Vizuál

Szarajevóban mutatják be az HBO új magyar dokumentumfilmjét

2021.08.16. 15:10
Ajánlom
Hétfőn este, a Szarajevói Filmfesztiválon debütál a magyar HBO új, saját gyártású dokumentumfilmje, a Dívák. Kőrösi Máté rendező egész estés dokumentumfilmje három húszéves lányt követ az érettségiig, a fesztiválon a legjobb dokumentumfilm kategóriában versenyez.

Az egyedi látásmódú felnövéstörténet középpontjában Szani, Tina és Emese: vagy ahogy magukat hívják, a Dívák állnak. Három húszéves lány, akik órákig képesek sminkről, ruhákról vagy profilképekről beszélgetni. A felszínes külső mögött azonban mindhárman keményen küzdenek, hogy problémás múltjukat hátrahagyva végre leérettségizzenek és megkezdjék felnőtt életüket. Ebbe a helyzetbe csöppen bele Máté, a fiatal rendező, aki az érettségiig követi őket kamerájával, hogy kiderítse, mi rejlik a tökéletes smink mögött - és közben a lányok hatására ráébred: neki is ideje felnőnie.

Kőrösi Máté, az SZFE dokumentumfilm rendező szakán végzett 2019-ben. Diplomafilmjének egész estés dokumentumfilmmé fejlesztését a Makabor Studió és az HBO Europe ko-produkciójában készítette el. A filmfesztiválon való szereplés kapcsán Máté elmondta:

Hihetetlen boldog vagyok, egyrészt mert elsőfilmesként, főként elsőfilmes alkotó csapattal jó lesz lezárni méltó módon ezt a 3 éves folyamatot, másrészt pedig mikor elkezdtem forgatni a Dívákról megígértem nekik, hogy szép helyen lesz a premier és hát Sarajevo amellett, hogy egy fantasztikus filmfesztivál, egy gyönyörű város is.” 

Divas_poster_final_Eng_v2-145448.jpg

Dívák (Fotó/Forrás: HBO)

A Szarajevói Filmfesztiválon összesen 84 film versenyzik négy kategóriában a Szarajevó Szíve elnevezésű fődíjért. A fesztiválon elsősorban a koronavírus-járvánnyal foglalkozó és a pandémia idején készült filmek mutatkoznak be, köztük Danis Tanovic legújabb filmje, a Tíz csevapcsicsa fél lepényben (Deset u pola) és A levelek a világ végeiről (Letters from the Ends of the World), amely a szarajevói Tarr Béla Filmműhely végzőseinek alkotásait gyűjti össze. 

A magyar filmek közül az egészestés filmek versenyprogramjában lesz látható Grosan Cristina A legjobb dolgokon bőgni kell című alkotása, míg a dokumentumfilmek versenykategóriában Kőrösi Máté Dívák című filmjét vetítik. Diákfilm kategóriában három magyar alkotást is láthatnak a nézők, Rudolf Olivér Fonica M-120 című filmje, Bíró Bálint Félhomálya, valamint Szakály Réka Anna Reduction című kisfilmje is versenybe száll a kategória fődíjáért.

Versenyprogramon kívül vetítik még Mundruczó Kornél legújabb moziját, az Evolúciót, Nagy Dénes Természetes fény című filmjét, valamint Horvát Lili Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című sikerfilmjét. A tiszteletbeli Szarajevó Szíve díjat az idén Wim Wenders német rendező veheti át.

A Dívák c. film premiere kapcsán érdemes követni a film Instagram és Facebook oldalát is, ahol most a fesztivál ideje alatt a lányok egyedi, személyes hangvételű posztjai olvashatóak. 

 

Szarajevóban és Velencében is versenyez magyar film 

Kapcsolódó

Szarajevóban és Velencében is versenyez magyar film 

Grosan Cristina A legjobb dolgokon bőgni kell című filmjének a 27. Szarajevói Filmfesztivál versenyprogramjában, Fabricius Gábor Eltörölni Frankot című első nagyjátékfilmjének a 78. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Critics' Week programjában tartják a világpremierjét. 

Meghívták Rudolf Olivér diplomafilmjét a cannes-i fesztivál válogatásába

Meghívták Rudolf Olivér diplomafilmjét a cannes-i fesztivál válogatásába

A FONICA M-120 című alkotást is beválogatták a cannes-i fesztivál Cinéfondation programja. A világ legnagyobb presztízsű filmes seregszemléje évről évre izgalmas válogatást mutat be a legfiatalabb generáció munkáiból.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Odüsszeia: sztárparádéval érkezik Christopher Nolan új gigaprodukciója

Egy hét múlva érkezik a mozikba Christopher Nolan Odüsszeia című monumentális filmje. A Matt Damon főszereplésével készült alkotást már a premier előtt heves viták övezik.
Vizuál

Megszállottság: a horrorfilm, amiért most mindenki odavan

Curry Barker pszichológiai horrorja nem démonokkal vagy szörnyekkel rémisztget, hanem a szerelem legsötétebb oldalát mutatja meg: azt, amikor a rajongás lassan őrületté válik. Megszállottság kritika.
Klasszikus

Minden eddiginél ambiciózusabb koncertkínálattal tér vissza a MiraTone Fesztivál

Nyolcadik alkalommal tölti meg zenével Budapestet a Miranda Liu hegedűművész által alapított MiraTone Fesztivál és Akadémia, amely augusztus 22. és 30. között várja a klasszikus zene szerelmeseit.
Zenés színház

Nyolc óra hosszúságú barokk operát mutatnak be Innsbruckban

Antonio Cesti Il pomo d’oro című darabja annyira terjedelmes, hogy két estére bontva látható az idén ötvenéves Innsbrucki Régizenei Fesztivál műsorán. A produkcióban egy magyar énekes is közreműködik.
Zenés színház

Szaszák Zsolt: „Nem játszom az operettet, hanem jelen vagyok benne”

Szaszák Zsoltot két alkalommal, a Fekete tyúk és a Gül baba című előadásban is láthatja a közönség idén nyáron a Benczúr Kert színpadán. Az énekes-színésszel egyebek mellett arról beszélgettünk, milyen élményekkel, tapasztalatokkal gazdagítják ezek a produkciók őt és a közönséget.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A természet időtlensége – Ujváry Lajos festményei a Pesti Vigadóban

A Pesti Vigadó kiállítása a Munkácsy Mihály-díjas Ujváry Lajos születésének centenáriuma alkalmából mutatja be a 20. századi magyar festészet egyik meghatározó alkotójának életművét.
Vizuál hír

Rév Marcellt ismét Emmy-díjra jelölték

A magyar alkotót 2021 és 2022 után ismét az Eufóriában végzett munkájáért jelölték. A 78. Emmy-gála legnagyobb favoritja a Vészhelyzet Pittsbourghben című orvosi drámasorozat.
Vizuál kritika

Megszállottság: a horrorfilm, amiért most mindenki odavan

Curry Barker pszichológiai horrorja nem démonokkal vagy szörnyekkel rémisztget, hanem a szerelem legsötétebb oldalát mutatja meg: azt, amikor a rajongás lassan őrületté válik. Megszállottság kritika.
Vizuál ajánló

Odüsszeia: sztárparádéval érkezik Christopher Nolan új gigaprodukciója

Egy hét múlva érkezik a mozikba Christopher Nolan Odüsszeia című monumentális filmje. A Matt Damon főszereplésével készült alkotást már a premier előtt heves viták övezik.
Vizuál hír

Rangos filmfesztiválon kap életműdíjat George Clooney

Az Oscar-díjas színész, rendező önironikusan reagált a hírre, hogy életműdíjjal ismerik el a világ egyik legrégebbi filmfesztiválján szeptemberben.