Vizuál

Több mint hat évtizedes hiányt pótol a Foton Galéria 

2021.06.29. 09:15
Ajánlom
Hétfőn megnyílt a Magyar Fotóművészek Szövetségének kiállítóhelye a Foton Galéria a belvárosban, amelynek első, Szinopszis című tárlata július 24-ig látható.

A Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSz) több mint hat évtizedes hiányt pótol azáltal, hogy a belvárosi Képíró utca 6. szám alatt megnyitotta saját kiállítóhelyét. A szakmai műhely a párbeszéd fontosságára helyezi a hangsúlyt a különböző nemzedékek és műfajok között.

A Foton Galéria első, Szinopszis című kiállítása a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) első évtizedéből válogat olyan műveket, amelyek alkotói nem csupán a stúdió első korosztályának tagjai voltak, hanem mára a szövetség többszörösen kitüntetett művészei is.

A Magyar Fotóművészek Szövetsége a legjelentősebb fotográfiai egyesület Magyarországon 1956 óta. A több mint háromszáz tagot számláló Magyar Fotóművészek Szövetségben a hazai fotóművészet kiemelkedő képviselői foglalnak helyet. A Szövetség 1977-ben megalapította és jelenleg is működteti a Fiatalok Fotóművészeti Stúdióját, mely alkotócsoport a fiatal magyar fotográfusok legfontosabb szakmai szervezete. Az MFSz célja a kortárs fotóművészeti alkotó tevékenység kibontakoztatása és támogatása, a tagok szakmai fejlődésének segítése. Alapításától fogva elkötelezett a magyar fotográfia, a nemzetközi hírű magyar fotóművészet eszmei és művészi színvonalának őrzése, a fotóművészek magasrendű alkotásainak minél szélesebb körben való megismertetése mellett.

SzerencsesJanos_Medence1-3sorozatreszlet_-172829.jpg

Szerencsés János: Medence (Fotó/Forrás: Foton Galéria)

A galéria falain egyaránt bemutatkoznak a pályájuk elején járó és a már jelentős életművel rendelkező fotóművészek, a fotográfus szakma különböző területein dolgozó alkotók és a fénykép médiumát használó képzőművészek is. A Foton Galéria egyszerre szellemi műhely és közösségi kulturális színtér, így a kiállításokat folyamatos programok kíséri. A kiállítóterében műhelymunkák, szakmai előadások, valamint kerekasztal-beszélgetések zajlanak.

A kiállítások között helyet kapnak egyéni tárlatok, tematikus csoportos kiállítások, együttműködésen alapuló projektek, vásárok, pályázati kiállítások és a Szövetség által szervezett művészeti fesztivál, a Fotóhónap eseményei is. A Foton Galéria minden programja ingyenesen látogatható.

KerekesGabor_Majus1_Budapest_1984-172830.jpg

Kerekes Gábor: Május 1. Budapest, 1984. (Fotó/Forrás: Foton Galéria)

A galéria első, Szinopszis című csoportos kiállítás alkotói az 1980-as években experimentális-, szocio- és dokumentarista fotóikkal örökítették meg az avantgárd korszellem lenyomatait. A tárlaton kiállító alkotók napjainkra a magyar kortárs fotóművészet meghatározói egyéniségei: Apáti-Tóth Sándor, Balla András, Bánkuti András, Benkő Imre, Fejér Gábor, Horváth Péter, Jokesz Antal, Kanyó Ferenc, Kerekes Gábor, Stalter György, Szerencsés János, Tasnádi László, Tímár Péter, Tóth György, Urbán Tamás, Vécsy Attila, Vékás Magdolna. A tárlat kurátorai Baki Péter és Balogh Viktória voltak.

 

Fejléckép: Horváth Péter: 1977, Tahitótfalu / Fotó: Foton Galéria

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.