Végigjárva a régiónk vezető művészeti vásáraként számon tartott Art Market Budapest és fotóművészeti szekciója, az Art Photo Budapest kiállítótereit, az a benyomásunk alakult ki, hogy idén kifejezetten erős festészeti anyaggal érkeztek a galériák. Feltűnően nagy arányban láthatjuk kortárs festőművészek munkáit, a fotó szekcióban is a színes, plakát- sőt festményszerű alkotások kerültek túlsúlyba, mintegy megkérdőjelezve a festmények és a fotografikus képek működési módjait. Jó példa erre a vásár egyik sztárja, Oleg Kulik látványos, a Velencei Biennálét is megjárt fotósorozata, amelyet a Léna & Roselli Galéria mutat be, vagy a fiatal művészeket bemutató Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ művésze, Krystyna Bilak Komplement című fotósorozata, amellyel elnyerte 2019-es Budapest Portfolio Review díjat.
Ledényi Attila, az Art Market Budapest alapító-igazgatója szerint nehéz tetten érni, hogy ez a tendencia minek köszönhető, hiszen a bemutatott anyag a kiállítók szándékát tükrözi, de optimistán azt gondolja, hogy részben azzal lehet összefüggésben, hogy a galériák egyre inkább kereskedelmi platformként látják a vásárt, és olyan művészeti anyagot hoznak, ami könnyen értékesíthető:
Kereskedelmi szempontból érezhetően elkezdett működni a vásár.
A budapesti vásáron a nemzetközi művészeti színtér olyan nagy központjai is képviseltetik magukat, mint London, New York, Milánó, Párizs, Berlin, Bécs, Moszkva és Madrid. A száznál is több kereskedelmi galéria kínálatából szubjektív ajánlónkba öt művész alkotását választottuk be.
Változó hierarchiák
Az Art Market Budapest idei díszvendége Oroszország, ahonnan mintegy ötven művész alkotásai érkeztek a vásárra, a legfontosabb galériák és intézmények mellett eljöttek friss szereplők is. A pop/off/art például a moszkvai színtér egyik vezető galériája, de kiállít a Rosphoto állami orosz fotómúzeum, és olyan fiatal galériák is, mint a moszkvai fabula vagy a szentpétervári Alvitr Galéria, amely a részben Magyarországon élő Irina Drozd munkáiból mutat be solo show-t a vásáron.
Irina Drozd Pain in the Back című, több festményből és műtárgyból álló installációja a vidéki és a nagyvárosi életmód változó hierarchiáját és az öngyógyítás lehetőségét állítja középpontba. A művész az év felét Magyarországon, Zala megyében tölti, a saját házában fest, az ott megismert kultúrát, szokásokat, autentikus tárgyakat építi bele alkotásaiba. Misztikummal, természeti élményekkel dolgozó festményei személyes történeteket mutatnak be:
Bizonyos értelemben olyan, mintha a saját házamat hoztam volna ide, ugyanilyen asztalom van és ugyanilyen színű a hálószobám egyik fala
– árulta el képeiről és az installációról. A művész nagyméretű festményeit 7.000 euróért kínálja a galéria.
Gazdag válogatással mutatkozik be a pop/off/art, Moszkva és az orosz kortárs művészeti piac egyik vezető és legjelentősebb művészeti galériája, amelyet Sergej Popov műkritikus alapított 2004-ben. Elismert és feltörekvő orosz és kelet-európai művészeket képviselnek, köztük Ivan Plusch-t, akinek október 3-án nyílik kiállítása a Kiscelli Múzeumban. A feltörekvő művészgeneráció kimagasló alakja, a több díjjal is elismert fiatal orosz festőművész munkái megtalálhatók a legnagyobb orosz múzeumokban és magángyűjteményekben. A 8 vörös labda (8 red balls.) című képét mutatjuk meg, amely 12.000 euróért vásárolható meg.
Szétbomló formák, sűrűn szövött tér
Az egyik legnagyobb alapterületű és leggazdagabb standdal jelentkezik idén is a Várfok Galéria, amely már hosszú ideje megkerülhetetlen résztvevője az Art Market Budapestnek. Mások mellett Czigány Ákos, Lucien és Rodolf Hervé, El Kazovszkij, Korniss Péter, Françoise Gilot és Rozsda Endre műveit mutatják be. Kínálatukból Rozsda Endre kiemelt fontosságú képét, az Örvényt választottuk, a művész úgynevezett kaleidoszkópos periódusának egyetlen elérhető darabját. Kovács Krisztina galériavezető elmondása szerint
ebből a korszakból már az összes kép magángyűjteményben vagy múzeumban van.
Több mint húsz éve képviselik a művészt, az Örvény is járt náluk korábban, nemrég egy franciaországi árverésen bukkantak rá és bár nem szokásuk, visszavásárolták. A festmény viszonylag nagy mérete miatt is különlegességnek számít, nem beszélve arról, hogy Rozsda Endre első magyarországi átfogó tárlatán, 1998-ban a Műcsarnokban is szerepelt. A képet 90.000 euróért lehet megvásárolni.
Légies könnyedség
Tavaly alakult a modern és kortárs kerámiára és szobrászművészetre szakosodott Zsdrál Design & Art Galéria Pécsett, amely többnyire pécsi kötődésű művészeket képvisel. Először vesznek részt az Art Market Budapesten, ők mutatják be Füzesi Zsuzsa, Svájcban élő kerámiaművész lenyűgöző kollekcióját is, amely közül a Cloud (Felhő) című alkotást emeljük ki. A dupla falú, héjas szerkezettel szintenként felépített felhőt szimbolizáló tárgy máztalan porcelánból készült közel három hónapon át – tudtuk meg a galéria vezetőjétől, Zsdrál Márkótól, aki a művész többi, tervezett deformációval létrejövő munkáira is felhívta a figyelmünket. A hazai, és nemzetközi szinten komolyan elismert, Bázelben élő keramikusművész alkotása közel egy éven át a genfi Ariana Múzeumban volt kiállítva, itt a vásáron 450.000 forintért vásárolható meg.
Érzékeny fotográfia
Kevesen tudnak arról, hogy az ünnepelt tenor, karmester és zeneszerző, José Cura különleges fotográfiai tehetséggel is bír. Budapesten mutatkoznak be először nemzetközi művészeti vásáron fotói az Art Photo Budapest előterében, a We Love Artists programban. Makláry Lilla, a We Love Artists vezetője elmondta, hogy az argentin nagykövetségen ismerkedtek meg a művésszel, akit felkértek a vásáron való részvételre. „A fotográfia 45 éve a szenvedélyem, az első fényképezőgépemet még édesanyámtól kaptam, az öreg Kodak még ma is megvan és tökéletesen működik.
Pályafutásom elején nem gondoltam volna, hogy a fotográfia válik majd az új szerepeimre való felkészülés egyik legkedvesebb eszközévé
– olvasható José Cura bemutatkozó soraiban, akinek színészi mesterségbeli titkai összekötődnek a fotográfus részletek iránt kialakított pontos figyelmével. Gyönyörű fekete-fehér képeinek főszereplői ismeretlen emberek, természetes fényben rögzített nagyvárosi pillanatok, amelyek ugyanolyon érzékenységről tanúskodnak, mint fellépései. Képei 1.500 és 2.200 euró között mozognak.
A CAFe Budapest részeként megrendezett Art Market Budapest október 6-án este 7 óráig várja a látogatókat a Millenáris B, C és D épületeiben. Idén az Art Market első, csütörtöki napja ingyenes a nagyközönség számára.
Fejléckép: Montenegró standja az Art Market Budapesten (fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)