Az MMA Művészeti Ösztöndíjprogramja egy új, jelentős, közpénzből létrehozott mecenatúra, amelynek most első, 2018 és 2021 közti évfolyamának eredményeit adja közre a Pesti Vigadóban megtekinthető Departure kiállítás, és a tárlatot kísérő művészeti kiadvány.
Az MMA szándéka egyértelmű volt:
támogatást, hátteret és biztonságot kínálni az ösztöndíjasoknak a program három éve során, mely időt célzottan saját munkájuk, alkotói programjuk fejlesztésére fordíthatták.
A pályázatra 20 és 50 év közötti hazai és határon túli, figyelemre méltó alkotók jelentkezhettek. Végül tizenhét alkotóval indulhatott meg a kreatív folyamatokat szakmailag is végigkísérő, párbeszédekkel tarkított folyamat.
Az első évfolyam beszámolói során fokozatosan rajzolódott ki, hogy ezek
az intenzív együttlétek, az ismerkedés, az alkotó folyamatokba való betekintés, a nagyon eltérő kifejezési módok feltárása a művészi megnyilvánulásoknak milyen széles variációsorát tudják felmutatni,
ezáltal összetett alapmatéria teremtődött a későbbi közös munkához. A három év alatt együtt töltött tizenkét nap még a szekcióvezető számára is a művészeti diskurzus vadonatúj, hatékony eszközévé vált. A harmadik beszámoló alatt már szinte tapinthatóvá érett a „véletlenszerűen” összekerült alkotók és a művészettörténész közösségi hálója.
A második évben beütő világjárvány a személyes találkozást kizárta ugyan, de maradt az online tér kínálta kapcsolattartás. 2021 nyarán a már ismét személyes együttlét alkalmával a tizenhét ösztöndíjas összegezhette a féléves bezártság személyére és művészetére vetülő hatásait.
A megismert alkotói utak érdekes művészetlélektani és alkotásszociológiai tapasztalatokat eredményeztek a kiíró számára is az elmúlt három év során. Kirajzolódott, hogy
a folyamatosan működő ösztöndíjprogram a jövőben kiváló forrása lehet akár a művészi alkotás szociológiai, lélektani és filozófia tudományos kutatásainak is.
Bizonyos karakterjegyek, úgy mint a művészet iránti elkötelezettség, a munkaszeretet, az értéktisztelet, a kíváncsiság, a makacsság, az elhivatottság egy olyan közös aurává formálódtak, amely egyúttal a tanulás, az épülés, fejlődés új kereteit is jelentette. Hiszen sem a közbeszédben, sem a valóságban nem létezik művész továbbképzés. Pedig valójában
valami nagyon hasonló működik már a hatvanas évek óta a szellemi élet „civil talaján”, így jöttek létre baráti körök, művésztelepek, szimpozionok.
E jelenség most akadémiai talajt kapott, ami állami támogatással remélhetőleg rendszerré épülhet.
A Vigadóban látható Departure kiállítás nem csupán egy sokszínű, változatos, magas szintű válogatás, hanem érett, kiforrott művészek érdek nélküli, intenzív egymásra figyelését, az ebből eredő elemelkedésüket, közös gazdagodásukat, vagyis egy magasabb, szélesebb szellemi horizontot is sugároz.
Departure - az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2018-2021. évi képzőművészeinek kiállítása
2022. március 18. - 2022. május 08.
Pesti Vigadó
Kurátor: Farkas Ádám professor emeritus, Kossuth-díjas szobrászművész, Az MMA elnökségi tagja
A kiállító művészek:
Balanyi Zoltán, Csomortáni Gál László, Erdélyi Gábor, Erős Apolka, Gálhidy Péter, Bódi Barbara, Incze Mózes, Iski Kocsis Tibor, Kodor Attila, Menasági Péter, Monori Sebestyén, Részegh Botond, Szabó Ábel, Szász Sándor, Verebics Ágnes.
Tárlatvezetések:
A rendezvényen a kiállításra szóló belépőjeggyel és előzetes regisztrációval lehet részt venni.
2022.április 27., 17:00
Részletek itt.
Regisztráció itt.
2022. május 04., 17:00
Részletek itt.
Regisztráció itt.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Csomortáni Gál László: „harmatozzatok, égi magassok...!", vegyes technika, fára, 2021 (részlet) (forrás: Pesti Vigadó)