Vizuál

Tudtad, hogy van egy szobor a Holdon?

2019.07.26. 09:05
Ajánlom
Az űrszemét, alkatrészdarabkák és hasonlók mellett egy művészeti alkotást is hátrahagytak az asztronauták még 1971-ben.

A Holdra szállás 50. évfordulója alkalmából két budapesti kiállításra is ellátogathatnak az űr szerelmesei. Az óbudai Vasarely Múzeumban a Holdmúzeum 1969. Művészet és világűr című kiállítás szeptember 22-ig látogatható, míg a szomszédos Esernyősben augusztus 31-ig tart nyitva a Holdraszállás 50 nevű tárlat.

Azt azonban talán kevesebben tudják, hogy magán a Holdon is áll egy műalkotás. A szovjet műszerektől a golflabdákig közel 800 emberalkotta tárgy került a mellékbolygó felszínére, de mindössze egyetlen akad azonban közülük, amelyet művészi indíttatásból hagytak ott. 1971-ben az Apollo 15 legénysége helyezte el az Elesett űrhajósok emlékművét, amellyel azokra a kollégáikra emlékeztek, akik a életüket vesztették az űrprogramban.  

"Az Apollo 15 volt a negyedik misszió, amely leszállt a Hold felszínére. David Scott és James Irwin asztronauták pedig egy

emlékművet állítottak a holdfelszínen, hogy ezzel tisztelegjenek azoknak a hősies amerikai és szovjet férfiaknak az emléke előtt, akik kockáztatták az életüket a az űrprogramban és nem tértek vissza a küldetésről"

- írja Artifacts of Flight című könyvében Carolyn Russo, a NASA művészeti kurátora. Az alig több mint nyolc centiméteres, az űrkorszak dizájnjában készült figura a belga művész, Paul Van Hoeydonck munkája. "Az űrhajón kívül végzendő feladataik harmadik turnusában, utolsó mozzanatként 1971. augusztus 2-án az elesett asztronautát ábrázoló szobrot helyeztek el a holdi porban a Hadley-Appenninek leszállóhelynél."

Apollo_15_Fallen_Astronaut-162952.jpg

Az elesett űrhajósok emlékműve (Fotó/Forrás: wikipedia)

Az emlékműállítás ceremónia nélkül történt, a nyilvánosság is csupán közel egy évvel később, az Apollo 16 indulásakor szerzett tudomást róla.

Az apró figura a holdporba ásott, nyitott sírban fekszik egy tábla mellett, amelyen 14 név szerepel: amerikai és szovjet űrhajósok egyaránt.

Három asztronauta neve azonban hiányzik a felsorolásból: két szovjet űrhajósé, akiknek halálát eltitkolta a szovjet űrprogram és Robert Henry Lawrence Jr.-é, aki az első afroamerikai asztronauta volt és kiképzés közben hunyt el egy repülőgép-szerencsétlenségben 1967-ben. 

A szobrot könnyűre tervezték, hogy szállítható legyen, de szívósra, hogy a helyén maradjon. Alumíniumból készült, amely ellenáll a Holdon tapasztalható szélsőséges hőmérséklet-ingadozásoknak, illetve nem tesz benne kárt a felületeket koptató por sem. Ennek köszönhetően a figura jelenleg is sértetlen. A művész a szobor egy másolatát a washingtoni National Air and Space Museumnak ajándékozta 1972-ben. 

(via Atlas Obscura)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Harcosok klubja

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két hattyú indította el a gondolatait.
Vizuál hír

Demeter Szilárd marad a Petőfi Irodalmi Múzeum élén

Az intézmény jelenlegi főigazgatója egyedüliként jelentkezett a pozícióra, amelyet újabb öt éven át tölthet be. A múzeum honlapján elérhetővé tette pályázatát.
Vizuál ajánló

Online folytatódik a Verzió Filmfesztivál

November 29-én ért véget a jubileumi, 20. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. Ötvenhárom alkotás, köztük a nyertes filmekkel, december 10-ig online is elérhetővé válik a szemle oldalán.
Vizuál hír

Önerejű képek – Keserü Ilona grafikai életművéből nyílt kiállítás az MNG-ben

A Magyar Nemzeti Galéria grafikai kabinetjében nyílt időszaki kiállítással tisztelegnek a kortárs magyar képzőművészet egyik legnevesebb alakja előtt. A tárlat 2024. január 28-ig látogatható.
Vizuál kritika

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.