Csak ennyit kellene írnunk, ha hűek akarnánk lenni a kiállítás címéül választott, írásbeli kommunikációnk formájához. De a Postamúzeum kiállítása ennél jóval többre vállalkozik!
Az 1928-ban bevezetett és még ma is meglévő küldeménytípust nemcsak postai vonatkozásában, hanem művészettörténeti, sőt társadalmi összefüggéseiben is bemutatják. A fogalmat nem ismerő ifjúság fölfedezheti benne az általa használt sms-sel való párhuzamot, a dísztávirattal személyes kapcsolatba került generációk számára nosztalgiázásra ad lehetőséget a mintegy 130 féle alkotás közötti virtuális lapozgatás.
Ám valószínűleg sokak számára új információ lesz e postai szolgáltatás és a TBC, mint népbetegség közötti kapcsolat.
A tárlat egyik fő célja rávilágítani, hogy egykor e grafikák, festményreprodukciók, karikatúrák, selyemre nyomott rézkarcok, fotók változatossága, nagy- és még nagyobb nevű művészek (Benczúr Gyula, Munkácsy Mihály, Hollósy Simon, Gönczi-Gebhardt Tibor, Reich Károly) alkotásai hogyan alakították a lakosság ízlését, szépérzékét, művészeti vagy politikai világnézetét. A kiállításban a magyar dísztáviratlapok gyűjteményét 23 ország több száz lapjából válogatott ízelítő, távírógépek és a postai kézbesítés tárgyi emlékei teszik teljessé.
A művészi alkotásokon keresztül a szervezők kapcsolatot hoznak létre a Szépművészeti Múzeum – Nemzeti Galéria kiállításával, kölcsönösen inspirálva a látogatókat a másik múzeum felkeresésére is.
Október 10-én, a megnyitón örömmel várják az érdeklődők dísztáviratait és a hozzájuk kapcsolódó történeteiket is.
A 2019. április 30-ig nyitva tartó kiállításhoz kapcsolódó programokról a Postamúzeum honlapján keresztül adnak a későbbiekben részletes tájékoztatást.
Postamúzeum (1068 Budapest, Benczúr utca 27.)
Támogatott tartalom.