Vizuál

Sári Zsolt, a szentendrei Skanzen főigazgató-helyettese nyerte idén a MúzeumCafé-díjat

2025.05.21. 10:35
Ajánlom
A MúzeumCafé szerkesztősége idén Sári Zsolt etnográfus-muzeológust, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettesét, az ICOM Magyarország elnökét tüntette ki MúzeumCafé-díjjal, amellyel a magyar muzeológia nemzetközi elismertetéséért, valamint úttörő és társadalomérzékeny kiállítási programjaiért végzett munkáját ismerték el. Az ünnepséget – amelyen a múzeumi szakma számos képviselője megjelent – a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban rendezték meg, ugyanis itt látható a Floris – Csokoládék és torták Budapesttől a Londoni Soho-ig kiállítás, amelynek ugyancsak Sári Zsolt a kurátora, aki szerint „egy jó múzeum több kérdést tesz fel, mint amennyi választ ad”.

Tizenötödik alkalommal adták át a MúzeumCafé-díjat, amellyel 2011 óta minden évben olyan szakember munkáját ismerik el a magyar múzeumi szakmából, aki a MúzeumCafé folyóirat szellemiségével összhangban előremutató, új- és korszerű szemlélettel alkot a maga szakterületén. Gréczi Emőke főszerkesztő méltatta Sári Zsoltot. Beszédében kiemelte: „Nemcsak az ország, hanem a saját lehetőségeinek határait is túllépve, választott tudományánál szélesebb perspektívából szemléli a világot. Mélyebb, emberi sorsokat keres, amelyekben a sebezhetőség, a feldolgozás kap főszerepet. Hisz abban, hogy a traumák nem csupán fájdalmas múltbeli események, hanem lehetőségek is az önismeretre és a változásra. Szenvedélye az élet valódi mélységeinek feltárása, ahol minden történet egy újabb lehetőség az empátiára és az emberi kapcsolatok megértésére.

Mély kapcsolatba kerül az általa vizsgált mikrotörténetekkel.

Talán nem nagy bátorság állítani, hogy a feltárásnak, megismerésnek sokkal inkább társadalomtudományi, mintsem bölcsészettudományi megközelítését végzi. Nem ő az egyetlen a hazai mú­zeumi szakemberek között, de azon kevesek egyike, aki megtalálja a formáját és lehetőségét annak, hogy élményeit és felvetéseit kurátorként látható formába öntse. És miközben tapasztalatait hazahozza, nem kevesebb munkát fektet abba, hogy nemzetközi közegben is láthatóvá tegyen hazai múzeumi műhelyeket. Elkötelezetten dolgozik azon, hogy a magyar múzeumi világ ne csak önmagába zártan létezzen, hanem aktívan kapcsolódjon a nemzetközi színtérhez. Hidat épít a hazai és külföldi intézmények között, lehetőséget teremtve a párbeszédre, a tapasztalatcserére és a közös projektek megvalósítására. Hisz abban, hogy a múzeumok nem csupán múltbéli értékek őrzői, hanem dinamikusan fejlődő terek, ahol a kultúrák találkoznak, inspirálják egymást, és új perspektívákat nyitnak meg a hazai múzeumi szakemberek számára.”

GRECZIEMOKEESSARIZSOLT2-102013.jpeg

Sári Zsolt és Gréczi Emőke (Fotó/Forrás: Nagy Géza Péter / Szépművészeti Múzeum)

A díjátadót követően Gréczi Emőke kérdezte Sári Zsoltot például az általa elképzelt ideális múzeumról, vagy annak társadalmi szerepéről. Sári Zsolt arról is beszélt: „A mai múzeumi gyűjteményezés már nemcsak tárgygyűjtésről szól, sokkal inkább a történetek gyűjtéséről, a kontextusok gyűjteményezéséről, és

fontos lenne a hazai múzeumi világban is, hogy a tárgyak mögött lévő történetek ugyanúgy bekerüljenek a gyűjteményekbe.

Említette azt is, hogy a pályája legelején az egyik legfőbb múzeumi szlogen a „látogatóbarát múzeum” volt, amit ma már nem mondunk, hiszen annyira egyértelmű, hogy nem is lehet másmilyen egy múzeum. „Ugyanakkor – folytatta Sári Zsolt – mostanában azon gondolkodom, mire lehet szüksége a múzeumok körüli közösségeknek. És azt érzem – látván, mi zajlik a világban –, hogy a múzeum legyen egy biztonságos tér, ahol mindenki biztonságban érzi magát mentálisan, kulturálisan is, ahol nem kell ellenséget keresni, nem kell azon gondolkodni, hogy kívülállóként nem értenek meg, nem tekintenek a kultúra részének. A múzeum alapvetően az identitások helye, az identitások tere. És nem egy identitásé, hanem nagyon soké. A múzeumnak mégiscsak egy olyan helynek kell lennie, ahol jól és komfortosan érzi magát az ember.”

A díjátadóra jelent meg a MúzeumCafé 105-106. tematikus lapszáma Plasztik címmel, amelyben azzal is foglalkoznak, hogy a jelenkor műanyag tárgyai is a jövő kulturális örökségének részévé válnak, egyre több lesz belőlük a gyűjteményekben és talán egyre kevesebb megoldatlan feladattal.

Fejléckép: Gréczi Emőke és Sári Zsolt (fotó/forrás: Nagy Géza Péter / Szépművészeti Múzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Klasszikus

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.
Vizuál ajánló

5+1 kihagyhatatlan program a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg a Moz.Go – Magyar Mozgókép Fesztivált. A vetítések mellett számos különleges kísérőprogram is várja a vendégeket, ezekből választottuk ki azokat, amelyeket szerintünk semmiképp sem érdemes kihagyni.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tarvágás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy sajnálatos aktualitás kapcsán ír arról, hogyan alakult át teljesen a Holdvilág-árok és környezete. 
Vizuál hír

Új filmet forgat Pedro Almodóvar

Az Oscar-díjas spanyol rendező Keserű karácsony című filmje a gyász feldolgozásáról szól, valamint arról, hogy az élet és a fikció néha elválaszthatatlanul összekapcsolódik.