Vizuál

Színművészek tolmácsolásában elevenednek meg a Néprajzi tárgyai

2023.01.11. 12:55
Ajánlom
Hegedűs D. Géza, Kováts Adél, Őze Áron és Pokorny Lia „kalauzolják” a látogatókat az audio idegenvezetéseken, ahol a szakrális afro-brazil amulettől turai menyasszonyi koszorúig, muszlim kendőtől finn varázslódobozig izgalmas tárgyak titkait tárják fel.

A Néprajzi Múzeum Megérkeztünk című tárlatában a legelső, 19. századi gyűjtésektől a legújabb szerzeményekig szerepelnek különleges tárgyak, melyek történetét most neves színművészek tolmácsolásában lehet megismerni. A tárlat az elmúlt másfél évszázad múzeumi munkájának eredményeiről beszél, egyszerre mutatva be egzotikus kultúrák tárgyait és a magyar paraszti kultúra emblematikus emlékeit.

A kiállítás anyagából tizenkét kiemelt tárgy izgalmas történetét hallgathatjuk meg a Néprajzi Múzeum androidra és IOS-re letölthető mobilalkalmazásban.

A művészek színészeten kívüli kalandozásaiban új színfoltot jelentett a szubjektív tárlatvezetésnek is tekinthető feladat. A társművészeti együttműködés inspirálólag hatott a kurátorokra és színészekre egyaránt – a felvételeket termékeny közös gondolkodás előzte meg, melynek eredményeként mindegyik színművész kiválasztotta kedvenc tárgyait. A múzeum különleges kiállítása, mely a sámándobtól a hímzett cifraszűrig, az amur-vidéki halbőr ruháig számos exkluzív tárgyat felvonultat, a négy művész személyes közreműködésének köszönhetően új réteggel gazdagodik.

CLIGETBUDAPEST_PalkoGyorgy_0522_134_print-114820.jpg

A Megérkeztünk című kiállítás részlete a Néprajzi Múzeumban (Fotó/Forrás: Palkó György / Néprajzi Múzeum)

Kováts Adél például olyan hímzett dísztörölközőről mesél, ami különleges helyet foglal el a népi feliratos tárgyak között. A textíliákba öltött feliratok elsősorban a tulajdon jelzésére szolgáltak, a hartai díszkendő egyedisége viszont abban rejlik, hogy feliratát rendkívüli égi és földi jelenségek ihlették. Pokorny Lia többek között például a sopron környéki zsidó bocskor történetét ismerteti, mely a halicá, az elbocsátás szertartásának legfontosabb kelléke, ami után az özvegy szabadon választhat új házastársat. Őze Áron szamurájkardja az Osztrák–Magyar Monarchia császári és királyi főkonzuljától származik Jokohamából, de az ő tolmácsolásában ismerhetők meg indián nyakdíszek és pipafejek is. Hegedűs D. Géza pedig például a történeti Magyarország egyik legjelentősebb búcsújáróhelyének, a felvidéki Sasvárnak a kegyszobráról mesél.

„Ami vonzó a kiállítás anyagában, hogy a néprajzi tematikák egyetemes szinten demonstrálódnak – mondta el Hegedűs D. Géza a Fideliónak.

Ahol a kreatív, praktikus ember a tárgyi világát is szépnek, szerethetőnek akarja látni, és azzá is teszi, mert e tárgyakat használva mintegy meghosszabbodik a személyisége, ezek az eszközök is ő maga.

Ráadásul a kiállítás civilizációs szinten értelmezi a néprajzi kultúrát, s itt a humanitás létformáinak ezerszínű gazdagságával találkozhatunk, benne a mi, Kárpát-medencei hagyományainkkal is.” A teljes interjú itt olvasható:

„Mindig rólunk van szó” – Hegedűs D. Géza a Néprajzi Múzeum kiállításáról

Kapcsolódó

„Mindig rólunk van szó” – Hegedűs D. Géza a Néprajzi Múzeum kiállításáról

Európa egyik legkorszerűbb múzeumépülete, az idén felavatott Néprajzi Múzeum első, időszaki kiállítása a Megérkeztünk című tárlat. A legelső, 19. századi gyűjtésektől a legújabb szerzeményekig Hegedűs D. Géza színművész „kalauzolja” a látogatókat audio idegenvezetés formájában.

A Néprajzi Múzeum appjában az audio guide mellett térkép, jegyvásárlás, kiállításismertető és katalógus funkciók is elérhetők. Az audioguide megvásárolható az etnoshop.hu oldalon is.

Fejléckép: Pokorny Lia (fotó: Horváth Judit / Centrál Színház), Őze Áron (forrás: Rózsavölgyi Szalon), Kováts Adél (forrás: Radnóti Színház), Hegedűs D. Géza (fotó: Dömölky Dániel / Vígszínház)

A szibériai sámándob esete a biciklivel – Az új Néprajzi Múzeumban jártunk

Kapcsolódó

A szibériai sámándob esete a biciklivel – Az új Néprajzi Múzeumban jártunk

Futurisztikus hatást kelt a Liget-projekt részeként megvalósult, nemrég átadott új Néprajzi Múzeum épülete a Városligetben. A díjnyertes létesítmény a kiállítások mellett irodáknak, könyvtárnak, több kávézónak és egy étteremnek is helyt ad, nem beszélve az egyedi design termékeket kínáló Etnoshopról, könyvesboltról vagy közösségi irodáról.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Színház

Elhunyt Forgács Gábor

A színész, humorista és szinkronszínész halálhírét lánya, Győrfi-Forgács Beáta tette közzé a közösségi oldalán. Forgács Gábor hetvenhat éves korában hunyt el november 4-én reggel.
Színház

Györgyi Anna: „Semmi nem szebb és fontosabb annál, ami esendő, emberi”

A Rózsavölgyi Szalon Szívhang című előadásában nyújtott játékáért a Vidor Fesztiválon a legjobb női alakításért járó Colombina-díját nyerte el Györgyi Anna. Az elismerést nemrég vehette át. A Jászai Mari-díjas színművészt a jelenleg futó előadásairól, szinkronos munkásságáról, feladatairól is kérdeztük.
Klasszikus

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.
Színház

Kórusmű tizenhét hangra – újra színpadon A várományos

November 10-én, vasárnap 19 órától ebben az évadban első alkalommal tűzi műsorára az Örkény István Színház az Ascher Tamás által rendezett A várományos című komédiát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.
Vizuál hír

Fődíjat nyert a Kék Pelikan Lipcsében

Csáki László animációs dokumentumfilmjét Németországban, a 67. DOK Leipzig fesztiválon díjazták. A Kék Pelikan valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jóbarátról, akik a kilencvenes években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Placebo-hatás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Placebo együttes énekeséről, Brian Molkóról hozott egy felvételt 2001-ből, és arról ír, miért bánkódhat az, aki kimaradt az analóg korszakból. 
Vizuál hír

Leváltották a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyetteseit

„Új idők, új szelek, új működési rend” – egyebek közt ezzel indokolta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, miért váltak meg Hammerstein Judittól és Virágos Gábortól.
Vizuál hír

A felhők felett két héttel tovább kék az ég – meghosszabbították Gaál Kata kiállítását

Szeptember 13-án nyílt meg a Várfok Galériában Gaál Kata A felhők felett mindig kék az ég című kiállítása, amelynek zárlatára eredetileg október 31-én került volna sor, ám a galéria most bejelentette, hogy a tárlatot két héttel tovább, november 16-ig még látogathatja a közönség.