A portré a képzőművészet meghatározó műfaja, amelyen hagyományosan az emberi arc ábrázolását, egy személy külsejének és személyiségének megjelenítését szokás érteni. Ez a műfaji meghatározás egyszerűnek tűnik, az elmúlt évtizedekben mégis kevés olyan jelentős műalkotás született, mely esetében a definíció teljességgel érvényesülne.
Az emberi arc egyszerre néző és nézett, de főként ez utóbbi: saját arcunkat is csak kívülről, valamiben tükröződve láthatjuk. Metafizikai, etikai, szemiotikai és művészeti szempontból egyaránt az ember legfontosabb testrésze: az arcnak világteremtő ereje van.
Mintha az ilyen típusú ábrázolás kívül esne a mai kortárs képzőművészet körén: a reprezentált arc sokkal inkább eszközzé vált, mint a művészet korábbi időszakaiban. Joggal tehetjük fel a kérdés, hogy valójában mit is jelent ma a portré? Milyen funkciót lát el ez a műfaj a fotográfia, a film, a virtualitás korában? Kit és miért ábrázol a XX. század végi és a XXI. századi portré? Mi lehet ma a portré műfajának társadalmi szerepe? Ezek a kiállítás alapvető kérdései, mely mindemellett a műgyűjtő és múzeumalapító Ernst Lajos személye előtt tiszteleg, múzeumának centenáriuma alkalmából.
Ismeretes, hogy Ernst főként portrékat gyűjtött és mutatott be: vezetése alatt jórészt történelmi arcképcsarnokok darabjai, költők, művészek arcmásai alkották az Ernst Múzeum állandó kiállítását. Most a műgyűjteményre is emlékezve kerülnek művek a múzeum termeibe, azonban annak romantikusan heroikus rendezőelvével ellentétben a jelenlegi kiállítás azt a művészeti változást igyekszik megjeleníteni, mely az emberi arc megjelenítésének módjában, indítékaiban és céljaiban az elmúlt négy évtizedben végbement.
Kiállító művészek: Marina Abramovic, Ulay, Peter Aerschmann, Francis Alys, Beöthy Balázs, Joseph Beuys, Christian Boltanski, Rineke Dijkstra, Marlene Dumas, Erdély Miklós, Esterházy Marcell, Valie Export, Fehér László, Gilbert and George, Hajas Tibor, Hámos Gusztáv, Gaál József, Nan Goldin, Gary Hill, Jovián György, Birgit Jürgenssen, Kelemen Károly, Sarah Lucas, Urs Lüthi, Maurer Dóra, Hermann Nitsch, Arnulf Rainer, Józef Robakowski, Ulrike Rosenbach, Dieter Roth, Thomas Ruff, Andres Serrano, Cindy Sherman, Szépfalvi Ágne, Tót Endre, Türk Péter, Veres Szabolcs, Bill Viola
A kiállítást megnyitja január 24-én 18:00 órakor Kemény István költő, író.