
MŰVÉSZETI HÁLÓ, 2018 THE ART NETWORK, 2018 A.-L. Barabási, S.P. Fraiberger, A. Grishchenko, M. Resch, C. Riedl, R. Sinatra: A Művészeti háló, a Science 2018. november 16-i száma „Quantifying Reputation and Success in Art” című cikkéből The Art Network, by A.-L. Barabási, S.P. Fraiberger, A. Grishchenko, M. Resch, C. Riedl, and R. Sinatra, created for “Quantifying Reputation and Success in Art,” Science (November 16, 2018) (Fotó/Forrás: Ludwig Múzeum)
Ahogy a nemzetközi kortárs művészeti színtérre, úgy a Ludwig Múzeum kiállításaira is egyre inkább jellemző az elmúlt években a határok kitolása, megnyitása. A múzeum már nem csupán egy olyan tér, ahol csendben, passzív befogadóként szemlélik a látogatók a műveket, hanem aktív résztvevőjévé válnak a kiállításoknak. A múzeum mára egy élő közösségi térré változott, ahol a képzőművészet nem csupán a társművészetekkel találkozik, hanem teret kap a természet, a gasztronómia és a tudomány is. Ezt figyelembe véve a Ludwig Múzeum 2020-as kiállításainak fókuszába a tudomány került, ahogy azt az év elején megnyílt The Dead Web – The End és Waliczky Tamás: Képzelt kamerák című kiállítás is mutatta.
Ebbe a tematikába illeszkedik a hálózatkutatás tudományát bemutató új kiállítás is.
A Ludwig Múzeum kiállításán feltárul előttünk a hálózatkutatás és a hálózati vizualizáció világa, amely az elmúlt évek legígéretesebb tudományos eszköze a kulturális, társadalmi, illetve a művészeti világ vizsgálatának. Gazdag anyagot láthatunk a kortárs művészet egész világot átszövő hálózatáról, ugyanakkor nem csupán ilyen módon kapcsolódik a művészethez a kiállítás.
Számos egyéb témával találkozhatunk a tárlaton, amelyek mind látványos hálózatok formájában jelennek meg előttünk, az adatszobroktól a 3D-s vetítéseken, kerámia szobrokon, világító modelleken, szobaméretű hálózatképeken át a virtuális valóságig. Barabási Albert-László és a BarabásiLab 25 évnyi kutatása válik láthatóvá a látogatók számára, amelyet megismerve fény derül a láthatatlan összefüggésekre, kapcsolódási pontokra, és bármi legyen is a hálózatok témája, a befogadásra váró információ végtelen, a látvány pedig lélegzetelállító lesz.
Fejléckép: KOZMIKUS HÁLÓ, 2016 THE COSMIC WEB, 2016 K. Albrecht, A.-L. Barabási, B. C. Coutinho, A. Dey, L. Hernquist, P. Torrey, M. Vogelsberger: A kozmikus háló,„The Network Behind the Cosmic Web” című cikkből (arxiv.org, 2016. április 12.) The Cosmic Web, by K. Albrecht, A.-L. Barabási, B. C. Coutinho, A. Dey, L. Hernquist, P. Torrey, and M. Vogelsberger, as published in “The Network Behind the Cosmic Web,” arxiv.org (April 12, 2016), forrás: Ludwig Múzeum
Támogatott tartalom.