A kezdeményezés Mosonyi Éva tojásíró népi iparművész ötlete nyomán indult el, aki megkereste a Zsolnay Örökségkezelőt, valamint felhívást intézett az érdeklődők felé, hogy küldjék el saját kezűleg készített hímes tojásaik fotóját.
Összesen kilenc országból érkeztek alkotások: Magyarország mellett Ausztriából, Németországból, Romániából, Svédországból, Szerbiából, Szlovákiából, Szlovéniából és Ukrajnából.
A tárlaton minden korosztály képviselteti magát, a legidősebb tojásfestő 91, míg a legfiatalabb 3,5 éves.
A jelentkezők között voltak osztályok és települési közösségek, de hivatásos mesterek és tanítványaik is elküldték munkájukat. A legtöbb tojás – 225 – hagyományos festési módszerrel íródott, míg a többi szabadon választott díszítési technikával készült.
„A pandémia időszakában a négy fal közé kényszerült magánembereket, családokat, közösségeket szólítottuk meg, hogy készítsék el idén is saját hímes tojásaikat. A cél az volt, hogy a kézműves tevékenységben találják meg az alkotás és a társas együttlét örömét, s lélekben is készüljenek a húsvéti ünnepre. Az elkészült hímes tojásokat vegyék kézbe és fotózzák le, ezzel is jelezve a kéz alkotó erejét” – mondta el a kezdeményezésről Mosonyi Éva, kiemelve, hogy a járványhelyzetben különösen fontos a közösség összetartása.
A fotókiállítás a Zsolnay Kulturális Negyed Pirogránit udvarán személyesen is megtekinthető az E78-as épület üvegablakain keresztül. Akinek pedig nem lenne lehetősége Pécsre látogatni, a Zsolnay Kulturális Negyed honlapján, valamint a tárlat Facebook-oldalán virtuálisan is megnézheti a tojásokat.
Fejléckép: Simon Katalin munkája (fotó: Simon Katalin / Nemzetünk Hímes Tojásai Facebook-oldal)