten felfigyel a titokzatos játékosra, akinek a stílusa hasonlít az eltűnt Michaelére.

Julie & Julia - Két nő, egy recept

Ezt a filmet szinte ajánlani sem kell, mindenki ismeri, mégis jó újra nézni Meryl Streep kettős alakítását és közben jobbnál-jobb francia ételeken merengeni. Julie, a harmincas írónő alkotói válságban szenved. Elhatározza, hogy egy év alatt megfőzi az összes receptet, ami Julia Child híres, a francia szakácsművészetről írt könyvében található, és internetes blogban számol be az ezzel kapcsolatos élményeiről. A filmben Julia Child élete is megelevenedik, aki a második világháború után költözött Párizsba külszolgálatot teljesítő férjével.

Az asszony felfedezi a francia konyhaművészetet, és a többi már történelem. Divatba hozza a francia konyhát Amerikában.

Grand Budapest Hotel

Wes Anderson festőien gyönyörű filmjében a két világháború közötti időutazásra hív. Központi karaktereinek egyike Gustave H, a híres európai szálloda, a Grand Budapest Hotel legendás főportása, aki összebarátkozik az egyszerű londinerrel, Zero Mustafával, és együtt keverednek bele az évszázad műkincsrablásába. Az elegáns szállodában átlagosnak nemigen mondható vendégek fordulnak meg, arisztokraták, vénkisasszonyok és műkincstolvajok,

miközben a világ drámai módon kezd megváltozni körülöttük.

Heavy túra 

Válogatásunk legharsányabb darabja egy szerencsétlen heavy metal együttes kalandjait idézi fel, ellenállhatatlanul. Az észak-finnországi road movie főszereplője a 25 éves Turo, aki egy kis faluban él, és egy amatőr rockbanda énekese. A gond, hogy a 12 éve létező banda még egyetlen koncertet sem adott. Saját daluk is csak akkor lett, amikor a próbateremként szolgáló rénszarvas-feldolgozó üzemben tönkrement gépből fakadó zajok megihlették a szólógitárosukat. Így született meg a szimfonikus poszt-apokaliptikus rénszarvas-daráló extrém harcos-pogány skandináv-félszigeti metal zenéjük.

A banda minden vágya, hogy fellépjen a híres metálfesztiválon.

Férjek és feleségek 

Woody Allen 1992-es klasszikusának sem tudtunk ellenállni, de az sem mellékes, hogy Mia Farrow és Sydney Pollack is játszik benne. A történet szerint a középkorú írót és angol professzort, Gabe-t és a nejét, Judyt valósággal sokkolja a hír, hogy a legjobb barátaik elválnak egymástól. Az igazat megvallva már az ő házasságuk sem a régi. Miközben Jack és Sally vidáman élik szabad életüket, Gabe és Judy kapcsolata egyre siralmasabbá válik. Gabe érdeklődését a kis tanítványa, Rain kelti fel, Jack a horoszkóp-őrült aerobic-oktatóval kavar, míg

Judy és Sally felváltva randevúzik a jóképű szerkesztővel.

Álom luxuskivitelben

Audrey Hepburn szintén azok közé az ikonikus színésznők közé tartozik, akinek mindent elhiszünk és akinek bármelyik nagy klasszikusát százszor meg tudnánk nézni. A Truman Capote kisregényéből készült filmben Holly-t alakítja, aki 18 évesen otthagyta szülővárosát és a férjét, hogy meghódítsa New Yorkot. Reggelizés közben egyre csak a luxusékszerbolt csábító kirakatát bámulja, gazdagságról, nagyvilági életről álmodik. Tele van egészséges önbizalommal, igazi bohém életet él, álnevet használ, és álarcban közlekedik az utcán. A fiatal, bájos lány gazdag, pénzes pasikra utazik. Mindent megkap, valami mégis hiányzik az életéből.

Azután találkozik Paullal, az ágrólszakadt, sikertelen íróval.

 

 

Fejléckép: Grand Budapest Hotel (fotó: Port.hu)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál ajánló

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Vizuál ajánló

Hol van a művész helye a gépi alkotás világában? – kezdődik a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál

Október 11. és 13. között rendezik meg Sepsiszentgyörgyön a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivált, amely hiánypótló kulturális kínálatot nyújt a székelyföldi régióban.
Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.