Átadták a XXX. Magyar Sajtófotó Pályázat díjait március 23-án a Magyar Nemzeti Múzeumban. Korniss Péter nyitóbeszéde után még többen szólaltak fel az ünnepélyes megnyitón - szó esett például a magyar fotográfia sikertörténetről, a harminc év fotóin végigkövethető kis magyar történelemről és a fotósok nehezebb körülményeiről is, Galkó Balázs színművész pedig egy József Attila-verset szavalt el.
Forrás:
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége által meghirdetett pályázatra idén 3 kategóriában 307 szerző 8848 képet küldött be. Az abszolút nyertes Hajdú D. András, az [origo] fotóriportere lett, aki a nagydíjat és a legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjat is elnyerte a West Balkánban történt tragédiáról készített fotósorozatáért. Hajdú az André Kertész-nagydíjat is átvehette, ezt A nagybányai Bejrút című képriportjáért, az Elég volt! című képe a Hír-eseményfotó kategória első helyezettje lett, a Tűz van babám képriportért pedig a Művészet sorozat kategória második díját kapta meg.
A Művészet egyedi fotó kategória első díját Kecskeméti Dávid szabadúszó fotós nyerte el a szintén az MNM-ben bemutatott André Kertész retrospektíven készült képével. A Budapest Fotográfia Ösztöndíjat Móricz Simon, a Népszabadság fotóriportere kapta a pályázaton való sikeres szereplése alapján (Arckeresés című képe kapta a Bulvár, humor kategória harmadik díját); a legjobb hírképért járó Escher Károly-különdíjban Beliczay László, az MTI fotóriportere részesült a Felmentő ítélet című fotójáért (a Sport kategória megosztott második díja mellett a Dávid és Góliát című sorozatért).
Forrás:
A vidéken dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter díját Komka Péter, az MTI külső munkatársa kapta (az Emberábrázolás-portré kategória első díját nyerte el Szemben című képéért); a harminc év alatti, legjobb teljesítményt nyújtó elismerést pedig Pályi Zsófia, az [origo] fotóriportere kapta (átvehette még a Természet és tudomány sorozat kategória első díját az Illegális aranyásók című képriportjáért, az Ember-ábrázolás portré sorozat kategória második díját az Átlag magyar című sorozatért és a Művészet sorozat kategória harmadik díját a Nyugdíjas Ki mit tud? Hévízen című riportért).
Forrás:
Az öttagú zsűri elnöke Tony Hicks, az AP európai és afrikai fotószerkesztője; külföldi tagjai Marán Pauer publicista és fotótörténész; Radu Sigheti, a Reuters romániai vezető fotóriportere; magyar tagjai Szalmás Péter, a Népszava képszerkesztője és Virágvölgyi István, az MTI fotószerkesztőségének vezetője voltak. A további díjazottakról és a februárban kihirdetett World Press Photo eredményeiről itt olvashatnak.