A Trianon tárgyi emlékei internetes adatbázis a Nemzeti Összetartozás Évének kiemelt programjaként a történeti eseményt és annak elhúzódó hatásait a muzeológia eszközeivel mutatja be. Nem az események kronológiája áll a középpontjában, hanem a történések, következmények, a trauma és az emlékezet múzeumokban fennmaradt, tárgyiasult lenyomata. Ennek egyaránt részét képezik a béketárgyalások, személyek relikviái és a hétköznapi élet használati tárgyai.
A korszerű muzeológia a személyes történetek és tárgyak virtuális összegyűjtésével valamint értelmezésével és elemzésével hozzájárulhat a trianoni trauma új szempontokat alkalmazó feldolgozásához.
Az elkészült adatbázisnak köszönhetően a hivatalos emlékezés tárgyai és formái mellett hangsúlyosan szerepelhetnek a privát emlékezés tárgyai is. A trianoni béke a történelemhez és a társadalomismeret tantárgyakhoz is kapcsolódik, ezért fontos, hogy az adatbázis tanulmányi célra is alkalmazhatóan, közvetlenül kapcsolódik a tananyaghoz, segítve annak megértését.
Jelenleg 330 tárgy, dokumentum és fénykép található az online gyűjteményben, amely szabadon bővíthető és kiegészíthető.
„Meggyőződésem, hogy az adatbázist összefogással létrehozó múzeumok társadalmi szempontból értékes és fontos küldetést teljesítettek munkájukkal” – mondja Kemecsi Lajos főigazgató.
A gyűjtemény március 5-től, a Néprajzi Múzeum Napjától elérhető. Az emléknap Xántus János 1872. március 5-i igazgatóőrré történő kinevezését idézi fel. Xántus ázsiai expedíciója során gyűjtött hatalmas etnológiai gyűjteményéből hozta létre a Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztályát, amellyel lefektette a későbbi Néprajzi Múzeum alapjait.