A rendezvény házigazdája 2022-ben Stockholm, idén pedig a Szentendrei Skanzen volt. Az eseményen 22 ország 40 intézményének csaknem 100 delegáltja képviseltette magát Európából és az Egyesült Államokból.
Az idei évi találkozó fő kérdésköre a történelmi és társadalmi traumák feldolgozása és bemutatása köré csoportosult.
A négynapos hivatalos program keretében így többek között szó esett a háborúkról, diktatúrákról, a különböző etnikai csoportok ki- és betelepítésének kérdéséről, a migrációról, a kisebbségek problémáiról és a megkülönböztetésről, a periférikus csoportok társadalmi reintegrációjáról, valamint a generációk közötti különbségekről, és mindezen kérdések megjelenítési, feldolgozási folyamatairól – derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből.
A szabadtéri múzeumok számára ez a kérdéskör azért bír különleges jelentőséggel, mert ezen intézmények mindegyike alapvetően egy adott ország rurális vagy városi építészetének, lakáskultúrájának és életmódjának bemutatása céljából jött létre, ugyanakkor napjainkban már ennél jóval jelentősebb társadalmi felelőssége van nekik is a közösségek és a közönség irányában.
A rendezvény záró napján lezajlott tisztújító közgyűlésen a szakmai delegáltak a Szabadtéri Néprajzi Múzeum általános főigazgató-helyettesét, dr. Sári Zsoltot választották meg új elnöküknek. Így Dr. Cseri Miklós után, aki 2003-2009 között töltötte be ugyanezt a posztot, ismét magyar vezetője lett a nemzetközi szövetségnek.
Fejléckép: dr. Sári Zsolt (fotó/forrás: Szabadtéri Néprajzi Múzeum)