"A hetvenes években kétkedve fogadták a sorozat ötletét. A filmstúdióban nem gondolták, hogy a csigák és rovarok életéről szóló mese érdekelheti a gyerekeket" - mesélte a figurák kitalálója, Dr. Kertész György hidrobiológus, az ELTE nyugalmazott tanára a Népszabadságnak.
Ő azonban épp azt akarta bemutatni, hogy ezek az állatok egyáltalán nem gusztustalanok, elpusztítandók, hanem részei a természetnek.
A természet szeretete mellett számos apró tanulságot rejtő epizódok a szerző tudomása szerint 47 országba jutottak el. Ennek ellenére mindössze három széria készült el. A negyedik, téltől tavaszig tartó évad több részének a forgatókönyvét is megírta a szerző.
A sorozat sikere után merült fel az ötlet, hogy készüljön a sorozatból egy egész estés rajzjátékfilm is. Ez utóbbit újították fel digitálisan. A filmről fél éven át tartó munkával, kockánként távolították el az egyenetlenségeket, festékhibákat és a színeket is felfrissítették. "A felújítás után szebb lett a film, mint eredeti formájában" - emelte ki Mikulás Ferenc, producer. Elmondta, hogy a restauráláshoz a Nemzeti Kulturális Alap négymillió forintos, a Magyar Nemzeti Bank hatmillió forintos támogatást adott.
Annak idején az egész estés változatnak több mint egymillió nézője volt, és amikor megnéztem a filmet, úgy tapasztaltam, hogy nem elavult és érdemes újranézni.
Annál is inkább, mert az élő víz védelméről is szól a film, és az ma is fontos, hogy odafigyeljünk a természetes vízállományunkra" - mondta el Mikulás Ferenc, aki a film készítésében már a kezdetektől részt vett.
A producer felidézte, hogy a történetet 43 évvel ezelőtt a Magyar Televízió rendelte meg és a Pannónia Filmstúdióban készült el az első rész. Egy német forgalmazó úgy vélte, hogy nem lesz eladható a film a figurák miatt, de a producer felvállalta a sorozat készítését a kecskeméti stúdióban, hiszen úgy gondolta, a szereplők külsejük helyett belső tulajdonságaik révén válnak igazán szimpatikus és szerethető karakterekké.
Böszörményi Gábor, a filmet forgalmazó Mozinet Kulturális Szolgáltató Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a felújított mese 2019 tavaszán kerül az országos mozihálózatba, és a vetítésekhez kapcsolódva számos ismeretterjesztő előadással, valamint az élővizek világát bemutató programmal készülnek majd a víz világnapja jegyében.