Virtuális valóság (VR) szemüveggel a látogatók a külvilágot kizárva idén is egy teljes kiállítást nézhetnek végig a kortárs képzőművészeti vásáron az Autistic Art Alapítvány és a Walter’s Cube cég együttműködése keretében. A tárlat csak virtuálisan létezik, a Kortárs Művészeti Intézet – Dunaújváros egyik kiállítótermét digitalizálták a szakemberek, és ebbe a virtuális térbe kerültek az autista fiatalok absztrakt rajzai. A fiatalok egy része ráadásul egyáltalán nem beszél, így a
külvilág felé leginkább a rajzaikkal mutathatják meg, hogy zártságuk mögött ki is rejtőzik valójában.
„Különleges módja ez a kiállítás megtekintésének:
a virtuális valóságban való lét ugyanis nagyon hasonlít arra, ahogy az autizmussal élők a saját zárt világukban élnek, amiből ritkán lépnek csak ki.
A VR-szemüvegeknek köszönhetően a látogatók is egy zárt, belső világba kerülnek: nem kell a külső zavaró ingerekkel foglalkozni, a többi látogatót kerülgetni, nincs hangzavar. Mintha csak zárás után lennénk egy múzeumban” – mondta Tarr Hajnalka, az Autistic Art Alapítvány művészeti programjának vezetője.
„Ezek a rajzok jellemzően A4-es papírra készültek, a VR azonban lehetőséget ad arra, hogy szintet lépjünk és a képeket akár 2-3 méteresre is nagyítsuk. A technológia ráadásul teljes térbeli élményt nyújt, a látogatók odasétálhatnak a képekhez a virtuális kiállítóteremben” – tette hozzá Tarr Hajnalka. Vagyis az Art Marketen a képeket az eredeti méretük többszörösében lehet megnézni.
A kiállításon megjelenő rajzok az Autistic Art Alapítvány művészeti programjának keretében készültek. Az alapítvány 10 civil fenntartású lakóotthont támogat, ahol több mint 200 autizmussal élő fiatalt látnak el. Az itt élő fiatalok önálló életvitelre nem képesek, az otthonokban azonban közösségben élhetnek, alkothatnak, dolgozhatnak a képességeiknek megfelelően.
Az Autistic Art a forrásteremtés különleges módját választotta: olyan egyedi művészeti terápiás foglalkozást tart fent, ahol a fiatalok szabadon rajzolhatnak. Ezekre nagy szükség van, hiszen az autisták jellemzően nem összefüggésekben, kontextusban gondolkodnak, sokkal inkább képszerűen. A művészeti foglalkozások segítenek abban, hogy ezeknek a fiataloknak is nyitva maradjon az ablakuk a világra. A rajzok felhasználásával pedig jótékony célú termékek születnek.
Bella Viktória, az Autistic Art Alapítvány ügyvezetője elmondta:
Mára minden 68. ember autizmussal él, és ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság.
Ennek ellenére az autizmussal élő fiatalokat ellátó lakóotthonok folyamatosan nehéz anyagi helyzetben vannak. Nekik nyújt segítséget az Autistic Art Alapítvány”.
Művészek:
Bálizs Mihály, Bihari lászló, Lakatos Renáta, Pados Zulejka, Stadtmüller Tamás, Varga Máté, Zana Kristóf
Az Autistic Art Alapítvány missziója, hogy a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeit javítsa. A nonprofit szervezet kiállítások, aukciók szervezésével és designtermékek értékesítésével támogat 10 autistáknak kialakított lakóotthont. Mindezek mellett, az országban egyedül az Autistic Art Művészeti Program biztosít művészeti foglalkozásokat kortárs művészeti szemlélettel, mely az autista személyek belső világának bemutatását és saját vizuális eszközrendszerük megerősítését támogatja. A művészeti foglalkozásokon születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatják be, valamint a kiemelkedő alkotások megjelennek az Autistic Art design divatmárka termékein, sálain, noteszein, pulóverein.