Szentendre méltán az egyik legnépszerűbb Budapest környéki kirándulóhely, nemcsak a budapesti, de a külföldi turisták körében is. Eme kivételes helyzetnek és lehetőségnek kell megfelelnie a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága (PMMI) tulajdonában levő hét szentendrei kiállítóhelynek. Az intézményi változásokról és a várható kiállításokról Kálnoki-Gyöngyössy Márton megyei múzeumigazgatóval beszélgettünk.
- Melyek a legmeghatározóbb változások a múzeumok életében?
- Rengeteg változás várható Szentendrén és a megye más múzeumaiban egyaránt, melyek közül Szentendrén a Kovács Margit Múzeum megújulása talán az egyik legfontosabb lépés. Terveink szerint év végére befejeződnek a munkálatok, aminek eredményeképp, többek között, új szárnnyal is bővül a múzeum. A másik fontos lépés a Ferenczy Múzeum épületének kiváltása, mivel az az épület, melyben jelenleg található a gyűjtemény visszakerül eredeti tulajdonosához, a szerb ortodox egyházhoz. A Múzeum új otthona a Pajor kúria lesz, ami alapállapotában nagyobb mint az intézménynek korábban otthont adó épület, de még egy új szárnnyal is kibővül. A kúria késő barokk-kora klasszicista stílusban épült, és önmagában egy nagyon színvonalas teret jelent, ami kiváló alapot ad egy modern elvárásoknak minden szempontból megfelelő múzeum kialakításához.
- Az új épülettel változik a kiállított anyag is?
- Igen is, meg nem is. A múzeumban három kiállítási funkció kerül elhelyezésre. Az egyik a 20. század képzőművészet bemutató állandó tárlat, amely (nevével ellentétben) egy folyamatosan frissülő tárgy anyaggal várja majd a látogatókat. A másik a Ferenczy-gyűjtemény bemutatására szolgál, a harmadik pedig egy időszaki kiállítótér, ami kiváltaná a Szentendrei Képtár funkcióját.
- Miért van erre szükség?
- Mert a változások/felújítások harmadik lépcsője a szentendrei Kereskedőház (a Képtár jelenlegi otthona, a szerk.) megújítása, ami már szintén elkezdődött, és ha befejeződik, akkor egy helytörténeti kiállításnak ad majd otthont.
- Korábban említette a modern elvárásokat. Mit jelent ez a gyakorlatban?
- Interaktív tárlatokat szeretnénk, amelyek közelebb viszik a kiállított műtárgyakat a látogatókhoz, nemcsak technikai eszközök, hanem új kiállítási struktúrák révén is. Értve ez alatt például, hogy kevesebb, de jobban elhelyezett műtárgyat szeretnénk bemutatni, amelyek folyamatosan cserélődnek, mivel az állandó kiállítások egyik nagy hibája, hogy évekig ugyanazok a tárgyak láthatóak. Emellett gazdag múzeumpedagógiai programokat szervezünk, melyek minden korosztály számára érdekessé teszik a kiállított tárgyakat.
- Egy ilyen terv végrehajtása nagy műtárgy állományt kíván...
- Valóban, és szerencsére bírunk is olyan mennyiségű tárggyal, hogy ezt az elképzelést folyamatosan és színvonalasan megvalósítsuk, akár a képzőművészeti, akár a helytörténeti kiállításról legyen szó. Csak a képzőművészeti gyűjteményünk 9000 darabos, de jól mutatja a gyűjtemény nagyságát, hogy egyszerre tizenegy helyen állítunk ki és egy-egy helyen száz vagy több mint száz műtárgy látható. Ez nagyságrendileg országos múzeumokhoz mérhető tárgy mennyiség.
- A jó idővel nyilván nő a Szentendrére látogatók száma. Milyen időszaki tárlatokkal várják az érdeklődőket?
- Az elkövetkező hónapok kiállításai közül két tárlatot emelnék ki. Az egyik a Képes mesék - Mesés képek című tárlat, amely Rényi Krisztina meseillusztrációiból és festményeiből nyújt válogatás. A másik pedig az augusztus 14-én nyíló kiállításunk, ami Szőnyi István festőművész nagyszerű munkásságát mutatja be a Szentendrei Képtárban.