A Street Up Fesztivál keretében szeptember 13-án egész napos szimpóziumot rendeznek a pécsi Zsolnay Negyedben található m21 Galériában, ahol elméleti szakemberek mellett street art művészek beszélnek az utcai művészet gyakorlati kérdéseiről, saját műveikről, a képzőművészet és a street art kapcsolatáról. Megismerkedhetünk külföldi street art fesztiválok szervezőivel, akik saját rendezvényeiken keresztül mutatják be a műfaj általános kérdéseit, nehézségeit, a városi közterek és a művészet együttélésének lehetőségeit.
Az esemény része egy kerekasztalbeszélgetés, amelyen a művészek és városi döntéshozók vitatják meg a street art művek és fesztivál lehetőségeit.
A fesztivál – és egyben a három kiállítás – célja a műfaj bemutatása és társadalmi párbeszéd elindítása.
A látogatók interaktív módon fejezhetik ki a véleményüket arról, mely alkotásokat látnák szívesen a városban.
A közönségszavazás eredményhirdetésére a fesztivál záróhetében kerül sor.
Street up – nemzetközi urban art kiállítás
Az 1970-es évektől kezdve a nagyvárosok falai gyakran társadalomkritikai üzeneteket hordozó művészeti alkotásokkal teltek meg. Az internet és a közösségi hálózatok megjelenése pedig forradalmi változást hozott, új kapcsolatot teremtve a művészek és a város között. A 21. században a street art megkerülhetetlen művészeti ággá vált. Yasha Young, a Harvard Egyetemen végzett muzeológus és a Yasha Young Project vezetője számos street és urban art művészt képvisel. Szerinte az utcai művészet platformot biztosít a valódi emberi kapcsolatok kialakulásához, nyers érzelmeket ébreszt és értelmes párbeszédeket indít el.
A kiállításon nemzetközi (Millo, Christian Boehmer, Adultremix, Nuno Viegas, Julien de Casabianca), valamint magyar művészek (Fork Imre, Void, Fat Heat, Gospe, MNU, Mejo, Napush, FSing, Renesound) alkotásai láthatók.
Látogatható: szeptember 22-ig.
Art of skate – a gördeszka Kaliforniától Pécsig
Párizs után Pécsre érkezett, és minden korosztály számára izgalmas időutazást kínál a tárlat, bemutatva a gördeszkázás történetét és kultúráját dizájnolt deszkákat, 60-as évekbeli relikviákat, magazinokat és plakátokat felvonultatva.
A látogatók megismerhetik az első gördeszka prototípusát, a tokiói olimpia amerikai versenymezét és a párizsi olimpia érmeit és plakátterveit. Martha Cooper, az első amerikai street art fotós képei is megtekinthetők, valamint a Deák 17 Galéria Az utca nem játszótér című kiállításának anyaga.
Látogatható: szeptember 22-ig.
Jacques Villeglé: A város falain, 1947-2021
Jacques Villeglé (1926–2022), a POP ART és STREET ART látnokának művésze. A kiállításon több mint 140 alkotás látható, amelyek az elmúlt 74 év termései. Villeglé elsőként emelte be az utca nyers, autentikus nyelvét a múzeumok elegáns falai közé, és művei máig inspirációt nyújtanak a street art művészek számára. A kiállításon szakadt plakátok, kollázsok, filmek, matricák és kriptográfiák láthatók, amelyek mind Villeglé egyedi stílusát tükrözik.
Látogatható: október 6-ig.
Fejléckép: A Street up című kiállítás részlete (fotó/forrás: Sűrű Alexandra / Zsolnay Örökségkezelő Nkft.)