A két alkotó élete jelentős részét az amerikai kontinensen töltötte, életműve gerincét az Egyesült Államokban alkotta meg, miközben közép-európai identitását messzemenően megőrizte, sőt, féltve ápolta.
A Várkert Bazár Testőrpalotájában augusztus 19. és november 13. között megrendezésre kerülő, a két művész életművének legjelentősebb darabjait felvonultató Szalay – Sokol – Picasso kiállítás a 20. századi rajzi kultúra gyökereit és kultúrtörténeti hátterét mutatja be két olyan közép-európai művész életművén keresztül, akik bár személyesen soha nem találkoztak, az életrajzuk mégis több ponton összeforrt.
A kiállítás arra is rávilágít, hogy a hasonló életút mellett Szalay Lajos és Koloman Sokol alkotói szemléletét egyaránt meghatározta Pablo Picasso (1881–1973) hatása: bár a két művészre ugyan más és más szempontból hatott a Picasso-jelenség, de egyikük sem tudta kivonni magát a mester karizmája alól.
A kiállítás a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány és a Pozsonyi Városi Galéria szakmai összefogásának eredménye. Az Alapítvány és a Galéria együttműködése januárban, Pozsonyban kezdődött a mostani kiállítással azonos címen bemutatott tárlattal.
A szlovákiai kiállítás olyan sikeres volt, hogy a szervezők úgy döntöttek, Budapesten is bemutatják a Szalay Lajos és Koloman Sokol életművét feldolgozó, Pablo Picasso művekkel kiegészített válogatást. A kiállítás anyagába több mint 130 Szalay, mintegy 70 Sokol-mű, ezeken túl pedig 13 Pablo Picasso által készített alkotás került.