Vizuál

Sarkvidéki ásatás némafilmmel és kortárs zenével

Bill Morrison a Verzió Filmfesztivál vendége
2018.11.09. 09:50
Ajánlom
Archívumok alig ismert mozgókép-gyűjteményeiből készíti alkotásait Bill Morrison amerikai kísérleti filmes, aki az archív felvételekhez következetesen párosít kortárs zenét. A Dawson City: Megfagyott idő című filmjét pénteken és szombaton vetíti a Verzió Filmfesztivál.

Számos egyéb elismerés és díj mellett, tavaly Bostonban az év leginnovatívabb filmjének járó Critic’s Choice díjat is elnyerte Bill Morrison filmje, Alex Somers zenéjével, a Dawson City: Megfagyott idő. A "megfagyott" kifejezés a címben nem véletlen és nem is annyira szimbolikus, azokra a százéves filmtekercsekre utal, amelyeket egy építkezés során találtak meg Kanadában, a yukon terület mélyén található sarkvidéki úszómedence romjai alatt.

Bill Morrison filmjei megtalálhatóak a MOMA, a Walker Art Center és az EYE Filmintézet gyűjteményeiben. A munkáját kitűntették Alpert-díjjal, a New York-i Creative Capital elismerésével, Guggenheim ösztöndíjjal és egy retrospektív kiállítással a MoMA-ban már a pályafutása közepén. A Decasia (2002) című műve, melyhez a zenét Michael Gordon szerezte, egy talált felvételből készült és ez lett az első olyan film a 21. században, amit a washingtoni Kongresszusi Könyvtár felvett a Nemzeti Filmjegyzékbe. A The Great Flood (2013), Bill Frisell zenéjével, megnyerte a 2014-es Smithsonian Találékonyság-díjat történelmi ösztöndíjjal. A rendező A cselekvő film címmel mesterkurzust tartott a Verzió Fesztiválon.

A 70’-es évek végén véletlenül felfedezett némafilmes anyagról bár sok kutató hallott, senki sem foglalkozott a restaurált és digitalizált gyűjteménnyel, egészen addig, amíg Bill Morrison rá nem talált, és el nem készítette belőlük monumentális történelmi tablóját, amely most két alkalommal Budapesten is látható. A rendezővel szerdán, a mesterkurzusán beszélgettünk:

"Régóta foglalkoztatott az anyag, és amikor meghívtak Ottawába egy filmemmel, lehetőségem nyílt betekinteni a kanadai archívumba. A Dawson-kollekció egyébként könnyen beazonosítható, mert a felvételek erősen roncsolódtak az egyik oldalukon."

DawsonCityCrowdsgatheringattheruinsoftheOperaHouseonFrontStafterafireDawsonYukonTerritoryApril261899-090856.jpg

Tömeg a leégett Operaház körül, Dawson City, Yukon, április 26, 1899. (Fotó/Forrás: Eric A. Hegg Photograph Collection)

Az amerikai némafilmes töredékek izgalmas vidékre vezetnek, ugyanis az Északi-sarkkörtől 560 kilométerre délre eső Dawson City a Klondike és a Yukon folyók összefolyásánál, állandóan fagyott talajon fekszik. Ez a hely volt a mintegy 100 ezer bányászt a területre vonzó Klondike-i aranyláz központja, és ami az utókor szempontjából legalább ennyire fontos, ez a hely volt hosszú időn át az utolsó állomása a Yukonba hírlapokat, filmhíradókat és filmeket küldő terjesztőhálózatnak. Ez volt az út vége tehát, ahonnan már nem szállították tovább a rakománynak is súlyos filmtekercseket.

"A Dawson-kollekció 49 évig volt eltemetve a föld alatt, azt megelőzően tizenvalahány évig a helyi könyvtár pincéjében raktározták, és miután megtalálták még 38 évet eltöltött az archívumban, restaurálva, és senki nem foglalkozott vele.”

DawsonCity_PhotocreditKathyJones-Gates-092034.jpg

Dawson City (Fotó/Forrás: Kathy Jones-Gates, Bill Morrison facebook oldal)

A némafilmes archív anyag mellett a Klondike-i aranyláz korszakát egyedi fotóanyaggal is illusztrálja a film, Eric A. Hegg üvegnegatívjaival, amelyek – szintén egy véletlen felfedezésnek köszönhetően - az 50-es években váltak ismertté, ma Kongresszusi Könyvtár gyűjteményében kutathatóak.

"Archeológiai ásatásnak tekintem a kutatásaimat, hiszen visszamegyek az időben egészen az üvegnegatívokig, aztán az eltemetett nitrát alapú filmtekercsekig, majd jönnek a 20-as évek filmhíradói, és így tovább, szinte minden évtizednek megvan a saját stílusa, archeológiai rétege."

Bill Morrison nem tesz mást, mint követi az egyedi filmgyűjtemény útját, miközben kétórás filmmontázsában kirajzolódik az amerikai történelmi tabló sarkvidéki változata, az aranyláztól kezdve az iparosodáson át, a hoki és baseball kultúráig és tovább. Feltárul egy kanadai város különleges története, titokzatos hangulatú filmzenével kísérve, ritka némafilmek, archív felvételek, interjúk, történelmi fényképek segítségével. Így fonódik össze végérvényesen az 1910-es és 20-as évek filmtekercseinek bizarr, de igaz története, Dawson City történetével.

Morrison munkamódszeréhez szorosan hozzátartozik a kortárs zene használata, mintha a zene vezetne át az elmúlt időn. Korunk legünnepeltebb zeneszerzőivel és zenészeivel dolgozott együtt, olyanokkal, mint például John Adams, William Basinski, Maya Beiser, Gavin Bryars, Dave Douglas, Philip Glass, Vijay Iyer, Jóhann Jóhannsson, Kronos Quartet, David Lang, Steve Reich és Julia Wolfe, Laurie Anderson.

„A 90’-es évek eleje óta ismerem Philip Glasst, kifejezetten nekem nem írt zenét, de egy szóló szaxofon darabot felajánlott nekem, amit még nem jelentetett meg, mert tudta, hogy egy filmemhez jól illene. Steve Reichnek Michael Gordon mutatott be, aki rajongott a Decasia filmemért, az ő felesége Julia Wolfe. Sokan tudják, hogy mivel foglalkozom, például a Kronos Quartett zeneszerzője, Aleksandra Vrebalov volt az egyetlen zeneszerző, aki a Kongresszusi Könyvtár Archívumába is eljött velem, amikor egy közös munkára készültünk.”

 

Dawson City: Megfagyott idő
November 9. Péntek, 15 óra, Művész mozi
November 10. Szombat, 13 óra, Művész mozi
A vetítéseket beszélgetés követi az alkotóval.

Címlapkép: részlet a Dawson City: Megfagyott idő című filmből. Forrás: Verzió Filmfesztivál

Nyugtalanító szembenézés – kezdődik a 15. Verzió Filmfesztivál

Kapcsolódó

Nyugtalanító szembenézés – kezdődik a 15. Verzió Filmfesztivál

Milyen nyomot hagyunk magunk után a jövő generációi számára? 35 ország filmjei próbálják megválaszolni a kérdést a 15. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon, november 6. és 11. között Budapesten, valamint november 15. és 25. között országszerte az art mozikban.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Plusz

Megválasztották a Halhatatlanok Társulatának új Örökös Tagjait

Idén is a szakmai kuratórium által kijelölt előadóművészek közül a közönség döntötte el, kik legyenek a Halhatatlanok Társulatának új tagjai. Az új Örökös Tagok lábnyomát elhelyezik a Halhatatlanok sétányán is.
Színház

Elhunyt Sőregi Melinda dramaturg

Sőregi Melinda korábban a veszprémi Kabóca Bábszínház társulatának a tagja volt. 44 évesen távozott.
Klasszikus

Új helyszínen kezdi 2023/24-es évadát a MÁV Szimfonikus Zenekar

A 2023/24-es évadban elfoglalhatja új székházát a MÁV Szimfonikus Zenekar. A szezonra öt bérleti sorozatot és gyerekkoncerteket is hirdetnek, az évad egyik központi témája a szerelem lesz.
Vizuál

Premierekkel és ötszázforintos jegyárakkal várja látogatóit a Magyar Mozgókép Fesztivál

Június 7-én kezdődik a Magyar Mozgókép Fesztivál, amelyen mintegy száz magyar filmet, köztük több premiert is láthat a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán. 
Vizuál ajánló

Év végén érkezik a magyar mozikba Justine Triet Arany Pálma-díjas filmje

A Mozinet a közeljövőben négy, a cannes-i filmfesztiválon bemutatott alkotást is elhoz Magyarországra, köztük a szemle idei fődíjas krimijét is. Mutatjuk, mikor láthatja a filmeket a hazai közönség.
Vizuál gyász

Elhunyt Kiss Imre régész, muzeológus

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum egykori igazgatója életének 68. évében hunyt el május 28-án. A Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti.
Vizuál ajánló

Keleti Ágnes portréfilmjével kezdődik a XV. kerület vetítéssorozata

A Kertmozi15 vetítései során a közönség az elmúlt évek magyar filmterméseiből láthat néhány remek alkotást a Csokonai Művelődési és Rendezvényház kertjében.
Vizuál ajánló

Premierekkel és ötszázforintos jegyárakkal várja látogatóit a Magyar Mozgókép Fesztivál

Június 7-én kezdődik a Magyar Mozgókép Fesztivál, amelyen mintegy száz magyar filmet, köztük több premiert is láthat a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.