Vizuál

„Szenvedély, lendület, profizmus” – 200 négyzetméteren elevenedik meg Lakner László életműve

2022.06.20. 15:00
Ajánlom
Május 29-e óta látható a debreceni MODEM falai között Lakner László retrospektív tárlata, amely több mint 40 év alkotói munkásságát igyekszik bemutatni.

Összesen 104 műtárgy kapott helyet a falakon, ezek 9 múzeum, 2 galéria és 15 műgyűjtő jóvoltából kerültek Debrecenbe. A Szépművészeti Múzeum csaknem 30 alkotással járult hozzá a kiállításhoz, melynek létrehozását egy nagyszabású, tavaly novemberig tartó kutatómunka előzte meg. Majd idén januárban elkezdődött az a közel féléves összeállítási folyamat, mely során a MODEM csapata igyekezett a műveket rendszerezni.

Ez viszont nem olyan egyszerű, mert mint Fehér Dávid kurátor elmondta,

Lakner életműve rendkívül heterogén, stílusa nehezen kategorizálható, minden korszakában tetten érhetők az adott évtized meghatározó irányzatainak lenyomatai.

„Az egyik legnagyobb magyar képzőművész” – jellemezte Fehér az alkotót a megnyitó előtti tárlatbejáráson, hozzátéve, hogy körülbelül 10 éve készül arra, hogy létrehozza az életmű-tárlatot, mellyel egy „valódi retrospektív kiállítást” akartak megvalósítani.

20220527_110909af-120427.jpg

A Hajógyári hegesztők című kép Lakner László kiállításán a MODEM-ben (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Az első kiállított kép 1959-ből való, míg a legfrissebb, 2022-es mű kifejezetten a MODEM-be készült. Bár látható egy időbeli kategorizálás, a kiállítók egy lazán kezelt kronologikus rendszert szerettek volna megvalósítani. Ugyanakkor a tárlat szekciói a maguk nemében egységesek, megvan a belső összefüggésrendszerük.

A kiállítás címe, az Alter ego is inkább Laknerre, a művészre reflektál, illetve arra a szerepjátékra utal, mellyel a képzőművész történeti helyzeteket modellez.

A művek sokszínűségén túl a tárlat másik érdekessége, hogy a képek egy része nemrég került elő. A Max Ernst tájábrázolását idéző Hajógyári hegesztők például 60 év után látható újból, de Lakner azon képei is most először szerepelnek kiállításon, amelyek a múlt feldolgozására tesznek kísérletet. A II. világháború traumatikus élményére hívja fel a figyelmet az az 1937-es dokumentumfotó alapján készült alkotás, amely Hitler beszédét hallgató varrónőket ábrázol.

20220527_112039af-120428.jpg

A Varrólányok Hitler beszédét hallgatják című kép Lakner László kiállítása a MODEM-ben (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

A kép felteszi a kérdést, hogy mi az egyén felelőssége – ahogy Fehér Dávid elmondta, erre minden látogatónak egyénileg kell megkeresnie a választ.

Lakner László egész életében érdeklődött a technikai vívmányok iránt, ez alkotásain is megjelenik – ezzel egy időben változik az alkotói stílusa is.

Míg az életmű első szakaszában inkább a figurális ábrázolás jellemzi, később az absztrakt formák kerülnek fókuszba.

A ’60-as évek közepén ráadásul különös figyelmet szentel Rembrandtnak, referenciaszeméllyé teszi a festőt. Ez még a színábrázolásában is megjelenik: barna, olajzöld és sötét tónusok dominálnak.

20220527_113722af-120429.jpg

Lakner László kiállítása a MODEM-ben (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Lakner László folyamatosan feszegeti a művészet határait, és előszeretettel kísérletezik a különböző formák megújításával. Ehhez olykor saját magát használja modellnek. Nagyításokkal, fotó- és szövegalapú alkotásokkal próbálkozik, sőt Paul Celanre reflektálva a hangot is az alkotás részévé teszi.

„A megakadályozhatatlan létrehozása” – ez a kísérlet tárgya. Lakner művészetében aztán fordulat mutatkozik, miután 1974-ben emigrált Németországba, és a magyarsághoz – pontosabban az „eredőhöz” – csak New York-i tartózkodása idején tér vissza. Akkor az „isa pur es homou vogymuk” sorral kísérletezik az alkotásain.

A MODEM is igyekszik a korszak szövegközpontúságát kiemelni, ezért létrehoztak egy betűfolyosót, amely egyszerre jelképezi az olvashatót és az olvashatatlant.

Nemcsak a különböző alkotók, a közvetlen környezete is hatott Laknerre. Az édesanyja személye inspirálta a tárlat végén kiállított, megfejthetetlen leveleket. Jelenleg a művész a saját identitását veszi górcső alá – az utolsó terem alkotásai is erről szólnak. „Én az univerzumban” – hirdetik a képek, melyek bár látszólag már párhuzamba sem állíthatók az első képként jegyzett Hajógyári hegesztőkkel, azonban a maguk módján mégis megszólítják a látogatókat.

Néhány kép a május 28-án megnyílt tárlatról:

Az Alter Ego május 29. és szeptember 11. között látható a debreceni MODEM-ben. További információ az alábbi oldalon olvasható.

Fejléckép: Alkotások a MODEM Lakner László-kiállításán (fotó: Vass Antónia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Anyámnak meg kellett ígérnie, hogy nem bánik velem csodagyerekként” – olvasson bele Arthur Rubinstein memoárjába

Június 11-én jelent meg az Európa Kiadó gondozásában Arthur Rubinstein Ifjúi éveim című memoárja, amelyben a művész életének a legmélyére leshetünk be, mintha csak társunk volna. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Klasszikus

Vivalditól a Coldplayig – Sturcz Quartet a Benczúr Kertben

A nyári esték varázslatos hangulatával és páratlan ízeivel várja a közönséget június 23-án a Benczúr Ház kertjében a Music & Wine, azaz Zene és bor című rendezvény.
Klasszikus

Vezető karnagyot keres a Magyar Rádió Énekkara

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) nyílt pályázatot hirdetett a Magyar Rádió Énekkara vezető karnagyi pozíciójának betöltésére. A jelentkezés határideje július 30. 
Klasszikus

Jótékonysági koncerttel segítik a székelyföldi árvízkárosultakat

Június 22-én, vasárnap 16 órától Budapesten, a Kálvin téri református templomban jótékonysági koncertet hallhat a közönség. Az eseményre a belépés díjtalan, a helyszíni adományok teljes összegé a székelyföldi árvízkárosultak megsegítésére ajánlják fel.
Színház

Évadot zárt a Budaörsi Latinovits Színház

Több mint 31 ezren voltak kíváncsiak a Budaörsi Latinovits Színház előadásaira. Berzsenyi Bellaagh Ádám az évadzárón elmondta, a színház rendkívül sikeres szezont tudhat maga mögött.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény A vaskapu

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy festőivé rozsdásodott vaskapu történetéről, illetve a hozzá fűződő személyes emlékeiről ír. 
Vizuál hír

Meghirdették az ARC közérzeti pályázatot

A 25. ARC közérzeti pályázat idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat, ismét Újbuda Önkormányzatával együttműködve, a Bikás parkban mutatják be a kiállítást szeptember elejétől. A pályázatok leadási határideje: július 25. 12 óra.
Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.
Vizuál ajánló

5+1 kihagyhatatlan program a Magyar Mozgókép Fesztiválon

Június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban rendezik meg a Moz.Go – Magyar Mozgókép Fesztivált. A vetítések mellett számos különleges kísérőprogram is várja a vendégeket, ezekből választottuk ki azokat, amelyeket szerintünk semmiképp sem érdemes kihagyni.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.