Vizuál

Saját nászútja fotózásával indult a karrierje - Araki Nobujosi a Mai Manóban

Fotóhónap
2019.10.17. 12:30
Ajánlom
A Japán fotográfia egyik legismertebb alkotója, Araki Nobujosi életművét kiállítás nyílik a budapesti Mai Manó Házban, a Fotóhónap 2019 kortárs fotográfiai fesztivál keretében.

Egy világhírű alkotó gazdag munkásságát mutatja be az Érzelmes utazás című tárlat, elsőként a közép-európai régióban - közölte a Fotóhónap hivatalos nyitókiállításának keddi sajtótájékoztatóján Baki Péter, a Mai Manó Ház igazgatója. Az eddig kétévente megrendezett Fotóhónap immár évente jelentkezik, idén az eddiginél is több magángaléria csatlakozásával.

SentimentalJourney11-120736.jpg

Érzelmes utazás (Fotó/Forrás: Nobuyoshi Araki)

Motoo Hiszako kurátor hozzátette: az idén már 79 éves Araki Nobujosi külföldön a legismertebb japán fotográfus, de hazájában is sikeres. Arakinak az Érzelmes utazás című, 1971-es album hozta meg a hírnevet: ebben

a fotográfus saját nászútját dokumentálta, szépítés nélkül megmutatva az apró részleteket is.

Flower1-120735.jpg

Virág (Fotó/Forrás: Nobuyoshi Araki)

A főszereplő természetesen felesége, Jokó, akinek szomorkás arca melankolikus hangulatot ad az egész ciklusnak. A házasságnak 1990-ben Jokó betegsége, majd halála vetett véget, ezt a fájdalmas folyamatot követik végig a Téli utazás című album képei.

A megözvegyült Araki számos motívumot ekkor fedezett fel: mivel a felesége halálos ágya melletti liliomfa ág éppen Jokó halálakor borult virágba, ezt követően a fotográfus képein is gyakorta örökít meg például virágokat - mondta el Motoo Hiszako.

Személyes fotókat készítő fényképészként tett hitvallása, mely az Érzelmes utazással vette kezdetét, egyértelműen túlmutat minden addig látott személyes fotón (családi- vagy emlékfotón). A japán fotóművészet egyik alappillére egyfajta személyes és sokszínű szubjektivitás, mely nagy hatást gyakorolt és egyben bátorságot adott a fiatalabb generációknak arra, hogy nyilvánosságra hozzanak olyan fotókat, melyeken saját környezetüket ábrázolják.

Világszerte jól ismert sorozat a Tokyo Comedy is, melyben Araki Nobujosi a japán főváros utcáit, apró szegleteit és lakóit ábrázolta, elsősorban nőket, sokszor általa kikötözött modelleket vagy prostituáltakat.

A budapesti látogató gazdag keresztmetszetet kap a világhírű Eratos című albumból is, amely makroobjektívvel fotózott képeket vonultat fel az emberi testről és az azt körülvevő tárgyakról.

TokyoComedy1-120735.jpg

Tokyo Comedy (Fotó/Forrás: Nobuyoshi Araki)

Noha a mester szinte kizárólag filmre dolgozik, egyfajta személyes naplóként Polaroid géppel dokumentálja az életét; ezekből a képekből a kurátor mozaikszerű tablókat állított össze 18 éven felülieknek. A legfrissebb munkákat a Virág/Játékbaba szekció mutatja be, ennek két képét a világhírű fotográfus a budapesti közönség számára készítette.

Nobuyoshi Araki fotóin minden gondolat, személyiség és cselekvés az életben újra és újra komplex íveket húz, melyben az igazság és a hazugság egyszerre van jelen, és ez a fényképezőgépen keresztül kapcsolódik a külvilághoz. 

Japánban a fényképezés csak az 1980-as évek végén vált elismert művészetté, a fotóművészetre specializálódott múzeumok és galériák megjelenésével.

Abban az időben Araki fényképészeti hírneve csupán erotikus alkotásaira korlátozódott, az általa nagy számban készített kísérleti fényképeket és ösztönös koncepciójú felvételeket (ezeket ő maga „ujjából kirázott ötleteknek” nevezi) csak a fényképészet világában jártas szerkesztők és kurátorok értékelték. Az 1980-as évek második felében kialakult buborékgazdaság végnapjait élték Japánban. Általános volt, hogy a költségvetésből tetemes összegeket költenek kultúrára: a nagy cégek reklám- és hirdetési költségei az egekbe rúgtak, a nagy áruházak múzeumokat alapítottak.

Erotos1-120735.jpg

Erotos (Fotó/Forrás: Nobuyoshi Araki)

A kor nagy kedvenceivé azok a divat- és reklámfotósok váltak, akiket a médiából ismert a közönség.

Araki, aki önmagát elsősorban művésznek tekintette, kivételnek számított. Avantgárd munkamódszerei és önkifejezése, eredeti megjelenése és viselkedése kimagasló hírnevet szerzett számára. Araki diadalmenete a 2000-es években sem torpant meg. Fényképeiből több országban rangos magazinok állítottak össze különszámokat, a világ minden tájáról látogatták meg kurátorok és riporterek, könyvei egyre-másra jelennek meg külföldön.

Araki, aki 2020-ban tölti be 80. életévét, így nyilatkozott:

Ahogy megöregszik és egyre többet fényképez az ember, annál jobbak lesznek a fényképei.”

Ahogy egyre több tapasztalatot szerzünk, lelki szemeink is egyre tágabbra nyílnak. Legújabb műveiből érezhető az egyre növekvő életenergia, mely a halál egyre közelebbi, egyre erősebb jelenlétéből születik. Nem kétséges, hogy Araki, aki maga is úgy fogalmaz, hogy a fényképezőgép keresője az ő igazi Paradicsoma, saját magát is beleviszi fotóiba, de a nézők is könnyen megtalálhatják önmagukat műveiben. Az sem kizárt, hogy az, amit Araki fényképein keresztül az élet és halál drámáját támogatva mindvégig próbált nekünk átadni, lényegében véve mindig is az egész világ iránt érzett szeretet  volt.

Araki Nobujosi kiállítása 2020. január 19-ig látogatható a Mai Manó Házban.

További kiállítások a Fotóhónap 2019 keretén belül:

A Magyar Fotóművészek Szövetségének ösztöndíjasai az Art Market Budapest művészeti vásáron, Perneczky Géza a Capa Központban, a Bauhaus 100 eseménysorozat keretében Kárász Judit életműve a Magyar Fotográfiai Múzeumban láthatók. Mindezekkel párhuzamosan a fiatal generáció legeredményesebb alkotói közül többen is csatlakoztak a Fotóhónaphoz, így Dobokay Máté az acb Galériában, Vadászi Zoltán és Rajnai Ákos a MyMuseumban, Varga Tamás a B32 Galériában mutatja be legújabb sorozatát. A Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója pedig az új tagok bemutatkozó kiállításával csatlakozik a programsorozathoz: a Magyar Fotóművészek Szövetségén belül működő szervezet a legkiválóbb fotográfusok alkotásait mutatja be a 35 év alattiak generációjából.

A fesztiválon látható lesz továbbá az ISBN könyv+galéria és a BRUT közös projektje, a Faur Zsófi Galériában Dóka Béla, a Mai Manó Házban található PaperLab galériában Maija Tammi majd Maija Astikainen, a Capa Központban Nádor Ilona, a SIGIL Galériában Kovács István Tamás kiállítása, az Artphoto Galériában Erdélyi Lajos, majd Vékás Magdolna állít ki, a salgótarjáni József Attila Művelődési és Konferencia Központ galériájában Agócs József, a FilmesHázban Inkey Alice, a TOBE Gallery-ben Álovits Bálint, a Hegyvidéki Önkormányzat épületében és az Építészek Házában Gyukics Péter, a Műgyűjtők Házában a Fénytörők Alkotócsoport, a Leica Budapest Boutique - Staféta Galériában Szamódy Zsolt Olaf és Csödei Alkotóházban Nyilas Ilona munkái láthatóak.

(Címlapkép: Nobuyoshi Araki: Érzelmes utazás)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

MMA-díjazottak munkáiból nyílt kiállítás a Pesti Vigadóban

Augusztus 31-én nyílt meg és szeptember végéig látogatható a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozat díjazottjainak munkáiból összeállított tárlat.
Vizuál ajánló

Elképzelt valóságok – a P.S.E.U.D.O. alkotócsapat kiállítása a Kispont galériában

Az A Fehér Vera, Budavári Csaba és Hegedűs Ákos/morpho fotóit Magyary Ágnes és Weiner Sennyey Tibor szövegeivel kiegészítő tárlat megnyitóját szeptember 13-án tartják a Kispont galériában.
Vizuál ajánló

Valóság a zárt szemhéjak mögött – a látható világon túlra vezet minket a Light Art Museum új kiállítása

2025 júliusáig látogatható a budapesti múzeum legújabb, Phantom Vision – Az érzékelés mélyáramlatai című kiállítása, amely arra tesz kísérletet, hogy újrafogalmazza a valóság érzékelésére vonatkozó kérdéseinket.
Vizuál hír

Costa-Gavras nyitja meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont

A görög-francia rendezőlegenda a főváros legnagyobb filmfesztiváljának díszvendégeként személyesen mutatja be a Zenedoboz című Arany Medve-díjas filmjét a Maraton megnyitóján szeptember 17-én. A fesztiválra érkező Wim Wenders üzent a budapesti közönségnek.
Vizuál hír

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.