A Holdra szállás 50. évfordulója alkalmából két budapesti kiállításra is ellátogathatnak az űr szerelmesei. Az óbudai Vasarely Múzeumban a Holdmúzeum 1969. Művészet és világűr című kiállítás szeptember 22-ig látogatható, míg a szomszédos Esernyősben augusztus 31-ig tart nyitva a Holdraszállás 50 nevű tárlat.
Azt azonban talán kevesebben tudják, hogy magán a Holdon is áll egy műalkotás. A szovjet műszerektől a golflabdákig közel 800 emberalkotta tárgy került a mellékbolygó felszínére, de mindössze egyetlen akad azonban közülük, amelyet művészi indíttatásból hagytak ott. 1971-ben az Apollo 15 legénysége helyezte el az Elesett űrhajósok emlékművét, amellyel azokra a kollégáikra emlékeztek, akik a életüket vesztették az űrprogramban.
"Az Apollo 15 volt a negyedik misszió, amely leszállt a Hold felszínére. David Scott és James Irwin asztronauták pedig egy
emlékművet állítottak a holdfelszínen, hogy ezzel tisztelegjenek azoknak a hősies amerikai és szovjet férfiaknak az emléke előtt, akik kockáztatták az életüket a az űrprogramban és nem tértek vissza a küldetésről"
- írja Artifacts of Flight című könyvében Carolyn Russo, a NASA művészeti kurátora. Az alig több mint nyolc centiméteres, az űrkorszak dizájnjában készült figura a belga művész, Paul Van Hoeydonck munkája. "Az űrhajón kívül végzendő feladataik harmadik turnusában, utolsó mozzanatként 1971. augusztus 2-án az elesett asztronautát ábrázoló szobrot helyeztek el a holdi porban a Hadley-Appenninek leszállóhelynél."
Az emlékműállítás ceremónia nélkül történt, a nyilvánosság is csupán közel egy évvel később, az Apollo 16 indulásakor szerzett tudomást róla.
Az apró figura a holdporba ásott, nyitott sírban fekszik egy tábla mellett, amelyen 14 név szerepel: amerikai és szovjet űrhajósok egyaránt.
Három asztronauta neve azonban hiányzik a felsorolásból: két szovjet űrhajósé, akiknek halálát eltitkolta a szovjet űrprogram és Robert Henry Lawrence Jr.-é, aki az első afroamerikai asztronauta volt és kiképzés közben hunyt el egy repülőgép-szerencsétlenségben 1967-ben.
A szobrot könnyűre tervezték, hogy szállítható legyen, de szívósra, hogy a helyén maradjon. Alumíniumból készült, amely ellenáll a Holdon tapasztalható szélsőséges hőmérséklet-ingadozásoknak, illetve nem tesz benne kárt a felületeket koptató por sem. Ennek köszönhetően a figura jelenleg is sértetlen. A művész a szobor egy másolatát a washingtoni National Air and Space Museumnak ajándékozta 1972-ben.
(via Atlas Obscura)