A 2B Galéria kiállításán ezen problémákra reflektál három ország hat képzőművésze. A Ciszjordániát Izraeltől elválasztó fal fölött, egyik oldalról a másikra passzolnak egy focilabdát az éppen ott állomásozó katonák. „Mindannyian egy kis mókára vágyunk" - így hirdeti magát egy izraeli mobilcég, a világsajtót bejárt reklámszpot azonban még inkább felkorbácsolta az indulatokat a palesztinok és az őket támogató szervezetek körében. A térség politikai helyzetét humoros formában bemutatni legalábbis kockázatos vállalkozás.
A Kontroll című tárlat, mely Magyarországon először kiállító művészeket vonultat fel, nem kíván ennyire provokatív lenni, elkerüli viszont a vérontás narratíváját is. Játékos, mégis hatásos ráhangolódásként a francia Laurent Mareschal installációja fogadja a látogatót: a padlóra helyezett, gipszből készült kaktuszfügéken mint törékeny akadályokon óvatosan kell átjutni.
A fotók és mozgóképes alkotások az emlékezetpolitikával, a területrendezéssel és a határvidéken való arab-zsidó együttéléssel kapcsolatos kérdéseket vetnek fel. A fényképeken a helyszínek és a tárgyak beszélnek; az izraeli Simcha Shirman fekete-fehér művein a kopár táj látványát egy-egy katonai létesítmény, pusztuló épület bontja meg. Emberi lenyomatok az ember fizikai jelenléte nélkül: a francia származású Tami Notsani színes fotói ugyanezt a valószínűtlen magányt, élő és élettelen ellentétét ragadják meg, igaz, kevésbé komor hangulatot teremtve.
A kamerával megörökített performanszok teszik igazán szemléletessé/személyessé a Közel-Keleten belül halmozódó konfliktusokat. Ronen Eidelmann izraeli public art művész egy lerombolt arab falu térképét festi fel a tengerparton, máskor egy izraeli rendőrségi terepjáró kétdimenziós másával járja Weimar utcáit. Ezenközben Mareschal fehér porral húzza meg önkényes demarkációs vonalát egy zsidó kolónia és a szomszédos palesztin falu között, s akárcsak az előzőleg teremtett helyzetekben, ezúttal is a szemtanúk heves reakciója az igazi tanulság. Shirman a hétköznapok triviálisnak tűnő jeleneteit huszonnégy órás felvételen rögzíti. Utóbbi mellett László Gergely és Somogyvári Gergely filmje közvetít valamiféle harmóniát, egy mesterséges tó élővilágát bemutatva. A vízgyűjtő érdekessége, hogy egy palesztin falu szennyvizét izraeli területen tisztítja meg, és juttatja el a közeli kibucba.
A galéria kijáratához is a kaktuszfügéken keresztül vezet az út, még egyszer szembesítve bennünket a szabad akarat önkényesen fenntartott határaival.
Kontroll
2B Galéria
Nyitva: augusztus 1-ig