A pályázatra a kiírók olyan tervek benyújtását várják, amelyek kötődnek a világkiállítás és Magyarország által választott specifikus témákhoz, tükrözve a magyar tradíciót és kultúrát, illetve amelyek alapul szolgálhatnak a pavilon végleges terveinek elkészítéséhez - olvasható a Kormányzati Információs Központ közleményében.
A zsűri a 15 legjobb pályaművet nyilvános szavazásra bocsátja, a munkákat legkésőbb 2013. december 23-án az ötletpályázat készülő weboldalán teszi közzé. A zsűri ezt követően a szavazatok figyelembevételével hozza meg döntését a legjobb 3 pályázatról. Az eredményhirdetés időpontja: 2014. január 15. Az első díj négymillió, a második kétmillió, a harmadik díj egymillió forint pénzjutalomban részesül.
A magyar pavilonnal kapcsolatban elvárás, hogy természetes, fényáteresztő és a magyar innovációt is megjelenítő anyagokból épüljön fel, emellett lebontása, szállítása és ismételt felépítése is könnyen kivitelezhető legyen. Az épületen belül az irodai és vendéglátói célokat szolgáló területek mellett kisebb színház- és konferenciaterem kialakítását is tervezik - áll a közleményben.
A pályázatra december 16-ig bárki benyújthatja munkáját. A terveket zsűri bírálja el, az ötletpályázati testület elnöke Szőcs Géza, tagjai Bugár-Mészáros Károly építészmérnök, építészettörténész, a Magyar Építészeti Múzeum korábbi igazgatója, Csízy László építészmérnök, az Odooproject képviselője, Guttmann Szabolcs építészmérnök, volt nagyszebeni főépítész, Kálmán Ernő építészmérnök, az International Union of Architects képviselője, a Magyar Építőművészek Szövetségének volt elnöke, Mőcsényi Mihály Sir Geoffrey Jellicoe-díjas tájépítész, valamint Szegő György, a Régi-Új Magyar Építőművészet folyóirat főszerkesztője.
A közlemény szerint a pavilont Milánó után Magyarországon is felállítják, utóhasznosításának célja Magyarország természeti és kreatív értékeinek, valamint kulturális örökségének bemutatása. Olaszország "Táplálni a világot, energiát adni az életnek" mottóval rendezi meg a következő világkiállítást 2015. május 1. és október 31. között. Szőcs Géza és Giuseppe Sala kormánybiztosok június 13-án írták alá a Magyarország részvételéről szóló megállapodást. Magyarország az 1910 négyzetméteres saját telkén legfeljebb 960 négyzetméteres alapterületen építi fel pavilonját.
A világkiállítás fő témája az egészség, a környezet és a fenntartható fejlődés. Ehhez kapcsolódóan az esemény szervezői a tradíció, a kreativitás és az innováció élelmiszeriparban történő megjelenítését tűzték ki célul.