Vizuál

Tévéképernyőn látható Szikora János új filmje

2021.10.06. 14:40
Ajánlom
Az Ítélet és kegyelem, melyet júliusban már bemutattak a csákberényi közönségnek, október 6-án látható a Duna TV-n.

Nem először nyúl Sobor Antal regényéhez Szikora János, a Perelj, Uram! ugyanis színpadi adaptációként már látható volt a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. Az alkotók a színházi bemutató után döntöttek úgy, hogy a történetet az események eredeti helyszínén, Csákberényben filmre viszik.

Az alkotás operatőre, Jancsó Nyika régi alkotótársként érkezett Szikora János mellé, és jó szívvel emlékszik vissza a forgatásra.

„Lementünk párszor Csákberénybe, jó párszor találkoztunk, de ez olyan dolog, hogy az ember tervezgethet mindenfélét, végül minden a helyszínen dől el. Ráadásul ez egy klasszikus dráma, a színdarab feldolgozása” – emlékezett vissza a kezdetekre az operatőr.

„Őrült kevés pénzből készült, novemberben és december elején kellett nyarat forgatni, ami eleve nonszensz, de végül egész jól sikerült. Mázlink volt az idővel, és szerencsénk volt, hogy egy falu egész lakosságával lehetett gazdálkodni.”

A tévéjáték a ’48-as szabadságharc leverésének időszakát idézi fel, és megtörtént események mentén mutatja be, ahogy a Fejér megyei Csákberény lakosságát elsőként éri el Haynau lelki terrorja. A falu szellemi vezetőit, a református lelkészt és a katolikus plébánost egy „ős-koncepciós” perben elítélik és nyilvánosan kivégzik. Ennek az áldozatvállalásnak állít emléket a 70 perces film.

Az Ítélet és kegyelem október 6-án 21:25-kor látható a Duna TV-n.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: jelenet a filmből (forrás: Vörösmarty Színház)

Bemutatták Szikora János új filmjét

Kapcsolódó

Bemutatták Szikora János új filmjét

Az Ítélet és kegyelem című alkotás Sobor Antal Perelj, Uram! című regénye, illetve annak színpadi változata alapján készült, díszbemutatójára pedig a forgatás helyszínén, Csákberényben került sor július 12-én.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.