A festő – poéta. Tichy Gyula, a magyar szimbolizmus mestere címmel nyílt kiállítás november 25-én a Magyar Nemzeti Galériában (MNG). Az alkotó a századelő egyik legkülönösebb életművét hozta létre rövid pályája során:
művészete hol kifinomultan dekoratív, hol hátborzongató, mindig talányos, elgondolkodtató, nehezen felfejthető
– így jellemezte az 1920-ban, mindössze 41 évesen elhunyt festőt Vigh Annamária a megnyitón. Az MNG főigazgató-helyettese hozzátette, Tichy Gyula a képzőművészet mellett intenzíven érdeklődött a tudományok és az irodalom iránt is, szépen induló karrierjét azonban megtörte folyton kiújuló, súlyos betegsége.
Kitért rá, a művésznek életében mindössze egyetlen kiállítása nyílt meg öccsével, Kálmánnal közösen, majd az MNG 1979-ben szintén közös tárlaton mutatta be a testvérek művészetét. Egy nagylelkű magángyűjtő adománya szolgáltatott most alkalmat arra, hogy Tichy Gyula munkáiból megnyílhasson az első tárlat – jegyezte meg.
A kiállítás mintegy 80 festmény, metszetet és grafikát vonultat fel. A kurátor, Földi Eszter azt mondta,
Tichy művészetét az angol és bécsi szecessziós mesterek, Beardsley, Walter Crane és Klimt művei inspirálták,
mégis a gépészmérnöki karon kezdte meg tanulmányait, amelyeket úgyszintén betegsége szakított félbe.
Mint mondta, gyakori ágyhoz kötöttsége miatt fordult a történelmi festészet helyett a grafika felé, először fa-, majd linóleummetszeteket alkotva. Haldokló tavasz című lapja 1909-ben a Műcsarnok csoportos kiállításán aratott komoly sikert, és ebben az évben jelent meg Egy tusos üveg naplója címmel grafikai albuma is.
Tichy a következő években felhagyott a metszéssel egyre inkább a tollrajzok felé fordulva, melyeket talán készülő tudományos-fantasztikus regényéhez szánt illusztrációkként.
A világháború kitörése igen rosszul érintette lelkileg a sokat betegeskedő alkotót,
akinek Jóslat című, utolsó rajzciklusa egyfajta, a háború kedvező lezárásáról szóló, tudományos-fantasztikus gondolatkísérlet – mondta el Földes Eszter.
A tárlatot eredetileg Tichy Gyula halálának centenáriumára időzítették, ám a koronavírus-járvány miatt csak most tudták bemutatni. A kiállítás 2023. március 5-ig látogatható az MNG-ben.
További részletek a Magyar Nemzeti Galéria oldalán.
Fejléckép: Tichy Gyula: Endre királyfi Bizáncban (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Galéria)